Západné mocnosti apelujú na vlády v Belehrade a Prištine

12. júna 2019 Kosovo oslávilo 20. výročie intervencie NATO, ktorá pomohla ukončiť vojnu. [EPA-EFE/Valdrin Xhemaj]

Pätica krajín “naliehavo” žiada od Srbska a Kosova, aby obnovili rokovania. Pokrok v zmierovacom procese by oba štáty priblížil k členstvu v Európskej únii.

Spojené štáty a štyri členské štáty Európskej únie  vyzvali v utorok (13. augusta 2019) Srbsko a Kosovo, aby obnovili dialóg zameraný na normalizáciu ich dlhodobo napätých vzťahov.

„Po rokoch stagnácie konečne nastal čas ukončiť pretrvávajúci konflikt a prostredníctvom dohody, ktorú podporia obe strany, zabezpečiť bezpečnú a prosperujúcu budúcnosť pre občanov Srbska a Kosova,“ uviedli v spoločnom prehlásení vlády Británie, Francúzska, Talianska, Nemecka a Spojených štátov.

Kosovo aj Srbsko musia zabrať, no v Únií sú stále vítané

Vzájomné vzťahy Belehradu a Prištiny sa zlepšili, ale vlády oboch krajín majú čo v prístupovom procese dobiehať, konštatuje Európsky parlament.

Kosovo musí zrušiť clá

Nepriateľské vzťahy medzi Srbskom a Kosovom pretrvávajú už dve desaťročia. Zlepšenie vzťahov je pritom pre Belehrad aj Prištinu kľúčom v ich aktívnych snahách o vstup do Európskej únie. Obe krajiny súhlasili so štartom vzájomného dialógu, podporovaného Bruselom, ešte v roku 2011. Doposiaľ bez výraznejšieho pokroku. „Súčasná situácia bráni pokroku Kosova a Srbska na ceste do Európskej únie a tento stav jednoducho nie je dlhodobo udržateľný.“

Západné krajiny vo vyhlásení uviedli, že sú ochotné zintenzívniť svoju úlohu v zmierovacom procese pod podmienkou, že obe strany prejavia ochotu uzavrieť kompromis, odstránia prekážky a budú aktívne pokračovať v diskusiách.

Pre Kosovo by to znamenalo zrušenie 100-percentných dovozných ciel, ktoré boli v novembri minulého roka uvalené na produkty prichádzajúce zo Srbska a z Bosny.

Bosna a Srbi nenechali Kosovo vstúpiť do Interpolu, Priština zaviedla clá

Kosovo uvalilo 100-percentné dovozné clo na všetky produkty zo Srbska a z Bosny a Hercegoviny. Urobilo tak, deň potom, ako Valné zhromaždenie Interpolu odmietlo žiadosť Kosova o vstup do tejto medzinárodnej policajnej organizácie.

Na oplátku bude musieť Srbsko zastaviť kampane a všetky aktivity podkopávajúce nezávislosť Kosova.

Kosovo, región s väčšinou etnických Albáncov, vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008. Dnes ho uznáva 110 členských štátov OSN s výnimkou Srbska, Ruska a piatich členských štátov Európskej únie vrátane Slovenska.