Kosovo splnilo všetky podmienky pre liberalizáciu vízového režimu

Rozhovory o vízovej liberalizácii sa začali v januári 2012. [EPA-EFE/PETRIT PRENAJ]

Ak návrh o liberalizácii vízového režimu schváli Europarlament a Rada EÚ, Kosovčania budú môcť do Schengenu cestovať len s pasom, maximálne na 90 dní.

Európska komisia v stredu konštatovala, že Kosovo už splnilo všetky kritériá stanovené v pláne liberalizácie vízového režimu.

Kosovo opäť rozdeľuje krajiny. Kto príde na summit do Sofie?

Sofia sa pripravuje na májový summit o západnom Balkáne, ktorý je podľa mnohých hlavným bodom bulharského predsedníctva. Je však jasné, že nie všetci hostia budú chcieť sedieť pri rovnakom stole.

Kosovská vláda splnila dve zvyšné požiadavky z roku 2016, týkajúce sa liberalizácie vízového režimu. Jednou z nich bola ratifikácia dohody o vymedzení hraníc s Čiernou Horou, druhou zintenzívnenie boja proti kriminalite a korupcii.

V máji 2016 Komisia navrhla Európskemu parlamentu a Rade EÚ umožniť občanom Kosova bezvízový styk s krajinami Únie za predpokladu, že budú splnené posledné dve nedoriešené požiadavky. Komisia v stredu vyzvala Európsky parlament a Radu EÚ, aby zohľadnili posledný vývoj udalostí.

https://twitter.com/EduardKukan/status/1019870411138400256

Rozhodne Parlament a Rada EÚ

Eurokomisár pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitris Avramopulos, ktorý sa v stredu stretol v Bruseli s kosovským prezidentom Hashimom Thacim, v tejto súvislosti uviedol, že Kosovo za posledné dva roky dosiahlo značný pokrok, aby zostávajúce požiadavky na liberalizáciu vízového režimu splnilo.

„Dnes môžeme potvrdiť, že boli splnené obe kritériá a všetky ostatné kritériá sa naďalej plnia. Zároveň sa spolieham na to, že Kosovo bude pokračovať v riešení problémov spojených s migráciou a bezpečnosťou vrátane boja proti korupcii,“ konštatoval Avramopulos.

Zároveň vyzval Európsky parlament a Radu EÚ, aby urýchlene prijali návrh eurokomisie na zrušenie vízových požiadaviek pre občanov Kosova. Avramopulos to označil za „dôležitý okamih pre Kosovo, celý región západného Balkánu i pre Európu ako celok“.

Kosovo je na pokraji politickej krízy

Kosovský parlament si vo štvrtok nedokázal zvoliť predsedu. Je otázne, či koalícia, ktorá vyhrala júnové predčasné voľby, dokáže získať väčšnu na voľbu premiéra.

Kosovo podpísalo s Európskou úniou stabilizačnú a asociačnú dohodu v roku 2015. Rozhovory o vízovej liberalizácii sa začali v januári 2012.

Po prijatí legislatívneho návrhu Európskym parlamentom a Radou budú môcť občania Kosova, ktorí sú držiteľmi biometrického pasu, vycestovať na krátkodobý pobyt nepresahujúci 90 dní do ktoréhokoľvek z členských štátov EÚ, s výnimkou Írska a Spojeného kráľovstva, a do štyroch krajín pridružených k schengenskému priestoru (Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko) bez víz.