Holandsko bude vetovať otvorenie prístupových rokovaní s Albánskom

Holandský premiér Mark Rutte a šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker. [EPA-EFE/GEERT VANDEN WIJNGAERT]

Holandský parlament včera (21. júna) zablokoval možnosť otvorenia negociačného procesu s Albánskom. Európsky summit, plánovaný na 28. a 29. júna, mal pritom tento proces spustiť.

Najbližší summit mal byť tým, na ktorom sa odštartujú negociácie o vstupe s Albánskom aj Severným Macedónskom. Zahájenie rokovaní s Albánskom však dnes vyzerá nepravdepodobne, nakoľko holandský parlament jasnou väčšinou odkázal svojej vláde, aby so začiatkom procesu nesúhlasila.

Podľa denníka De Telegraaf parlamentné strany VVD, CDA, CU, PVV, SP a 50Plus, ktoré majú v 150-člennom parlamente spoločne 76 poslaneckých mandátov, pred Albánskom zatvárajú dvere z dôvodu „vážnej obavy pre (nedostatočný) boj s korupciou“. Strana premiéra Marka Rutteho VVD je pritom jednou zo štvorice vládnych strán, ktoré Albánsko nepodporili.

O všetkých rozhodnutiach, týkajúcich sa vstupu nových krajín do Európskej únie sa v bloku rozhoduje na jednohlasnom princípe. Každý z členských štátov sa tak môže stať elementom, ktorý proces blokuje.

Komisia odporúča začať prístupové rokovania s Albánskom a Macedónskom

O tom, či obe krajiny získajú status kandidátov, rozhodnú ale až členské štáty Únie.

Problémom je korupcia a organizovaný zločin

Len dve strany v holandskom parlamente – D66 a GroenLinks – podporili nielen Severné Macedónsko, ale aj Albánsko. Spolu však disponujú len 33 poslaneckými hlasmi. Obe strany tvrdia, že dvojica kandidátskych krajín sa bude starať o princípy právneho štátu a zlepšia prístup v boji proti organizovanému zločinu a korupcii práve vtedy, keď budú vidieť prospekt svojho členstva v Únii. „Negociácie neznamenajú, že (Albánci) musia do bloku vstúpiť,“ uviedol Kees Verhoeven, poslanec za stranu D66.

Poslanec Európskeho parlamentu Martijn Van Helvert z holandskej CDA tvrdí, že Holandsko si je vedomé rastúceho vplyvu Ruska a Číny na západný Balkán. Dodáva však, že to nie je dôvod na kompromisy v kritériách vstupu.

„Áno, v Albánsku sa napríklad dosiahol pokrok pri reforme súdnictva a sudcov možno dnes preverovať. Ale z 800 sudcov bolo doteraz preverených iba desať. V takomto prípade nemôžete tvrdiť, že krajina je pripravená na rokovania o pristúpení,“ povedal Van Helvert.

Albánsko: Europoslanci žiadajú reformu súdnictva

Inak krajina príde o možnosť skorého začatia prístupových rokovaní s Európskou úniou.

V roku 2017 spustil premiér Edi Rama sériu reforiem, ktoré majú pripraviť cestu na členstvo Albánska v EÚ. Krajina ústavne schválila medzinárodnú monitorovaciu misiu, zloženú z vyslúžilých sudcov a prokurátorov z členských štátov EÚ, ktorí pomáhajú svojim albánskym kolegom pri preverovaní sudcov v krajine.

Istotu nemá ani Severné Macedónsko

Problémy má ale aj Severné Macedónsko. Rozhodnutie o začiatku rokovaní s touto balkánskou krajinou, ktorá len minulý týždeň dospela k dohode s Gréckom o názve štátu, by mohlo zablokovať Rakúsko. To podľa denníka The Telegraph pohrozilo ďalším členským krajinám, že ak nebudú súhlasiť s ukončením vyjednávaní o vstupe do EÚ s Tureckom, Viedeň bude blokovať spustenie negociácií aj s bývalou juhoslovanskou republikou.

Turecko, rovnako ako Srbsko a Macedónsko, patrí medzi kandidátske krajiny na vstup do Európskej únie. Rozhovory s ním boli prerušené po intervencii Európskeho parlamentu v novembri 2016. O tom, že kandidátska krajina príde o svoj status ašpiranta na členstvo v Únii, môže opäť rozhodnúť len jednohlasná voľba všetkých členských štátov.

Gréci a Macedónci sa dohodli: Bývalá juhoslovanská republika sa stane Severným Macedónskom

Dohoda otvára bývalej juhoslovanskej republike cestu do Európskej únie, ale aj NATO. Pozvánky na začiatky rokovaní sa očakávajú už v priebehu nasledujúceho mesiaca.

Podľa dohody musí Grécko poslať oficiálny list vládam členských štátov Únie s tým, že schvaľuje otvorenie prístupových rokovaní so Severným Macedónskom, nakoľko práve Atény boli doteraz dôvodom blokovania spustenia negociácií.

Na včerajšej (21. júna) tlačovej besede boli európski diplomati veľmi opatrní, pokiaľ ide o výsledky zasadnutia Rady pre všeobecné záležitosti. Tá bude o otázke začiatku rokovaní diskutovať v utorok (26. júna) a následne aj na summite, 28. a 29. júna. Diplomati naznačili, že situácia nie je v súčasnosti optimistická: „Ak to porovnávam so športom, je to skôr basketbal ako rugby,“ uviedol jeden z diplomatov.