Severné Macedónsko má novú vládu no rovnaký cieľ, členstvo v Únii

Nový kabinet Zorana Zaeva. [EPA-EFE/Georgi Licovski]

Po ôsmich mesiacoch úradníckej vlády a mesiaci a pol po predčasných voľbách sa Zoranovi Zaevovi podarilo zostaviť novú, sociálnodemokratickú vládu. Počas jej posledných 100 dní by ju mal po prvýkrát viesť premiér z koaličnej strany, zastupujúcej etnických Albáncov.

Parlament v Severnom Macedónsku včera (30. augusta) potvrdil zloženie novej sociálnodemokratickej vlády. Na jej čele bude opäť stáť Zoran Zaev, ktorý vládu viedol aj v predchádzajúcom volebnom období, od roku 2017.

Sto dní pred koncom svojho mandátu by podľa dohody mal svoju stoličku prenechať vedeniu svojho koaličného partnera, Demokratickej únii za integráciu (DUI), najväčšej strane, reprezentujúcej albánsku menšinu v krajine. Severné Macedónsko by tak po prvýkrát od jej vzniku v roku 1991 mohol viesť etnický Albánec, píše Deutche Welle.

Krajinu tlačil do zmeny ústavy aj názvu. Po fiasku v Bruseli podal severomacedónsky premiér demisiu

Po tom, ako Paríž zablokoval otvorenie rokovaní so Skopje o vstupe do EÚ – napriek tomu, že splnilo všetky požiadavky – vyhlásil premiér Zoran Zaev predčasné voľby.

Po tom, ako v októbri minulého roka neudelila Európska rada Severnému Macedónsku (a Albánsku) status kandidátskej krajiny, podala vláda premiéra Zaeva začiatkom januára demisiu. Nepomohlo ani potvrdenie členstva v Severoatlantickej aliancii, do ktorej Severné Macedónsko oficiálne vstúpilo 27. marca. Predčasné voľby sa mali uskutočniť v apríli, no pre pandémiu sa ich organizácia posunula až na 15. júla. Dovtedy krajinu viedla úradnícka vláda.

V júlových voľbách síce koalícia 23 strán a hnutí pod vedením Zaevovej Sociálnodemokratickej Únie Severného Macedónska (SDSM) prišla v 120-člennom parlamente o osem kresiel, no podobne oslabil aj ich pravicový rival VMRO-DPMNE. Nová vláda si musela zabezpečiť nielen nadpolovičnú väčšinu hlasov v parlamente, ale podľa ústavy aj účasť aspoň jednej z dvojice albánskych strán, zastupujúcich miestu minoritu. O dohode medzi SDSM a DUI informovali médiá 18. augusta.

Zaevov kabinet bude mať o sedem členov menej ako doteraz, čo súvisí s reformou verejnej správy. Z 19 členov si ministerský post udržalo deväť ministrov a ministeriek.

Nová vláda sa chce sústrediť najmä na riešenie následkov koronakrízy, ale aj na zvyšovanie minimálnej mzdy o 40 percent, či zásadnú reformu súdnictva, ktorú od Skopje požaduje aj Brusel. Členstvo v Európskej únii ostáva jedným z jej základných cieľov. Ďalší postup načrtne aj dlho očakávaná správa o progrese, ktorú by mala pre jednotlivé krajiny západného Balkánu uverejniť eurokomisia na jeseň.

Severné Macedónsko a Albánsko sa dočkali, čoskoro odštartujú rokovania o členstve v Únii

Našim partnerom hovoríme jasne: pokračujte v reformách, rozšírenie je našou spoločnou strategickou budúcnosťou, uviedol slovenský europoslanec Vladimír Bilčík.

Staronovému premiérovi gratulovali už aj európski predstavitelia. Šéf európskej diplomacie Josep Borrell uviedol, že spolu so Severným Macedónskom má EÚ „spoločný cieľ“, a preto sa teší na ďalšiu spoluprácu na reformách.

Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli na sociálnej sieti uviedol, že europarlament bude podporovať novú vládu tak, ako doteraz: „Pokračujme spoločne v pokroku, ktorý na ceste k vstupu do EÚ urobila vaša krajina.“

Únia oceňuje najmä Zaeovovu odhodlanosť vyriešiť spory so susedným Gréckom. Krajina zmenila nielen vlastný názov, ale aj časti ústavy. Tento krok vnímali ako veľký ústupok v Bruseli, no mnohí obyvatelia v Severnom Macedónsku ho označovali za zlyhanie. Nacionalistickú kampaň podporovala najmä – dnes opäť opozičná – strana VMRO-DPMNE.