Ukrajinci už do Únie cestujú bez víz

Ukrajinci pred cestou vlakom do poľského Przemyslu na stanici v Kyjeve. FOTO: TASR/AP

Viac ako 1800 ukrajinských občanov využilo v nedeľu možnosť vycestovať do krajín EÚ bez víz, uviedol dnes podľa agentúry Ukrinform hovorca ukrajinskej pohraničnej služby Oleh Sloboďan.

Bezvízový styk, ktorý sa s výnimkou Veľkej Británie a Írska, vzťahuje na celú EÚ a všetky krajiny patriace do schengenského priestoru, od 11. júna umožňuje občanom Ukrajiny cestovať bez víz na krátkodobé pobyty do 90 dní bez pohraničných kontrol.

Zoznamovanie s Európou

Podľa Oleha Sloboďana najčastejšou destináciou Ukrajincov je momentálne Poľsko. Viac ako polovica Ukrajincov „začala zoznamovanie sa s Európou návštevou tejto krajiny“.

Prostredníctvom sociálnej siete Sloboďan spresnil, že 78 percent Ukrajincov vycestovalo na územie schengenského priestoru pozemnými cestami. Zvyšných 22 percent využilo leteckú dopravu.

Čítajte aj: Rusko hovorí Ukrajine, že ich bezvízový režim s EÚ nie je plnohotnotný

Rozhodnutie Rady ministrov Európskej únie o udelení bezvízového styku pre Ukrajinu bolo prijaté pred mesiacom a platí od uplynulej nedele 11. júna.

Zrušenie vízovej povinnosti na cesty do 90 dní sa vzťahuje na tých občanov Ukrajiny, ktorí majú biometrické pasy.

Bezvízový styk, ktorý sa s výnimkou Británie a Írska vzťahuje na celú EÚ a všetky krajiny patriace do schengenského priestoru, nedáva však občanom Ukrajiny právo pracovať v EÚ.

Čítajte aj: EÚ a Ukrajina začínajú rokovania o spolupráci

O bezvízovom styku začala Ukrajina s EÚ rokovať ešte v roku 2008.