V Bosne sa po desiatich mesiacoch dohodli na zostavení vlády

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Fehim Demir]

Politickí rivali zo srbského, chorvátskeho a bosnianskeho tábora v Bosne a Hercegovine sa dohodli na vytvorení ústrednej vlády, pričom sa našiel kompromis v najpálčivejšej téme – integrácie do NATO. Pomôcť mala EÚ.

Vedúci predstavitelia troch najväčších etnických skupín v krajine podpísali v pondelok (5. augusta) dohodu o hlavných zásadách formovania vlády na stretnutí, ktorej tvorbu uľahčila misia EÚ v Bosne a jej osobitný zástupca a veľvyslanec EÚ Lars-Gunnar Wigemark.

„Táto dohoda poskytuje podmienky na vytvorenie centrálneho kabinetu … v priebehu nasledujúcich 30 dní,” uviedol na tlačovej konferencii Milorad Dodik, srbský člen trojčlenného predsedníctva Bosny a Hercegoviny, ktorý vedie vládnucu stranu bosnianskych Srbov SNSD a doterajší prezident Republiky srbskej.

„Myslím si, že je to dôležitý moment, ktorý nám umožní posunúť sa vpred,“ dodal Dodik.

Bosna a Srbi nenechali Kosovo vstúpiť do Interpolu, Priština zaviedla clá

Kosovo uvalilo 100-percentné dovozné clo na všetky produkty zo Srbska a z Bosny a Hercegoviny. Urobilo tak, deň potom, ako Valné zhromaždenie Interpolu odmietlo žiadosť Kosova o vstup do tejto medzinárodnej policajnej organizácie.

Zároveň však varoval, že pokiaľ sa dohoda nenaplní v dohodnutom termíne, „bude to znamenať, že Bosna je v hlbokej ústavnej a politickej kríze a že jej suverenita bude spochybnená“.

Všeobecné voľby sa konali pred desiatimi mesiacmi.

NATO, kameň úrazu

Komplexná vládna štruktúra Bosny, založená na etnických kvótach, umožňuje každej skupine blokovať kľúčové rozhodnutia.

Zostavenie centrálneho kabinetu bolo zablokované členmi predsedníctva Bosny a Chorvátska, ktorí trvali na tom, aby sa kandidát na pozíciu srbského reprezentanta, ktorý bude pochádzať z SNSD, zaručil za to, že Bosna bude pokračovať na ceste integrácie do NATO.

SNSD na oplátku blokovala prácu národného parlamentu.

Bosna je o krok bližšie k statusu kandidátskej krajiny

Vďaka vyplneniu rozsiahleho dotazníka s tri tisíc otázkami od Európskej komisie sa môže vyjednávanie o bosniackom prístupe do Únie posunúť už čoskoro.

Hovorkyňa šéfky zahraničnej politiky EÚ Maja Kocijancic dohodu označila za „dôležitý krok vpred“.

„Vytvorenie vlády je rozhodujúce aj pre pokrok krajiny v integračnom procese Európskej únie,“ uviedla vo vyhlásení.

Kocijancic v mene Komisie vyzvala vedúcich predstaviteľov, aby pokračovali v „tvorbe orgánov a umožnili riadne fungovanie všetkých inštitúcií bez ďalšieho odkladu“. Zabezpečia sa tak „reformy v súlade s európskymi normami a hodnotami“.

V Bosne sa k moci dostali nacionalisti, analytici sa obávajú rozpadu krehkej federácie

Novozvolený srbský zástupca v trojčlennom bosnianskom úrade predsedníctva chce napríklad v krajine naštartovať iniciatívu za uznanie Krymu ako ruského územia a odmieta pokračovať v rokovaniach o vstupe do NATO.

Dohoda, ktorá bola podpísaná, obsahuje napokon aj pomerne vágny záväzok rozvíjať vzťahy medzi Bosnou a Hercegovinou a Severoatlantickou alianciou

Dodik, ktorý pred EÚ a NATO uprednostňuje vzťahy s Ruskom, opakovane hrozí odtrhnutím autonómnej Republiky srbskej  s dominantným postavením pravoslávnych Srbov od Bosny. Jej súčasťou je aj Federácia, ktorej dominujú moslimskí Bosniaci a katolícki Chorváti.

Bosnianski Srbi nepodporujú členstvo Bosny v NATO, ktoré počas balkánskych vojen v 90. rokoch bombardovalo ich pozície a pozície spriaznených Srbov. Vedúci predstavitelia však na základe dohody potvrdili, že „budú podporovať vzťahy s NATO bez toho, aby boli dotknuté budúce rozhodnutia o členstve Bosny a Hercegoviny“.

„Pokiaľ tento dokument tak, ako bol dohodnutý a podpísaný, nebude implementovaný v nasledujúcich 30 dňoch, SNSD zablokuje prácu všetkých inštitúcií a nikto ju nebude môcť zastaviť, ani európske, ani iné medzinárodné inštitúcie,” dodal Dodik.