Únia a Srbsko dosiahli dohodu o nasadení európskej pohraničnej stráže

Riaditeľ Frontexu Fabrice Leggeri na návšteve príslušníkov v Španielsku. [EPA-EFE/A.Carrasco Ragel]

Európska komisia oznámila, že sa podarilo parafovať dohodu so Srbskom, ktorá umožní v prípade potreby nasadiť v tejto balkánskej krajine európsku pohraničnú a pobrežnú stráž, vytvorenú z príslušníkov členských krajín EÚ.

V mene Únie dohodu vo štvrtok (20. septembra) podpísal eurokomisár pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitris Avramopulos a za Srbsko podpredseda vlády a minister vnútra Nebojša Stefanovič.

Agentúra Frontex, ktorá má na starosti pohraničnú a pobrežnú stráž, bude môcť Srbsku pomáhať pri riadení hraníc a uskutočňovať spoločné operácie so Srbskom, najmä v prípade náhlej zmeny migračných tokov.

Kosovsko-srbský mier: Ďalšie víťazstvo pre EÚ na medzinárodnom poli?

Dosiahnutie dohody o úplnej normalizácii vzťahov medzi Belehradom a Prištinou má zásadný význam aj pre EÚ, aj keď času už nie je nazvyš, píše BEKIM ÇOLLAKU.

Po Albánsku a Macedónsku aj Srbsko

Avramopulos dohodu so srbskou stranou označil za “ďalší míľnik” v rámci spolupráce s Belehradom v oblasti migrácie, správy hraníc a bezpečnosti.

„Chcem poďakovať srbským orgánom za ich úsilie, ochotu a odhodlanie dosiahnuť túto dohodu. Postupne budeme lepšie chrániť vonkajšie hranice EÚ, a to aj prostredníctvom užšej spolupráce s partnerskými krajinami v našom priamom susedstve,“ uviedol komisár v správe pre médiá.

Avramopulos vyjadril nádej, že dohoda so Srbskom bude rýchlo dotiahnutá do konca – vyžaduje sa ešte súhlas Európskeho parlamentu -, a že sa exekutíve EÚ podarí v krátkom čase ukončiť prebiehajúce rokovania s ostatnými partnermi zo západného Balkánu.

Dohoda o štatúte spolupráce so Srbskom je treťou tohto druhu, ktorú sa Únii už podarilo dosiahnuť na západnom Balkáne – po dohode s  Albánskom vo februári a s Macedónskom v júli tohto roka.

Šéfovi Frontexu robí najväčšie starosti Španielsko

Fabrice Leggeri poukázal na zvyšujúci sa počet nelegálnych pokusov prekročiť hranicu Európskej únie cez Pyrenejský polostrov. Vyslovil sa za zriadenie záchytných centier pre migrantov pri afrických brehoch.