So srbskou snahou pozmeniť hranice s Kosovom nesúhlasí ani Merkelová

Aleksandar Vučić a Angela Merkelová. [EPA-EFE/FELIPE TRUEBA]

Politický život v Srbsku je v auguste naozaj horúci, pretože diskusie o jeho vzťahoch s Kosovom dosahujú mizernú rýchlosť. Momentálnou kľúčovou otázkou je možné uznanie bývalej provincie Srbska výmenou za územia a modifikáciu hraníc.

Komplexná dohoda s Kosovom, ktorého nezávislosť v roku 2008 Srbsko neuznáva, je jedným z predpokladov pokroku Belehradu smerom k členstvu v Európskej únii, o ktorom krajina rokuje od roku 2014.

V zriedkavej verejnej poznámke o Srbsku a Kosove, ktoré prichádzajú z Európy, uviedla nemecká kancelárka Angela Merkelová, že je proti myšlienke manipulácie s hranicami na Balkáne.

Srbský prezident Aleksandar Vučić, ktorý chce revíziu srbsko-kosovskej hranice preskúmať, pripúšťa, že západný svet považuje Kosovo za nezávislú, suverénne a nedeliteľné územie, ale zároveň povedal, že finálne riešenie pre Kosovo sa nenájde rýchlo.

„Obhajujem – a to je moja politika – demarkáciu s Albáncami. Skutočnosť, že máme územie, kde nie je známe, čo komu patrí, je vždy príčinou potenciálneho konfliktu,“ povedal tento mesiac prezident.

Dodal, že o obsahu svojich rokovaní s kosovskými Albáncami nemôže hovoriť, pretože by to pri rokovaniach „odhalilo srbské karty“, ale povedal, že budúca dohoda medzi Belehradom a Prištinou by bola komplexným balíkom, ktorý „nie je tak jednoduchý, ako si to niektorí predstavujú“.

Pred desiatimi rokmi vyhlásilo Kosovo nezávislosť, ktorú uznala väčšina svetových krajín, vrátane 23 z 28 členských štátov EÚ. Medzi päticou európskych krajín, neuznávajúcich Kosovo, je aj Slovensko.

Kosovo splnilo všetky podmienky pre liberalizáciu vízového režimu

Ak návrh o liberalizácii vízového režimu schváli Europarlament a Rada EÚ, Kosovčania budú môcť do Schengenu cestovať len s pasom, maximálne na 90 dní.

Merkelová: Hranice sa nemajú meniť

Po stretnutí s predsedom Rady ministrov Bosny a Hercegoviny Denisom Zvizdičom na začiatku tohto týždňa v Berlíne nemecká kancelárka Merkelová povedal, že na Balkáne sa nezmenia hranice a zdá sa, že tento fakt „musí byť zakaždým zopakovaný“.

Merkelová tiež uviedla, že všetky krajiny západného Balkánu majú stále vyhliadky na členstvo v EÚ a zdôraznila význam spolupráce medzi krajinami Balkánu navzájom.

Kosovský prezident Hashim Thaci vyhlásenie nemeckej kancelárky privítal.

„Všetko, čo treba urobiť, je, aby väčšina členských štátov EÚ presvedčila tých päť, ktoré nepoznajú Kosovo a Srbsko, aby uznali Kosovo v rámci existujúcich hraníc. Čím skôr sa to stane, tým lepšie to bude pre región,“ povedal Thaci.

Únia nás zavádza, tvrdí srbský šéf obrany. Premiérka navrhovanú zmenu kurzu odmieta

Srbsko podľa posledných výrokov jej predstaviteľov nie je voči smerovaniu do Únie tak jednotné, ako sa vláda snažila v ostatných mesiacoch dokázať. Otázka Kosova stále krajinu rozdeľuje.

Thaci pre srbský denník Danas uviedol, že Srbsko a Kosovo sa nachádzajú v kritickej fáze dialógu, ale dodal, že si myslel, že spolu so srbským prezidentom nenechajú minulosti možnosť blokovať budúcnosť alebo ohrozovať mier v regióne.

Predstavitelia oboch krajín sa začiatkom septembra stretnú opäť v Bruseli, kde sa organizujú sprostredkované rozhovory EÚ o normalizácii vzťahov.

Úradníci Európskej komisie uviedli, že trvalé riešenie pre Kosovo predstavuje také kroky, ktoré budú  udržateľné a v súlade s medzinárodným právom. Dohodnúť sa na nich ale musia aj Priština, aj Belehrad.