Kosovská polícia včera (26. marca) zatkla v meste Mitrovica vysokého srbského funkcionára, čím obnovila napätie medzi znepriatelenými krajinami, ktoré sa pokúšajú obnoviť dialóg. Európska únia už vyjadrila znepokojenie.
Marko Djurić je riaditeľom srbského vládneho úradu pre Kosovo, bývalú provinciu Srbska, ktorá v roku 2008 vyhlásila nezávislosť. Djurić bol zatknutý po tom, ako prekročil sporné územie a odcestoval do rozdeleného mesta Mitrovica napriek jasnému zákazu, uviedol policajný hovorca.
Podľa agentúry DPA pricestoval Djurič do Kosova, v ktorom väčšinu tvoria etnickí Albánci, aby sa zúčastnil diskusie za okrúhlym stolom o situácii medzi Belehradom a Prištinou. Tento problém je kľúčový najmä pre Belehrad, ktorý chce vstúpiť do Európskej únie.
V hale, kde sa stretnutie konalo, bola navyše umiestnená srbská vlajka.
Nepovolený vstup
Kosovský prezident, Hashim Thaçi, sa vo svojom vyhlásení snažil situáciu upokojiť a povedal, že Djurić bol len eskortovaný príslušníkmi polície na „hraničný priechod medzi Kosovom a Srbskom“.
Po zatknutí v Mitrovici bol Djurić odvezený do policajného centra v Prištine, informoval policajný hovorca agentúru AFP. Kosovské úrady uviedli, že nemal povolenie na vstup.
Úrady navyše vopred varovali, že srbských predstaviteľov zadržia, ak porušia zákaz vstupu do krajiny. Srbi však avizovali, že návštevu uskutočnia aj napriek zákazu.
Krátko pred siedmou hodinou večer srbská štátna televízia RTS oznámila, že Djurić sa vrátil do Srbska.
Photo of the day: Marko Djuric, Head of the Office for #Kosovo with the Serbian government having a nice while being taken away for illegal entrance in Kosovo. pic.twitter.com/3DYydqRYlz
— Miloš Marković (@MiloseMarkovicu) March 26, 2018
Únos?
Srbský prezident Aleksandar Vučić označil toto zatknutie za únos. „Všetci, ktorí sa podieľali na tomto únose, sa budú zodpovedať pred srbskými štátnymi orgánmi,“ povedal novinárom v Belehrade.
„Zbili ho … vtiahli ho do ulíc Prištiny, aby dokončili poníženie.“
Príslušníci polície boli maskovaní a mali automatické zbrane, pričom ich sprevádzali obrnené vozidlá.
Zadržanie vyvolalo v Kosovskej Mitrovici protesty tamojších Srbov, proti ktorým polícia zasiahla použitím slzotvorného plynu a omračujúcich granátov.
Reakcia Mogheriniovej
Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Federica Mogheriniová vyzvala na pokoj a zdržanlivosť v Kosove aj v Srbsku.
O tejto záležitosti hovorila so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom a s jeho kosovským kolegom Hashimom Thaçim.
Mogheriniová vyjadrila nad celou záležitosťou poľutovanie aj prostredníctvom sociálnej siete. „Djurić je na slobode a vracia sa späť,“ napísala na Twitteri a zdôraznila, že celá situácia si teraz vyžaduje pokoj a udržanie dialógu.
Called @avucic & @HashimThaciRKS. I deplore what happened today in #Kosovo. #Djuric now free on his way back. Need calm & preserve dialogue.
— Federica Mogherini (@FedericaMog) March 26, 2018
Pomaľovaný vlak a vražda
Hoci v posledných rokoch nedošlo v Mitrovici k žiadnym závažným etnickým incidentom, mesto ostáva v napätí. Pondelkové zatknutie je najvážnejšou udalosťou odkedy v januári 2017 poslal Belehrad do Kosova vlak vo farbách srbskej vlajky s nápisom „Kosovo je Srbsko“ vo viacerých jazykoch.
Priština to označila za „provokáciu“ a Vučić vlak zastavil ešte pred hranicami.
Situácia v Kosove je ale naďalej krehká. Ukázala to aj vražda umierneného kosovského Srba a politika Olivera Ivanovića, ktorá sa stala v januári.
Vyšetrovanie tento prípad zatiaľ neobjasnilo.
Zatknutie a vyhostenie Djurića sa udialo krátko po tom, čo sa Vučić a Thaçi stretli v Bruseli s cieľom obnoviť rokovania o normalizácii vzťahov, ktoré boli posledné dva roky zablokované.
Thaçi uviedol, že tento incident „nesmie zasiahnuť do dialógu medzi oboma krajinami, do úsilia o normalizáciu, do dobrých susedských vzťahov a ani do zmierenia medzi Kosovom a Srbskom“.
Rozdelené Kosovo
Pred takmer dvadsiatimi rokmi zúrila medzi srbskými silami a etnickými albánskymi protagonistami vojna, v ktorej zahynulo 13 500 ľudí.
Mitrovica zostáva aj naďalej rozdelená medzi etnických Srbov žijúcich na sever od rieky Ibar a etnických Albáncov na juhu od nej, pričom medzinárodné jednotky sú v meste prítomné dodnes.
V súčasnosti je Kosovo, ktoré má 1,8 milióna obyvateľov, domovom približne 120 tisíc etnických Srbov.
Za 10 rokov uznalo nezávislosť Kosova asi 115 krajín. Srbsko a desiatky ďalších štátov vrátane Ruska či Slovenska tak neurobili.