Zmluva s Macedónskom takmer položila grécku vládu, Tsipras hlasovanie o dôvere ustál

Grécky premiér po vyslovení dôvery parlamentu jeho vláde. [EPA-EFE/Yannis Kolesideis]

Dohoda so Skopje rozbila grécku koalíciu, no Tsiprasova vláda môže stále skončiť ešte pred plánovanými októbrovými voľbami. Od ratifikácie zmluvy závisí macedónske členstvo v EÚ aj NATO. Slovenská vláda už pristúpenie Severného Macedónska do NATO schválila s výhradou ratifikácie dohody.

Grécky premiér Alexis Tsipras ustál v stredu (16. januára) hlasovanie o dôvere vláde v parlamente po tom, čo jeho koaličný partner kvôli dohode s Macedónskom potopil štvorročnú koalíciu.

Až 151 zákonodarcov z 299-členného parlamentu, ktorí Tsiprasa podporili, si podľa neho želá „stabilitu (a) úsilie obnoviť medzinárodnú dôveryhodnosť krajiny“.

Napriek podpore parlamentu stále nie je jasné, či sa gréckemu premiérovi podarí dotiahnuť štvorročné vládne obdobie do konca.

V októbri by v krajine mali prebehnúť očakávané parlamentné voľby. Dovtedy však bude musieť 44-ročný grécky premiér cez parlament pretlačiť dohodu s Macedónskom. Takzvaná Dohoda z Prespa, ktorá okrem iného upravuje názov Bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko (FYROM) na Severné Macedónsko, spôsobila napätie v oboch krajinách.

Gréci a Macedónci sa dohodli: Bývalá juhoslovanská republika sa stane Severným Macedónskom

Dohoda otvára bývalej juhoslovanskej republike cestu do Európskej únie, ale aj NATO. Pozvánky na začiatky rokovaní sa očakávajú už v priebehu nasledujúceho mesiaca.

Dohoda medzi Gréckom a FYROM má ukončiť vyše 27-ročný spor medzi krajinami. Podľa strany Nezávislí Gréci (ANEL), ktorá s premiérovou stranou SYRIZA tvorila od roku 2015 koalíciu, by mala byť dohoda schválená aj v referende.

Podľa celoštátneho prieskumu takmer 70 percent Grékov dohodu so Skopje nepodporuje.

Okrem názvu krajiny sa obyvateľom nepáči ani pomenovanie jazyka, ktorý sa bude označovať za macedónčinu s poznámkou, že ide o súčasť slovanskej jazykovej skupiny. Označenie národnosti ostane macedónske.

Macedónci sľúbili, že zo svojej ústavy odstránia kontroverznú zmienku k „ochrane macedónskych menšín“, žijúcich mimo územia krajiny. Špeciálna komisia bude tiež napríklad určovať obchodné značky výrobkov s presným geografickým menovateľom.

Predčasné voľby?

Ľavičiar Tsipras chce v najbližších deviatich mesiacoch do parlamentných volieb ešte stihnúť upraviť niektoré ústavné zákony, navýšiť minimálnu mzdu a zavŕšiť vyjednávania o cirkevnom majetku, ktoré bol nedávno zablokované miestnymi biskupmi.

Niektorí Gréci sú ale presvedčení, že premiérovi sa do októbra nepodarí vládu udržať pri živote a predčasne by preto mohli k urnám pristúpiť už paralelne s eurovoľbami, naplánovanými v máji. Vyše 65 percent Grékov si myslí, že po odchode strany ANEL z koalície by sa mali konať predčasné voľby.

Atény a Skopje zrušili vzájomné vzdušné embargo

Po 15-ročnom vzdušnom embargu vypravili zo Skopje do Atén prvý priamy let. Podľa médií má ísť o ďalší znak toho, že obe krajiny sú rozhodnuté obrátiť stranu a zlepšiť vzájomné vzťahy, ktoré blokoval spor o mene balkánskej krajiny.

Podľa lídra najsilnejšej opozičnej strany Nová demokracia (člen EPP) Kyriakosa Misotakisa je premiér iba „lacný demagóg“.

„Klamstvom si si uzurpoval moc, klamstvom si ju riadil a plný klamstiev aj odídeš,“ povedal počas diskusie o dôvere v parlamente Mitsotakis, ktorého strana podľa súčasných prieskumov v preferenciách voličov vedie.

