Severné Macedónsko a Albánsko sa dočkali, čoskoro odštartujú rokovania o členstve v Únii

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Georgi Licovski]

Našim partnerom hovoríme jasne: pokračujte v reformách, rozšírenie je našou spoločnou strategickou budúcnosťou, uviedol slovenský europoslanec Vladimír Bilčík.

Ministri pre európske záležitosti z členských krajín Európskej únie súhlasili tento týždeň (24. marca) prostredníctvom rokovaní v podobe videokonferencie s otvorením prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom.

Videokonferencie sa v mene Európskej komisie zúčastnil eurokomisár pre rozšírenie a susedskú politiku Oliver Várhelyi.

Obe západobalkánske krajiny očakávali otvorenie prístupových kapitol už vlani. Pred rokom im to sľúbila Európska komisia, avšak ich nádeje v októbri 2019 stroskotali najmä na odmietavom prístupe Francúzska a Holandska, ktoré vyjadrili skepticizmus v súvislosti s vývojom v oblasti demokracie a boja proti korupcii v týchto krajinách.

Francúzsko aj Holandsko však v posledných týždňoch zmiernili svoje námietky, čomu v januári pomohlo aj prijatie novej metodiky rozširovania zo strany eurokomisie. Rozširovací proces EÚ tak môže pokračovať i napriek tomu, že EÚ momentálne rieši najmä krízu spojenú so šírením pandémie koronavírusu.

Komisia odporúča začať prístupové rokovania s Albánskom a Macedónskom

O tom, či obe krajiny získajú status kandidátov, rozhodnú ale až členské štáty Únie.

Agentúra Reuters upozornila, že Grécko ešte pred niekoľkými dňami malo výhrady k spusteniu rokovacieho procesu so Skopje a s Tiranou. Tým by ich šance opäť ohrozilo, lebo toto rozhodnutie si vyžaduje jednomyseľnosť všetkých členov EÚ. Atény však zmenili svoj postoj po tom, ako EÚ presadila prísnejšie formulácie na ochranu národnostných menšín v Albánsku.

Bilčík: Áno prístupovému procesu je dobrý signál pre Balkán

Jednomyseľné rozhodnutie Rady EÚ pre všeobecné záležitosti otvoriť prístupové rokovania so Severným Macedónskom a Albánskom sú silným signálom smerom k našim partnerom a tiež spojencom v NATO, uviedol poslanec Európskeho parlamentu Vladimír Bilčík (SPOLU-OD/EPP).

Bilčik, ktorý je predsedom Delegácie europarlamentu pre vzťahy s Čiernou Horou a stály spravodajca pre Srbsko, v tejto súvislosti uviedol, že rozhodnutie ministrov z členských krajín Únie otvoriť prístupové rokovania so Severným Macedónskom a Albánskom predstavuje silný signál smerom k našim partnerom a spojencom v NATO.

„Som rád, že napriek bezprecedentnej kríze súvisiacej so šírením koronavírusu je Európska únia pripravená robiť strategické rozhodnutia. Dnes dávame jasný signál celému regiónu, že budúcnosť západného Balkánu je v Európe,“ zhodnotil situáciu.

Zdôraznil, že týmto rozhodnutím Únia vysiela silný politický signál aj Čiernej Hore a Srbsku, doterajším lídrom v integračnom úsilí na západnom Balkáne.

„Našim partnerom hovoríme jasne: pokračujte v reformách, rozšírenie je našou spoločnou strategickou budúcnosťou,“ uviedol.

Europoslanec Bilčík sa stal stálym spravodajcom pre Srbsko

Slovenského europoslanca Vladimíra Bilčíka (EPP/SPOLU-OD) zvolili v Štrasburgu  za nového stáleho spravodajcu Európskeho parlamente pre Srbsko.

Bilčík zároveň spresnil, že Európsky parlament je a zostane silným a presvedčivým podporovateľom procesu rozširovania EÚ. Rozhodnutie členských krajín v prospech integračných ambícií Skopje a Tirany privítal, hoci podľa jeho slov „prišlo takpovediac v hodine dvanástej“.

„Bude na spoločnom úsilí všetkých európskych inštitúcii a na našich politických partneroch, aby rozšírenie a európska budúcnosť na západnom Balkáne uspeli,“ odkázal.

Bilčík pripomenul, že Slovensko má v európskej zahraničnej politike čerstvý priestor pre silný, líderský hlas na západnom Balkáne. „Naša diplomacia má meno a rešpekt v juhovýchodnej Európe. Nové vedenie našej diplomacie má aj vďaka dnešnému rozhodnutiu o prístupových rokovaniach so Severným Macedónskom a Albánskom dobrú štartovaciu pozíciu pre aktívnu európsku politiku za našimi hranicami,“ uviedol europoslanec.