Orbán víta snahy, ktoré brzdia riešenie macedónskeho sporu o názve krajiny

Protivládne protesty v Skopje. [EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI]

Maďarský premiér Victor Orbán zverejnil v sobotu (2. júna) videosprávu, v ktorej podporil snahy macedónskej opozície zablokovať riešenie dlhodobého sporu o mene krajiny s Gréckom. Pochválil odmietanie podvoleniu sa „tlaku zahraničných mocností“.

Tisíce fanúšikov sa v sobotu (2. júna) zhromaždili v Skopje na podporu macedónskej nacionalistickej opozičnej strany VMRO-DPMNE a proti prebiehajúcim rozhovorom medzi vládou a Aténami, ktoré majú vyriešiť spor o názve krajiny. Ten blokuje vstup Bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko (FYROM) do NATO a odďaľuje aj rozhovory o vstupe do Európskej únie.

Vo svojej videospráve, ktorú maďarský premiér Orbán adresoval podporovateľom macedónskej opozície, privítal „múdrych a odvážnych vodcov“, ktorí sa „neohnú pod tlakom cudzích mocností“.

Macedónci navrhujú štyri možnosti pre nové meno republiky

Premiér Zoran Zaev predstavil na summite západného Balkánu v Londýne štyri možnosti budúceho názvu Bývalej juhoslovanskej republiky. Doma v Skopje ale proti jeho odhodlaniu ukončiť spor s južným susedom protestovali tisíce demonštrantov.

Vyjednávanie medzi Gréckom a FYROM sa už posunulo do „pokročilej“ fázy, pričom na niektorých technických detailoch sa stále pracuje.

Grécko chce dohodu o zloženom názve krajiny, ktorý by odkazoval na zemepisný alebo časový kvalifikátor, s cieľom podporiť riešenie a integráciu Bývalej juhoslovanskej republiky do NATO a EÚ.

Smutná výnimka

Podpredseda Európskeho parlamentu Dimitris Papadimoulis pre EURACTIV povedal, že takmer všetci politickí predstavitelia Európskej únie a prevažná väčšina poslancov europarlamentu podporujú úsilie premiérov Tsiprasa a Zaeva o konečné vyriešenie tohto 25-ročného sporu.

„Názov (by mal byť) použiteľný pre všetkých, s reálnymi zmenami, aby sa ukončil iredentizmus a možné budúce spory,“ povedal.

Papadimoulis, blízky spolupracovník premiéra Tziprasa uviedol, že Orbán je „smutnou výnimkou“ v rade európskych politikov, ktorí očakávajú vo veci pokrok.

„Orban opäť podkopáva podporu riešení, ktoré slúžia Grécku, Skopje, stabilizácii balkánskeho regiónu, ako aj samotnej európskej perspektíve,“ uviedol.

Orbanovo vyhlásenie vyvolalo silné reakcie v Aténach, pričom vláda si na paškál zobrala hlavnú opozičnú stranu Nová demokracia, ktorá je rovnako ako Fidez v skupine európskych ľudovcov.

Grécka vláda opakovane žiadala Bývalú juhoslovanskú republiku Macedónsko o zmenu článkov jej ústavy, ktoré sú iredentistickej povahy, aby sa ubezpečila, že FYROM nemá žiadne nároky na grécke územie.

Komisia odporúča začať prístupové rokovania s Albánskom a Macedónskom

O tom, či obe krajiny získajú status kandidátov, rozhodnú ale až členské štáty Únie.

Severné Macedónsko

Skutočné meno, na ktorom sa vláda v Skopje dohodla s vládou v Aténach ešte nebolo zverejnené. Grécky portál Documento.gr však v nedeľu (3. júna) oznámili, že Tsipras a Zaev sa dohodli na názve Severné Macedónsko.

Postoj macedónskeho prezidenta Gjorge Ivanova, ktorý je spojencom predchádzajúcej vlády, vedenej nacionalistickou pravicovo-centristickou stranou VMRO-DPMNE, je ale odlišný a s novým názvom nesúlasí.

Hristijan Mickoski, súčasný vodca VMRO-DPMNE, v sobotu (2. júna) uviedol, že jeho strana bude proti akýmkoľvek ústavným zmenám, týkajúcim sa názvu krajiny a vyzýva preto na predčasné voľby.

Vo vyhlásení vládnej Sociálnodemokratickej únie Macedónska (SDSM) obviňuje Mickoskiho, že nasleduje kroky svojho predchodcu a bývalého premiéra Nikola Gruevskeho.

„Mickoski musí pochopiť, že Macedónsko má iba jednu víziu, a tou je budúcnosť v prosperite, hospodársky rast a členstvo v EÚ a NATO,“ uviedla strana SDSM.

Grécko-macedónsky spor o názve bývalej juhoslovanskej republiky sa môže čoskoro rozuzliť

Riešenie sporu medzi Gréckom a Bývalou juhoslovanskou republikou Macedónsko by sa mohol už v najbližších dňoch posunúť o krok vpred. Takmer 70 percent Grékov však s názvom, ktorý by obsahoval slovo „Macedónsko“, stále nesúhlasí.

Na nedávnom samite EÚ – západný Balkán v Sofii grécky premiér Alexis Tsipras pre EURACTIV uviedol, že postoj opozičných strán v obidvoch krajinách bol „kritickým problémom“.

„Nie tak pre nás, ako pre domáce záležitosti nášho suseda, pretože naše postavenie si vyžaduje ústavnú zmenu [v Macedónsku], ktorá potrebuje kvalifikovanú väčšinu. Takže áno, bol to jeden z bodov našich diskusií,“ zdôraznil Tsipras.

Nová demokracia, opozičná strana v Grécku, zatiaľ v súvislosti so zahrnutím názvu „Macedónsko“ do nového mena nevyjadrila jasnú pozíciu. Pravicová strana ale obvinila vládu z „tajných rozhovorov“ a v nedeľu sa postavila proti akejkoľvek dohode s FYROM, ktorá by zahŕňala pojmy ako „macedónska etnicita a jazyk“.

Macedónsko žiada Brusel o urýchlenie európskej integrácie

Macedónci vnímajú prvých sto dní vlády premiér Zaeva pozitívne, vláda je preto ambicióznejšia aj na medzinárodnom poli.

Podporovatelia riešenia bez termínu „Macedónsko“ organizujú protesty aj v Grécku.

Podpredseda Novej demokracie Adonis Georgiadis včera (3. júna) poznamenal, že strana sa na protestoch nezúčastňuje, ale uviedol, že jeho zákonodarcovia a členovia sa môžu „podľa vlastnej vôle zúčastniť“.