O otvorení prístupových rokovaní so Skopje a Tiranou sa bude opäť diskutovať v máji 2020

Emmanuel Macron rozhodnutie zablokoval. [EPA Pool / Julien Warnand]

Brusel je rozčarovaný: kým dvojica krajín má byť na vstup pripravená, teraz sa zdá, že pripravená nie je Únia. Hoci väčšina zástupcov krajín EÚ bola za otvorenie negociácií s Albánskom a Severným Macedónskom, Paríž rozhodnutie, kde sa vyžaduje jednomyseľnosť, zablokoval.

Premiéri a prezidenti členských krajín EÚ sa v noci na piatok (17. októbra) nedohodli na otvorení prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom. Proti bol francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Na dnešnej (18. októbra) tlačovej konferencii boli predseda Európskej rady Donalda Tuska a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker z rozhodnutia rozčarovaní.

„Ani jedna z dvojice krajín nenesie za tento stav vinu a správy Komisie potvrdzujú, že urobili všetko to, čo sa od nich žiadalo,“ vysvetľoval Tusk.

„Myslím si, že je to historický omyl a som presvedčený, že sa to tak v budúcnosti aj ukáže,“ dodal Juncker.

Podľa slovenského premiéra ide o premárnenú šancu, z ktorej môže vyťažiť Rusko, arabské krajiny, či Turecko.

Francúzi nateraz stopli proces rozširovania Únie

Premiéri Česka a Slovenska už uviedli, že sú z rozhodnutia EÚ pre všeobecné záležitosti neotvoriť rokovania o vstupe so Severným Macedónskom a Albánskom sklamaní. „Prečo si sami zväzujeme ruky?“ pýta sa Miroslav Lajčák.

Otvorenie prístupového procesu s kandidátskymi krajinami si vyžaduje jednomyseľný súhlas všetkých členov EÚ.

Téma rozširovania Únie sa nakoniec nedostala do záverov zasadnutia Európskej rady. Donald Tusk mal snahu vyslať jasnejší politický signál pre Skopje a Tiranu potom, ako v utorok Rada EÚ pre všeobecné záležitosti – aj napriek sľubom zo začiatku tohto roka – spustenie prístupového procesu s oboma západobalkánskymi krajinami zamietla. Aj v utorok bola proti francúzska delegácia.

Ani konsenzus, ani vyhlásenie

Týždenník Politico informoval, že lídri EÚ zažili počas uplynulej noci napäté diskusie ohľadom prístupového procesu dvoch balkánskych krajín, nakoniec však nedosiahli potrebný konsenzus, dokonca ani v podobe spoločného vyhlásenia, ktoré by povzbudilo obe kandidátske krajiny.

Macron počas debát dôrazne oponoval snahám ostatným lídrov pokročiť v rokovaniach o členstve so Skopje a Tiranou a presadil svoj názor aj na úkor Donalda Tuska, ktorý sa snažil vyvinúť tlak na francúzskeho prezidenta, či ústretovejšieho postoja nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Holandsko bude vetovať otvorenie prístupových rokovaní s Albánskom

Holandský parlament zablokoval možnosť otvorenia negociačného procesu s Albánskom. Európsky summit, plánovaný na 28. a 29. júna mal pritom tento proces spustiť.

Holandský premiér Mark Rutte navrhol v tejto súvislosti kompromisné riešenie o oddelení prístupového procesu ako takého, čiže aby Severné Macedónsko a Albánsko neboli vnímané ako jeden „spoločný balík“, čo znamená, že Severomacedónci by mohli otvárať prístupové kapitoly, kým Albánci by ešte trochu počkali.

Premiéri a prezidenti sa však nezhodli ani v tejto otázke. Šance Albánska odmietajú okrem Francúzov aj Holanďania a Dáni.

Strana premiéra Rutteho VVD je jednou zo štvorice holandských vládnych strán, ktoré Albánsko v júni pri hlasovaní v parlamente nepodporila.

Francúzi: Dvojica pripravená nie je

Francúzsko svoj odmietavý postoj v tejto otázke obhajuje procedurálnymi dôvodmi a tvrdí, že doterajší prístupový proces EÚ musí byť prepracovaný. Paríž zároveň jasne vyjadril svoj názor, že Severné Macedónsko a Albánsko nie sú pripravené na otváranie prístupových kapitol, čo je prvým krokom pre členstvo v EÚ.

https://twitter.com/PellegriniP_/status/1185157461898092545

Na druhej strane je početná skupina členských krajín EÚ, medzi ktoré patrí aj Slovensko, ktoré upozorňujú na skutočnosť, že obe západobalkánske krajiny už splnili kritériá stanovené Úniou, že vykonali sériu reforiem a ústupkov a že odmietnutím spustenia prístupového procesu bola narušená dôveryhodnosť Únie ako celku.

„Som veľmi sklamaný, že sa nepodarilo dospieť k dohode o otvorení prístupových rokovaní. Slovensko jednoznačne podporuje rozširovanie, pretože si myslíme, že ide o investíciu do stability aj EÚ, aj regiónu,“ uviedol slovenský premiér Peter Pellegrini. Podľa neho išlo o najemotívnejší bod rokovania lídrov.

„Opäť sa budeme pravdepodobne pozerať s údivom na to, ako naďalej bude v regióne aktívne pôsobiť Rusko, arabské krajiny alebo Turecko,“ kriticky dodal slovenský premiér.

https://twitter.com/VladoBilcik/status/1185171385234219018

„Uvidíme ako sa to bude vyvíjať,“ uviedol belgický premiér Charles Michel, ktorý v decembri nahradí Tuska na pozícii predsedu Európskej rady.  Upozornil, že západný Balkán má pre EÚ „strategický význam“ a pripomenul, že o tento región sa zaujímajú aj ďalší svetoví hráči.

Opätovne sa téma otvorenia rokovaní dostane na stôl pred Zahrebským summitom v máji 2020, uviedol dnes na tlačovej besede Donald Tusk.