Ruský veľvyslanec: Existuje alternatíva k euroatlantickej integrácii

Vladimír Čižov, Zdroj: Európska komisia

Čižov diskutoval s novinármi o občianskej vojne v Sýrii, kríze na Ukrajine, či vzťahoch EÚ-Rusko a Rusko-USA.

EURACTIV.com sa pýtal veľvyslanca na postoj Ruska k situácii v Macedónsku, kde nacionalisti pokračujú v násilných protestoch proti plánom na vytvorenie koaličnej vlády s účasťou albánskych menšinových strán.

Koncom apríla asi 100 nacionalistických demonštrantov podporujúcich stranu VMRO-DPMNE vtrhlo do parlamentu a napadlo opozičných poslancov.

Podľa ruského diplomata sú príčinou problémov politické aktivity albánskych strán, ktoré podporila macedónska sociálno-demokratická strana SDSM, hlavný rival nacionalisticko-konzervatívnej VMRO-DPMNE.

„Keď prišli do Skopje, dokázali presvedčiť, aj s pomocou ostatných, Zaeva (Zoran Zaev, líder SDSM), aby sa pripojil k platforme (Albánska platforma). Ak sa na tú platformu pozriete, pochopíte, prečo sa napätie vyostrilo.“

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/bezvladie-v-macedonsku-vyustilo-demonstracii/

Čižov: Príčinou problémov sú Albánci

Podľa Čižova žiada „Albánska platforma“ viac, než čo albánskej menšine garantovala západnými krajinami sprostredkovaná Dohoda z Ohridu z roku 2001, ktorá ukončila ozbrojený konflikt medzi Albánskou národnou oslobodzovacou armádou, a macedónskymi bezpečnostnými silami.

Ruský veľvyslanec obviňuje Albánsku platformu z toho, že ide „proti ústavnému poriadku Macedónska“.

Nedávna voľba Talafa Xaferiho za nového predsedu parlamentu je podľa neho „jasným porušením“ pravidiel fungovania macedónskeho parlamentu, i platnej legislatívy. Zvolený predseda je „etnickým Albáncom s dlhou históriou účasti ma ozbrojených aktivitách v krajine“.

„Keď nasledujúce ráno vydá Európska únia vyhlásenie, ktoré tento vývoj podporuje, obávam sa, že to neprispieva k uvoľneniu napätia a podpore pokojného urovnania krízy.“

https://euractiv.sk/clanky/slovensko-v-ep/kukan-s-eurokomisarom-riesia-krizu-v-macedonsku/

„Balkán je nákazlivou chorobou“

Čižov chválil macedónskeho prezidenta za „pevný postoj“ pri ochrane ústavného poriadku.

Európske krajiny tlačia na prezidenta Ivanova, aby dal mandát na zostavenie vlády lídrovi sociálnych demokratov, ktorý má v parlamente väčšinovú podporu.

„Kedy sa to stane, o tom musia rozhodnúť sami“, povedal Čižov a dodal: „Riešenie politickej krízy nevytvoríte tak, že zničíte piliere krajiny, videli sme to nedávno aj v iných krajinách, dosť často.“

„Balkán je nákazlivou chorobou“, povedal ruský veľvyslanec s úsmevom.

Ruská alternatíva

Bojan Pancevski z The Sunday Times sa veľvyslanca pýtal, aký je vplyv Ruska v Macedónsku v porovnaní s vplyvom Západu, ktorý stojí aj na fondoch EÚ.

Čižov poznamenal, že euroatlantická stratégia Macedónska „čelí určitým ťažkostiam“, ktoré sa ale netýkajú súčasnej krízy. Tým poukázal na spor o názov krajiny, kvôli ktorému Grécko blokuje začiatok prístupových procesov, a vstup krajiny do NATO.

„Čo môže Rusko ponúknuť? Samozrejme, vždy existuje alternatíva voči euroatlantickej integrácii, o ktorej niektoré krajiny premýšľajú, iné nie. Samozrejme nepoviem, že euroatlantická cesta je jediná možná pre akúkoľvek krajinu na Balkáne, či inde.“

„Na rozdiel od USA a EÚ, my nezasahujeme do tejto politickej krízy. Veríme, že hlavným cieľom je zachovať Macedónsko ako jednotnú krajinu, zachovať jej ústavu a umožniť politickým silám dohodnúť sa, ako pokračovať.“

Čižov zopakoval, že jeho „osobným názorom“ je, že by sa malo asi konať nové kolo volieb“.