Gréci nie sú nadšení

Podľa dohôd je ratifikácia zmluvy dvoch krajín teraz naplánovaná na gréckej strane. Na rozdiel od Macedónska, kde bola potrebná dvojtretinová väčšina, by v gréckom parlamente mala na schválenie stačiť jednoduchá väčšina 151 poslancov. Hlasovanie je predbežne naplánované na koniec januára.

Po rozpade koalície má teraz Tsipras k dispozícii 145 poslaneckých hlasov vlastnej strany a štyroch nezávislých poslancov. Presvedčiť musí ďalších dvoch poslancov. Grécke médiá špekulujú o tom, že by malo ísť konkrétne o dvoch bývalých členov ANEL-u. Podporu predbežne vyjadrili aj líder Demokratickej ľavice (DIMAR), sociálno-demokratickej strany, ktorá je súčasťou koalície, vedenej stranou PASOK.

„Akceptovanie macedónskeho jazyka a národnosti je neakceptovateľný národný ústupok,“ hovoril o Dohode z Prespa opozičný líder Kyriakos Misotakis ešte v lete minulého roka.

Grécko končí záchranný program, problémy zostávajú

Vystúpenie Grécka európski politici oslavujú a nazývajú úspechom. Krajina však naďalej čelí veľkým problémom, ktoré vyvolávajú obavy o jej schopnosť stáť na vlastných nohách. Politika úsporných opatrení kvôli obrovskému zadlženiu bude pokračovať.

Grécko v pondelok (20. augusta) definitívne opúšťa posledný záchranný program …

Protesty proti dohode so Skopje by mali v Aténach a ďalších gréckych mestách pokračovať aj počas víkendu. Mnohým Grékom sa totiž nepáči, že Macedónci si novým názvom implikovane nárokujú na grécke územia a históriu. Slovo „Macedónsko“ je podľa obyvateľov Helénskej republiky gréckeho pôvodu a odkazuje na ríšu a kultúru starých Macedóncov, považovanú za súčasť gréckeho historického a kultúrneho dedičstva. V bežnom jazyku dnes Gréci odkazujú na FYROM názvom Skopia.

Odkaz na Macedónsko doma Gréci využívajú nielen v názve severného regiónu krajiny, ale aj v názove medzinárodného letiska v Solúne, či druhej najväčšej univerzity v hlavnom meste macedónskeho regiónu, Macedónskej univerzity.

Politika úsporných opatrení bola pre Grécko jediná možnosť, tvrdí Dijsselbloem

Grécko bude mať čoraz väčší prístup na medzinárodné finančné trhy. Vystúpenie zo záchranného programu, hospodárske vyhliadky a zdravý rozpočet pomohli Grécku opäť získať finančnú nezávislosť, tvrdí bývalý predseda Euroskupiny JEROEN DIJSSELBLOEM.

Macedónsky úspech

Macedónsky parlament schválil dohodu, a tým aj všetky štyri dodatky k ústave ešte 11. januára, no aj proces na tejto strane prešiel peripetiami, vrátane neplatného referenda.

Premiér Zoran Zaev hľadal podporu aj u poslancov opozičných strán. V závere vyjednávaní sa mu podarilo presvedčiť aj štyroch poslancov z dvoch malých strán, zastupujúcich albánsku menšinu. Za ich podporu im premiér prisľúbil schválenie niekoľkých zákonov, ktoré by mali zabezpečiť multietnický charakter krajiny.

Macedónsky parlament odobril zmenu názvu krajiny

Macedónsky parlament schválil návrh zmeny názvu krajiny na Severné Macedónsko a priniesol desať rokov starý spor s Gréckom opäť o krok bližšie k tomu, aby bol vyriešený.

Ak sa Grécku podarí dohodu ratifikovať, rozbehnú sa procesy, ktoré by mali Severné Macedónsko posunúť bližšie k členstvu v Európskej únii, ale aj Severoatlantickej aliancii.

Pozvánku na pristúpenie do NATO si Macedónci zabezpečili počas júlového summitu Aliancie. Rozhovory o vstupe formálne odštartovali 18. októbra. Podľa analytikov by sa Severné Macedónsko mohlo stať tridsiatym členom NATO v roku 2020.

https://twitter.com/EduardKukan/status/1083813675750838274

Práve pristúpenie mladej republiky do NATO bolo aj témou rozhovorov počas včerajšieho (15. januára) zasadania slovenskej vlády na výjazdovom rokovaní v Snine. Slovenská vláda schválila podpis Protokolu k Severoatlantickej zmluve o pristúpení Severného Macedónska a splnomocnila stáleho predstaviteľa SR pri NATO Radovana Javorčíka, aby protokol s výhradou ratifikácie podpísal.