Únia nás zavádza, tvrdí srbský šéf obrany. Premiérka navrhovanú zmenu kurzu odmieta

Fontána na námestí Slavija v Belehrade. [TASR/AP Photo/Darko Vojinovic]

Srbsko podľa posledných výrokov jej predstaviteľov nie je voči smerovaniu do Únie tak jednotné, ako sa vláda snažila v ostatných mesiacoch dokázať. Otázka Kosova stále krajinu rozdeľuje.

Srbsko by malo zvážiť zmenu svojej politiky voči Európskej únii, pokiaľ od neho Brusel požaduje ako od krajiny uchádzajúcej sa o členstvo zmierenie s odštiepeneckým Kosovom. Vyhlásil to včera (21. mája) v Belehrade srbský minister obrany Aleksandar Vulin.

Srbská premiérka Ana Brnabičová v zápätí vyhlásila, že cieľom jej krajiny je vstup do Európskej únie aj napriek výzvam ministra obrany.

Srbsko a Čierna Hora by mohli do Únie pristúpiť v roku 2025

„Je čas dokončiť prácu z roku 1989,“ uviedol eurokomisár pre susedskú politiku a rozširovanie Johannes Hahn.

Vulin: Žiadate to, o čom viete, že je nemožné prijať

Vulin, podobne ako veľká časť srbského obyvateľstva, stále vidí prekážku najmä v riešení vzťahov so svojim južným susedom.

„Ak je pre Európsku úniu kľúčovým bodom vyriešenie kosovského problému – problému, na ktorého vzniku sa Únia aktívne spolupodieľala -, potom je načase, aby sme porozmýšľali o zmene priorít našej zahraničnej politiky,“ vyjadril sa Vulin.

Minister obrany tvrdí, že Únia si kladie podmienky, o ktorých vie, že nebudú splnené. Blok tak podľa neho „hľadá odôvodnenie pre to, aby sme sa nemohli stať jej členom. To by sme mali vziať na vedomie a ísť vlastnou cestou,“ dodal minister.

Agentúra AP pripomína, že Srbsko má vo vláde niekoľko proruských ministrov, ktorý pravidelne podkopávajú jej oficiálny cieľ vstúpiť do EÚ.

Rovnako vplyvná pravoslávna cirkev najnovšie varovala srbské politické vedenie na čele s prezidentom Aleksandrom Vučičom, že vzdanie sa Kosova, ktoré považuje za „srdce Srbska“, by znamenalo „velezradu“.

Kosovo aj Srbsko musia zabrať, no v Únií sú stále vítané

Vzájomné vzťahy Belehradu a Prištiny sa zlepšili, ale vlády oboch krajín majú čo v prístupovom procese dobiehať, konštatuje Európsky parlament.

Podľa Brnabičovej má šéf rezortu obrany právo na svoj názor, ale „my máme náš kurz a vieme, že naším strategickým cieľom je EÚ“.

Členmi v roku 2025?

Európska komisia zverejnila predpoklad, že Srbsko i Kosovo, ktoré vyhlásilo v roku 2008 jednostranne nezávislosť, by sa mohli stať členmi EÚ do roku 2025.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron ani nemecká kancelárka Angela Merkelová sa však počas minulotýždňového summitu EÚ – západný Balkán v bulharskej Sofii s týmto cieľovým termínom nestotožnili.

Západný Balkán je ako Slovensko, obhajoval rozširovanie bulharský premiér

Bojko Borisov na sofijskom summite povedal, že šesť krajín ašpirujúcich na členstvo v Európskej únii neprináša žiadne riziko. Francúzsky prezident im odkázal, že Únia sa musí pred ďalším rozšírením najskôr sama reformovať.

Jedným z najdôležitejších predpokladov pre vstup Srbska do EÚ je normalizácia jeho vzťahov s Kosovom, obývanom v súčasnosti takmer výlučne Albáncami. Vyriešenie tejto otázky, ktorá je už od 19. storočia základom srbského nacionalizmu, však zrejme nie je možné očakávať, konštatovala DPA.