Rusi chcú podľa Američanov ovplyvniť referendum v Macedónsku

Jim Mattis. [EPA-EFE/NAKE BATEV]

Americký minister obrany Jim Mattis kritizoval Kremeľ za to, že financuje skupiny, ktoré majú ovplyvňovať nadchádzajúce kľúčové hlasovanie o zmene názvu Bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko. Vďaka kompromisu by mala krajina po transformácii svojho mena splniť ďalšiu z dôležitých podmienok na jej vstup do štruktúr EÚ a NATO.

„Presunuli peniaze a v súčasnosti vedú širšiu kampaň s cieľom ovplyvňovať verejnú mienku,“ uviedol v pondelok (17. septembra) podľa The New York Times Mattis. Šéf obrany dodal, že krajiny by mali „nechať macedónsky ľud urobiť vlastné rozhodnutie“.

Macedónci budú 30. septembra v referende hlasovať o novom názve krajiny, Severné Macedónsko, na ktorom sa Skopje a Atény predbežne dohodli. Úplná ratifikácia však okrem referenda podlieha aj schváleniu v oboch parlamentoch.

Grécko blokuje pristúpenie Macedónska do Európskej únie a NATO. Očakáva sa, že budúca zmena mena spôsobí, že grécka administratíva bude myšlienke vstupu Macedónska do oboch entít otvorenejšia.

Gréci a Macedónci sa dohodli: Bývalá juhoslovanská republika sa stane Severným Macedónskom

Dohoda otvára bývalej juhoslovanskej republike cestu do Európskej únie, ale aj NATO. Pozvánky na začiatky rokovaní sa očakávajú už v priebehu nasledujúceho mesiaca.

Kremeľ Macedónsko v EÚ ani NATO nechce

Ruskí predstavitelia sa už niekoľkokrát nechali počuť, že vehementne odmietajú myšlienku členstva bývalej juhoslovanskej republiky v NATO a akéhokoľvek ďalšieho rozširovania aliancie na západnom Balkáne.

Vzhľadom na to, že Spojené štáty boli na Balkáne v silnej opozícii s Ruskom, Európska komisia zdôraznila, že je potrebné, aby referendum prebiehalo nerušene a nezávisle od vonkajších zásahov. Plebiscit označila za  „príležitosť formovať budúcnosť (Macedónska), ktorá prichádza raz za život“.

Komisia však doteraz Moskvu za zasahovanie neobvinila tak významne, ako to tento týždeň urobil americký minister obrany.

The New York Times píše, že pri príprave na referendum, ktoré bude jedným z najdôležitejších v krátkej histórii mladého národa, sa na sociálnych sieťach objavili stovky príspevkov, mierené proti referendu, ale aj množstvo samozvaných webových portálov, volajúcich po bojkote hlasovania.

Komisia odporúča začať prístupové rokovania s Albánskom a Macedónskom

O tom, či obe krajiny získajú status kandidátov, rozhodnú ale až členské štáty Únie.

Mattis má do Skopje pricestovať v pondelok (24. septembra). Macedóncov chce pritom povzbudiť k tomu, aby sa hlasovania zúčastnili.

„Rusko sa snaží presvedčiť Macedóncov, že Západ ich opustí a že Rusko má stále stabilný vplyvom v regióne. To jednoducho nie je pravda,“ povedal v tejto súvislosti hovorca Pentagonu Eric Pahon.

„Vstup Macedónska do NATO je jednou z najhorších ruských nočných môr,” dodal.

Grécko-macedónsky spor o názve bývalej juhoslovanskej republiky sa môže čoskoro rozuzliť

Riešenie sporu medzi Gréckom a Bývalou juhoslovanskou republikou Macedónsko by sa mohol už v najbližších dňoch posunúť o krok vpred. Takmer 70 percent Grékov však s názvom, ktorý by obsahoval slovo „Macedónsko“, stále nesúhlasí.

O tom, že sa Rusko v referendovej kampani výrazne angažuje, svedčia aj správy spoza hraníc krajiny. Zdokumentovaný bol napríklad prípad vplyvného gréckeho podnikateľa, ktorého spájajú práve s ruskou administratívou a ktorý plánoval „násilne postupovať“ pri eliminácii pro-referendových aktivistov.

Macedónsky premiér Zoran Zaev ešte v júli vysvetlil, že jeho vláda disponuje správami, ktoré naznačujú, že niektorí grécki podnikatelia platili občanom svojej krajiny, aby aktivistov fyzicky napádali, pričom ochotným boli ponúkané „odmeny“ v rozpätí od 13 tisíc do 21 tisíc dolárov.

Mogheriniová: Kľúč k budúcnosti máte v rukách iba vy

Vzťahy medzi Aténami a Moskvou sa v priebehu posledných mesiacov zhoršili, a to najmä po tom, ako Grécko 11. júla rozhodlo o vyhostení dvoch ruských diplomatov a zákazu vstupu dvoch ďalších.

Grécka vláda obdržala dôkazy, podľa ktorých sa Rusi snažili prekaziť uzavretie dohodu o názve medzi Gréckom a Macedónskom, pričom príslušní diplomati boli vyhostení práve v reakcii na tieto obvinenia.

Západný Balkán nemá inú možnosť ako európsku integráciu

Šestica krajín ašpiruje na európske členstvo, no výsledky v reformných úspechoch sú rozdielne.

Príchod Mattisa do Skopje poukazuje na dôležitosť macedónskej voľby, ako aj na pretrvávajúci americký záujem na všeobecnom znižovaní ruského vplyvu v zahraničí.

Keďže Brusel a Washington sú ochotné uviesť Macedónsko do NATO a EÚ, občania Macedónska majú jedinečnú možnosť rozhodnúť o budúcnosti krajiny.

Na spoločnej tlačovej konferencii s premiérom Zaevom vyslala minulý týždeň vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničné vzťahy Federica Mogheriniová macedónskym voličom jasný odkaz:

„Pamätajte si, že 30. septembra, kedy pôjdete v referende hlasovať, budete v rukách držať aj kľúče k budúcnosti vašej krajiny. Je to len a len vo vašich rukách a nikto iný to za vás neurobí,“ povedala.

„Nemôžete si dovoliť mlčať a nevyužiť príležitosť vyjadriť sa o tom, akú budúcnosť pre svoju krajinu chcete,“ dodala.