Tusk: Severné Macedónsko je pripravené začať prístupové rozhovory s Úniou

Donald Tusk a macedónsky premiér Zoran Zaev. [EPA/Georgi Licovski]

Podľa predsedu Európskej rady už bývalá juhoslovanská republika „urobila všetko“, čo sa od nej očakávalo. Členské štáty sa k téme macedónskeho členstva majú vrátiť v októbri.

Predseda Európskej rady Donald Tusk v utorok (18. septembra) uviedol, že Severné Macedónsko je pripravené začať rokovania o členstve s Európskou úniou, keďže sa mu minulý rok podarilo dosiahnuť so susedným Gréckom dohodu týkajúcu sa zmenu názvu krajiny.

Tusk to podľa agentúry AP povedal počas návštevy severomacedónskej metropoly Skopje, kde sa stretol s prezidentom Stevom Pendarovským a premiérom Zoranom Zaevom.

Predseda Európskej rady dodal, že Severné Macedónsko „urobilo všetko“, čo sa od neho očakávalo, a vyzval lídrov EÚ, aby v otázke otvorenia prístupových rokovaní prispeli svojím dielom.

Europoslanci nominovali gréckeho a macedónskeho premiéra na Nobelovu cenu mieru

Podľa 33 europoslankýň a europoslancov, ktorí Alexisa Tsiprasa a Zorana Zaeva na prestížne ocenenie nominovali, musí byť „priekoppnícka dohoda“ a „odvaha presahujúca hranice štátov“ odmenená.

Odporúčania aj od ďalších

Odchádzajúca Európska komisia ocenila pokrok Severného Macedónska aj vo svojej poslednej správe o stave prístupových rokovaní, zverejnenej koncom mája. Členským štátom odporučila začať so Skopje, ale aj s Tiranou – ďalším čakateľom na členstvo v EÚ – rokovania o vstupe.

Pozitívne hodnotenie Komisie si Severné Macedónsko vyslúžilo najmä vďaka dlho pripravovanej dohode s Gréckom. Po zmene názvu, či referende o potvrdení ambície krajiny na vstup do EÚ a NATO Komisia v máji potvrdila, že Skopje „pokračovalo v zásadných zmenách v inkluzívnej a otvorenej politickej atmosfére“. Naďalej pritom „dosahuje hmatateľné výsledky“.

Progres dosiahlo Severné Macedónsko takmer vo všetkých pozorovaných oblastiach, vrátane reformy verejnej správy, súdneho systému, boja proti korupcii a organizovanému zločinu, či dodržiavaní základných práv.

Členské štáty EÚ napokon v júni odložili rozhodnutie o začatí prístupových rokovaní so Severným Macedónskom a Albánskom aj napriek odporúčaniu Európskej komisie. Rozhodnutie vo veci sa očakáva v októbri tohto roku.

Eurokomisia navrhuje otvoriť rokovania o vstupe Albánska a Severného Macedónska do Únie

Každoročné správy o pokroku šestice krajín západného Balkánu a Turecka na ceste k európskej integrácii priniesli tentokrát zásadnejšie návrhy. Šéfka európskej diplomacie prízvukuje, že reformy v krajinách treba oceňovať, nedostatočné uznanie môže totiž región frustrovať a odkloniť od európskej cesty.

Bývalá juhoslovanská republika oficiálne zmenila názov z Macedónska na Severné Macedónsko, aby rozptýlila obavy Grécka, ktoré má veľkú provinciu s rovnakým názvom. Tým sa balkánskej krajine s novým názvom otvorila cesta k členstvu v EÚ a NATO.

Macedónsku udelili štatút kandidátskej krajiny EÚ už v roku 2005, ale spor okolo názvu zastavil začatie rozhovorov o plnohodnotnom členstve.