Európska komisia odporučila začať prístupové rokovania o vstupe do Európskej únie s Albánskom a Bývalou juhoslovanskou republikou Macedónsko. O tom, či obe krajiny získajú status kandidátov, rozhodnú ale až členské štáty Únie.
Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová to v utorok (17. apríla) zdôvodnila postupom v najnovších reformách.
Odporúčanie prichádza po tom, čo Európska komisia vydala hodnotiace správy pre všetky kandidátske a potenciálne kandidátske krajiny na vstup do EÚ, teda západný Balkán a Turecko.
Plnenie priorít
Albánsko je podľa správy na ceste splnenia piatich kľúčových priorít, vrátane reformy verejnej správy, súdnictva, boja proti korupcii a proti organizovanému zločinu, a prijímania opatrení na posilnenie ochrany ľudských práv, či začlenenia rómskej menšiny.
Krajina však stagnuje v oblasti legislatívy v obrannom a bezpečnostnom priemysle, či. v bezpečnosti potravín
V Bývalej juhoslovanskej republike Macedónsko (FYROM) Komisia ocenila prekonanie politickej krízy, ktorá trvala od roku 2015 aj vďaka dohode z Pržina. Progres zaznamenala rovnako v bilaterálnych vzťahoch krajiny s Bulharskom a Gréckom.
Minimálny alebo takmer žiadny progres sa zaznamenal v oblasti príprav na voľný pohyb tovarov, služieb a pracovníkov, politiky hospodárskej súťaže, elektronickej komunikácie a informačnej spoločnosti, podnikateľskej a priemyselnej politiky, ochrane zdravia, rozvojovej politiky, či rybolovu. Zaujímavosťou je, že mu Komisia vyčíta Macedóncom aj pomalé otváranie trhu s elektrickou energiou.
Eurokomisár pre rozširovanie Únie Johannes Hahn na tlačovej konferencii potvrdil pozitívny vývoj v reformách oboch krajín Podľa neho bude otvorenie prístupového procesu pre balkánske štáty veľkou motiváciou k ďalším efektívnym reformám.
https://twitter.com/JHahnEU/status/986300800149458944
Rozhodnú členské štáty
O otvorení prístupových rokovaní s oboma krajinami musia ešte rozhodnúť členské štáty Európskej únie. Kľúčóvé má byť zasadnutie Európskej rady v júni.
Najmä kvôli názvu Macedónska sa špekuluje o tom, či Grécko návrh Komisie odobrí.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky privítalo nielen zverejnenie správ Európskej komisie týkajúcich sa politiky rozširovania, ale aj odporúčanie otvoriť prístupové rokovania s Macedónskom a Albánskom.
„Prístupové rokovania vnímame ako súčasť procesu modernizácie a reforiem týchto krajín a veríme v prijatie skorého rozhodnutia Európskej rady o ich otvorení,“ uviedol rezort diplomacie v tlačovej správe.
Slovenská republika bude na základe správ plánovať svoje aktivity „v duchu doterajšej podpory reformných a integračných procesov“.
V súčasnosti rokovania o vstupe do Európskej únie prebiehajú so Srbskom a Čiernou Horou. Rokovania s Tureckom sú na popud Európskeho parlamentu pozastavené.
Bosna a Hercegovina, ako aj Kosovo ostávajú potenciálnymi kandidátmi a podľa Komisie ich čakajú ešte mnohé zásadné reformy.