Turecko: Europoslanci sú za prerušenie prístupových rokovaní

Martin Schulz a Recep Tayyip Erdogan, zdroj: http://www.tccb.gov.tr

Európsky parlament (EP) schválil včera rezolúciu, ktorou žiada prerušenie prístupových rokovaní Európskej únie s Tureckom. Europoslanci to odôvodnili neprimeranou reakciou Turecka na júlový neúspešný pokus o prevrat, ktorý vyústil do masových čistiek a zatýkania. Informovala o tom agentúra DPA.

EP rezolúciou vyzýva Európsku komisiu (EK) a členské štáty Únie, aby dočasne zastavili prístupové rokovania s Tureckom. Je to symbolický krok, keďže rokovania trvajú už 11 rokov bez výraznejšieho posunu.

Erdogan: Nemá to váhu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu povedal, že dnešné hlasovanie EP nemá pre Turecko „žiadnu váhu“.

Hlasovanie podľa neho ukazuje, že EP ochraňuje teroristické organizácie a podporuje ich. Dodal, že zakázaná Strana kurdských pracujúcich (PKK) má povolené otvorene fungovať iba v EÚ. PKK sa pritom nachádza na únijnom zozname teroristických organizácií.

Kritika na adresu Turecka opakovane zaznela od najvyšších predstaviteľov európskych inštitúcii. Federica Mogheriniová, vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku, aj predseda EP Martin Schulz odsúdili zatknutie spolupredsedov prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP) Selahattina Demirtaša a Figen Yüksekdagovej. Parlamentná strana HDP na to zareagovala bojkotovaním zasadnutí zákonodarného zboru.

Rozhorčenie vyvolalo rozhodnutie tureckých úradov, ktoré odopreli prístup poslaneckej delegácie EP k väznenému lídrovi HDP Selahattinovi Demirtašovi. Delegácia europoslancov zo šiestich členských štátov EÚ usporiadala improvizovanú tlačovú besedu na ulici pred väznicou, hoci sa turecká polícia pokúšala zabrániť stretnutiu delegácie s domácimi novinármi.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vtedy na kritické odozvy EÚ zareagoval tým, že naznačil možnosť vypísania referenda o pokračovaní prístupových rokovaní.

Slovenskí europoslanci tento krok podporujú

„Konanie tureckej vlády, ktorá prenasleduje novinárov, opozičných politikov a akademikov, nie je zlučiteľné so základnými princípmi fungovania Európskej únie. Musíme byť úprimní k sebe aj k Turkom. Dnes sme vyslali jasný signál, že za týchto okolností s nimi o vstupe rokovať nemôžeme a nebudeme,‟ uviedol poslanec Ivan Štefanec (EPP, KDH).

„Je nepochybné, že EÚ a Turecko sa navzájom potrebujú a obom stranám by malo záležať na dobrých vzťahoch. Turecko však zašlo priďaleko a bolo by nesprávne zatvárať si predtým oči. Spolupracovať musíme aj naďalej, avšak súčasná situácia nedovoľuje pokračovať v prístupových rokovaniach. Mali by sme preto hľadať iný typ spolupráce,‟ uviedla poslankyňa Jana Žitňanská (ECR, NOVA).

Parlament nemá právomoci

Postup pozastavenia prístupových rokovaní s EÚ popisuje článok 5 rokovacieho rámca pre Turecko. Európska komisia môže z vlastného podnetu alebo na žiadosť tretiny členských štátov odporučiť pozastavenie rokovaní a navrhnúť podmienky ich prípadného obnovenia.

Môže tak urobiť v prípade, ak v Turecku dôjde k vážnemu a trvalému porušovaniu zásad slobody, demokracie, dodržiavania ľudských práv a základných slobôd a právneho štátu, na ktorých je Únia založená.