Vládna kríza na Ukrajine ešte nekončí

Volodymyr Hrojsman, (zdroj: TASR/AP Photo)

„Ak chceme tento parlament zachrániť, musíme spoločne navrhnúť 10-15 kategorických podmienok, ktoré budeme musieť naplniť ešte pred vytvorením akejkoľvek koalície,“ povedala dnes v ukrajinskom parlamente predsedníčka strany Vlasť Julia Tymošenková.

Ešte včera sa zdalo, že na Ukrajine skončí niekoľko mesiacov trvajúca koaličná kríza. Premiér Arsenij Jaceňuk informoval, že sa jeho Ľudový front dohodol na vytvorení novej koalície s Blokom Petra Porošenka. Na získanie väčšiny v parlamente však potrebujú Tymošenkovej stranu.

Očakáva sa, že novým premiérom by sa mohol stať doterajší predseda parlamentu Volodymyr Hrojsman. Jaceňukova popularita v posledných mesiacoch postupne klesala a napokon ho krátko pred parlamentným hlasovaním o dôvere vyzval na odstúpenie aj prezident Porošenko. Ten na jeho miesto navrhuje práve svojho spolustraníka Hrojsmana.

Predseda vlády v polovici februára ustál hlasovanie o dôvere. Rokovania o novom prerozdelení postov vo vládnom kabinete pokračovali. Táto situácia oddialila reformy. Tie sú predpokladom pre poskytnutie dôležitého úveru vo výške 1,7 miliardy dolárov od Medzinárodného menového fondu (MMF).

Politická kríza sa tak pridala na zoznam ukrajinských problémov, ktoré zahŕňajú ekonomickú krízu a hybridnú vojnu, ktorú voči svojmu susedovi vedie Ruská federácia.

Tymošenkovej strana Vlasť bola prvá, ktorá sa odtrhla z niekdajšej širokej, päťčlennej koalície. Pre vytvorenie novej žiada zastaviť plány na dereguláciu cien energií či zrušiť zdaňovanie dôchodkov.

Ukrajinský parlament dnes aspoň vyriešil dlhodobú požiadavku západných veriteľov a schválil rezignáciu generálneho prokurátora Viktora Šokina. Najmä Spojené štáty niekoľko krát vyzývali na jeho odvolanie za nechuť riešiť korupčné škandály a priestupky ostatných prokurátorov.

Šokin je blízky prezidentovi Petrovi Porošenkovi. Jeho koniec môže paradoxne ešte zintenzívniť snahy o výmenu premiéra Jaceňuka, ktorý predtým stratil v parlamente väčšinu.

Bývalý starosta mesta Vinnicya Hrojsman si v prípade svojho úspechu na pozíciu ministra financií vybral slovenského exministra Ivana Mikloša. Ten už predbežne súhlasil. Jednou z jeho podmienok je však to, že nebude musieť prijať ukrajinské občianstvo, čo by znamenalo stratu slovenského občianstva.