V deň obnovy srbsko-kosovského dialógu zastrelili v Mitrovici lídra kosovských Srbov

Budova centrály Ivanovičovej strany. [Twitter/AP/Bojan Slavkovic]

Líder Srbov v Kosove Oliver Ivanovič bol dnes ráno pred vstupom do centrály svojej strany v Mitrovici zastrelený. Znepokojujúca udalosť sa odohrala v čase, kedy sa mali v Bruseli pod záštitou Európskej únie odštartovať nové srbsko-kosovské rokovania. Tie sa nateraz posúvajú.

Ivanovič prišiel o život po priamej streľbe z idúceho vozidla. Páchateľ na neho tesne po deviatej hodine ráno vystrelil päť rán. Kosovská polícia oznámila, že na mieste činu zaistila dôkazy a vyšetrovanie streľby na Ivanoviča pokračuje, informoval portál Balkan Insight.

Kvôli mimoriadnej udalosti sa v Bruseli priebežne zrušili rokovania medzi Prištinou a Belehradom, ktoré sa takmer po roku mali obnoviť práve dnes. Marko Djurič, šéf srbskej vládnej kancelárie pre Kosovo a Avni Arifi, poradca kosovského premiéra Ramusha Haradinaja mali pod záštitou Európskej únie odštartovať trojdňové srbsko-kosovské rokovanie. To malo byť predohrou pokračovania dialógu na úrovni prezidentov, ktorí sa naposledy stretli v auguste minulého roka.

Tusk: Budúcnosť Balkánu nesmie pripomínať seriál "Hra o tróny"

Predseda Európskej rady v dojímavom prejave vyjadril nádej, že súčasnosť a budúcnosť balkánskeho regiónu budú vďaka EÚ menej dramatické ako známy seriál.

Poburujúci čin

Kosovská vláda už vraždu odsúdila. „Násilie je neprijateľné, bez ohľadu na to, odkiaľ prichádza a kam smeruje,” uviedla vláda v tlačovej správe. Rozhorčenie vyjadril už aj kosovský prezident Hashim Thači.

Srbský prezident Aleksandr Vučič zmenil svoj dnešný program a zvolal naliehavé zasadnutie Rady pre národnú bezpečnosť, informovala srbská národná televízia RTS. Vedúci kancelárie srbskej vlády pre Kosovo Marko Djurič, ktorý viedol aj delegáciu v Bruseli, označil vraždu Ivanoviča za „trestný a teroristický čin, ktorý nesmie zostať nepotrestaný”. Na poste vedúceho kancelárie srbskej vlády pre Kosovo pôsobil v minulosti aj sám Ivanovič.

Kosovo aj Srbsko musia zabrať, no v Únií sú stále vítané

Vzájomné vzťahy Belehradu a Prištiny sa zlepšili, ale vlády oboch krajín majú čo v prístupovom procese dobiehať, konštatuje Európsky parlament.

Európske inštitúcie sa postupne tiež pridávajú k odsudzovaniu Ivanovičovej vraždy. Podľa Maji Kociančičovej, hovorkyne šéfky európskej diplomacie by orgány „nemali zaháľať a (čo najrýchlejšie musia) vynaložiť všetko úsilie na to, aby našli páchateľov a postavili ich pred súd“. Misia EÚ v Kosove, EULEX, by mala podľa hovorkyne podporovať miestne orgány v súlade s jej mandátom. Federica Mogheriniová už telefonovala s prezidentami Srbska aj Kosova.

Rozhorčenie nad udalosťou vyjadrila aj Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. „Vražda Olivera Ivanoviča je hlboko znepokojujúca. Zistenie, že v roku 2018 môže byť v Kosove chladnokrvne zavraždený politik je zničujúcou myšlienkou. Významne odsudzujem tento odporný čin a naliehavo vyzývam orgány činné v trestnom konaní, ale aj všetky zainteresované strany, aby urobili všetko preto, aby páchateľov postavili pred súd,“ uviedol šéf misie OBSE v Kosove, Jan Braathu. Pripomenul, že riešenie tejto udalosti bude „veľkým testom právneho štátu v Kosove“.

Vlna závažných trestných činov vrhá na bulharské predsedníctvo tieň

Od začiatku predsedníctva bolo v Bulharsku zavraždených sedem ľudí. Ukazuje to obrovské problémy v oblasti presadzovania práva, s ktorými krajina bojovala ešte pred vstupom do Európskej únie.

Súdený Ivanovič čelil obvineniam z nariadení popráv

Oliver Ivanovič bol prominentnou osobnosťou srbsko-kosovského dialógu. Strana slobody, demokracie a spravodlivosti, ktorú viedol, zastupovala srbskú väčšinu, ktorá dnes žije najmä v severokosovskej Mitrovici. Ivanovič čelil začiatkom nového milénia obvineniam z nariadení zabitia entických Albáncov. V rokoch 1998 a 1999 zahynulo na tomto území viac ako 13 tisíc osôb, väčšinou etnických Albáncov.

Hoci súd 64-ročného politika obvinení zbavil, v roku 2014 bol napriek protestom na krátko zadržaný. V týchto dňoch čelil opätovným obvineniam a znovuobnoveniu vyšetrovania.