Komisia odporúča začať prístupové rokovania s Albánskom a Macedónskom

Albánsky prezident Ilir Meta a jeho macedónsky náprotivok George Ivanov. [EPA-EFE/Georgi Licovski]

Európska komisia odporučila začať prístupové rokovania o vstupe do Európskej únie s Albánskom a Bývalou juhoslovanskou republikou Macedónsko. O tom, či obe krajiny získajú status kandidátov, rozhodnú ale až členské štáty Únie.

Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová to v utorok (17. apríla) zdôvodnila postupom v najnovších reformách.

Odporúčanie prichádza po tom, čo Európska komisia vydala hodnotiace správy pre všetky kandidátske a potenciálne kandidátske krajiny na vstup do EÚ, teda západný Balkán a Turecko.

Európska komisia karhá Turkov: Namiesto progresu vydala správu o regrese

Turecko od Európskej komisie obdržalo svoje každoročné hodnotenie predvstupového progresu. Ide o najkritickejšiu správu, akú kedy exekutíva EÚ krajine odovzdala. Turecká vláda v ten istý deň oznámila, že zváži presun prezidentských volieb už na toto leto.

Plnenie priorít

Albánsko je podľa správy na ceste splnenia piatich kľúčových priorít, vrátane reformy verejnej správy, súdnictva, boja proti korupcii a proti organizovanému zločinu, a prijímania opatrení na posilnenie ochrany ľudských práv, či začlenenia rómskej menšiny.

Krajina však stagnuje v oblasti legislatívy v obrannom a bezpečnostnom priemysle, či. v bezpečnosti potravín

V Bývalej juhoslovanskej republike Macedónsko (FYROM) Komisia ocenila prekonanie politickej krízy, ktorá trvala od roku 2015 aj vďaka dohode z Pržina. Progres zaznamenala rovnako v bilaterálnych vzťahoch krajiny s Bulharskom a Gréckom.

Minimálny alebo takmer žiadny progres sa zaznamenal v oblasti príprav na voľný pohyb tovarov, služieb a pracovníkov, politiky hospodárskej súťaže, elektronickej komunikácie a informačnej spoločnosti, podnikateľskej a priemyselnej politiky, ochrane zdravia, rozvojovej politiky, či  rybolovu. Zaujímavosťou je, že mu Komisia vyčíta Macedóncom aj pomalé otváranie trhu s elektrickou energiou.

Eurokomisár pre rozširovanie Únie Johannes Hahn na tlačovej konferencii potvrdil pozitívny vývoj v reformách oboch krajín Podľa neho bude otvorenie prístupového procesu pre balkánske štáty veľkou motiváciou k ďalším efektívnym reformám.

https://twitter.com/JHahnEU/status/986300800149458944

Rozhodnú členské štáty

O otvorení prístupových rokovaní s oboma krajinami musia ešte rozhodnúť členské štáty Európskej únie. Kľúčóvé má byť zasadnutie Európskej rady v júni.

Najmä kvôli názvu Macedónska sa špekuluje o tom, či Grécko návrh Komisie odobrí.

Grécko-macedónsky spor o názve bývalej juhoslovanskej republiky sa môže čoskoro rozuzliť

Riešenie sporu medzi Gréckom a Bývalou juhoslovanskou republikou Macedónsko by sa mohol už v najbližších dňoch posunúť o krok vpred. Takmer 70 percent Grékov však s názvom, ktorý by obsahoval slovo „Macedónsko“, stále nesúhlasí.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky privítalo nielen zverejnenie správ Európskej komisie týkajúcich sa politiky rozširovania, ale aj odporúčanie otvoriť prístupové rokovania s Macedónskom a Albánskom.

„Prístupové rokovania vnímame ako súčasť procesu modernizácie a reforiem týchto krajín a veríme v prijatie skorého rozhodnutia Európskej rady o ich otvorení,“ uviedol rezort diplomacie v tlačovej správe.

Slovenská republika  bude na základe správ plánovať svoje aktivity „v duchu doterajšej podpory reformných a integračných procesov“.

Únia je v otázke rozširovania o západný Balkán nejednotná

Ministri zahraničných vecí Európskej únie sa včera (15. februára) na pravidelnom neformálnom zasadnutí, ktoré organizuje predsednícka krajina v Rade Európskej únie, nezhodli v otázke rozširovania o západný Balkán.

V súčasnosti rokovania o vstupe do Európskej únie prebiehajú so Srbskom a Čiernou Horou. Rokovania s Tureckom sú na popud Európskeho parlamentu pozastavené.

Bosna a Hercegovina, ako aj Kosovo ostávajú potenciálnymi kandidátmi a podľa Komisie ich čakajú ešte mnohé zásadné reformy.

Srbsko a Čierna Hora by mohli do Únie pristúpiť v roku 2025

„Je čas dokončiť prácu z roku 1989,“ uviedol eurokomisár pre susedskú politiku a rozširovanie Johannes Hahn.