Srbsko otvorilo dve prístupové kapitoly

Srbský premiér Aleksandar Vučič (AP Photo/Darko Vojinovic)

Srbsko včera ďalší krok v snahe vstúpiť do Európskej únie.

Brusel a Belehrad otvorili v rámci 3. zasadnutia medzivládnej konferencie EÚ-Srbsko dve rokovacie kapitoly: číslo 23 o súdnictve a základných právach a číslo 24 o spravodlivosti, slobode a bezpečnosti.

“Ide o veľmi dobré správy pre Srbsko. V rámci prístupového procesu otvárame dve dôležité a náročné kapitoly. Tieto kapitoly sú späté so základnými hodnotami a zásadami EÚ, ako sú demokracia, právny štát či nezávislé súdnictvo, teda s oblasťami, ktoré sú nevyhnutné na zavedenie európskych noriem a posilnenie práv občanov,” uviedol slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.

Dobrý bod

“Dnešná konferencia je tiež príkladom konkrétneho plnenia jednej z priorít predsedníctva, a to posilniť dôveryhodnosť rozširovania. Keď si kandidátska krajina splní potrebné záväzky, EÚ ju v rámci prístupového procesu posunie ďalej,” dodal šéf slovenskej diplomacie.

Stály predstaviteľ SR pri EÚ Peter Javorčík na Facebboku napísal, že ide o “dobrý bod pre slovenské predsedníctvo”.

Zasadnutie medzivládnej konferencie sa konalo na okraji pondelokovej Rady EÚ pre zahraničné záležitosti. Delegáciu EÚ viedol v mene slovenského predsedníctva v Rade EÚ Miroslav Lajčák. Európsku komisiu zastupoval komisár EÚ pre európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn. Srbskú delegáciu viedol premiér Aleksandar Vučič spolu s prvým podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí Ivicom Dačičom a ministerkou bez kresla zodpovednou za európsku integráciu Jadrankou Joksimovičovou.

Po dnešku tak Srbsko otvorilo štyri z celkového počtu 35 rokovacích kapitol. V prípade kapitoly 23 musí splniť 50 predbežných kritérií a v prípade kapitoly 24 je to 41 predbežných kritérií.