Kosovsko-srbský mier: Ďalšie víťazstvo pre EÚ na medzinárodnom poli?

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Donald Tusk a Hashim Thaçi. [EPA-EFE/Petrit Prenaj]

Dosiahnutie dohody o úplnej normalizácii vzťahov medzi Belehradom a Prištinou má zásadný význam aj pre Európsku úniu, aj keď času už nie je nazvyš, píše BEKIM ÇOLLAKU.

Bekim Çollaku pôsobí ako náčelník generálneho štábu prezidenta Hashima Thaçiho od roku 2016. V minulosti bol politológom, ministrom pre európsku integráciu v vláde Kosovskej republiky (2014 – 2016) a náčelníkom štábu Hashima Thaçiho ako predsedu vlády počas jeho dvoch funkčných období (2008 – 2014).

Po šiestich rokoch vstupuje Kosovo a Srbsko do záverečnej fázy dialógu, podporovaného Európskou úniou. Od začatia dialógu prešli už obe strany dlhú cestu a cítiť blížiaci sa koniec. Otvorili sa priame komunikačné kanály, ktoré obmedzujú zbytočnú eskaláciu napätia – čo by bolo nepredstaviteľné pred rokom 2011 – a perspektíva plného uznania rastie každým dňom.

Okrem riešenia dlhotrvajúceho konfliktu medzi dvoma európskymi krajinami bude mať vyriešenie sporu významný prínos pre hospodárstvo regiónu.

Pre žiadnu zo zúčastnených strán to nebola jednoduchá cesta. Rovnako, ako pri mnohých medzištátnych dialógoch sme príliš často cítili, akoby po mnohých krokoch vpred nasledovalo niekoľko krokov späť.

Západný Balkán je ako Slovensko, obhajoval rozširovanie bulharský premiér

Bojko Borisov na sofijskom summite povedal, že šesť krajín ašpirujúcich na členstvo v Európskej únii neprináša žiadne riziko. Francúzsky prezident im odkázal, že Únia sa musí pred ďalším rozšírením najskôr sama reformovať.

Nedávno obnovené záväzky Európskej únie voči nášmu regiónu, ktoré vyslovil predseda eurokomisie Jean-Claude Juncker v príhovore o stave Únie, až po Summit západného Balkánu minulý mesiac v Londýne, priniesli potrebnú osvetu o našom spoločnom kosovsko-srbskom úspechu.  Prostredníctvom nich prišlo aj na vyslovenie a oslobodenie našich ambícií a budúcich ašpirácií.

Teraz, keď dosahujeme na konečné prekážky tohto dialógu, je dôležité, aby sme všetci sústredili svoje úsilie. Je totiž jasné, že súčasné neistoty neslúžia nikoho záujmom – ani občanom Kosova alebo Srbska, a skutočne ani našim širokým spojencom v Európskej únii.

Pomoc EÚ prišla v naozaj potrebnom čase. Jej angažovanosť nasledovala po predchádzajúcich pokusoch o dosiahnutie dohody medzi našimi dvoma krajinami v roku 1999 a v roku 2007, počas ktorých boli bohužiaľ Srbskom zamietnuté.

EÚ začala nový prístup, charakterizovaný zameraním sa na menšie otázky, ako je zahrnutie Kosova do rôznych regionálnych stretnutí a pokrok smerom k zabezpečeniu slobody pohybu medzi oboma krajinami. Znamenalo to, že sme dosahovali malé výhry predtým, ako sme čelili tej veľkej – úplnej normalizácii vzťahov medzi týmito dvoma štátmi.

Bulharský politológ: Únii hrozí, že na západnom Balkáne príde o dôveru

Summit v Sofii nepriniesol prielom, ale priniesol pozitívnu dynamiku, ktorá môže pokračovať s ďalšími predsedníctvami, hovorí pre euractiv.sk DANIEL SMILOV.

Tento prístup sa osvedčil aj v iných oblastiach. Pokrok v dialógu prispel k uzavretiu dohody o stabilizácii a pridružení medzi EÚ a Kosovom, ktorá nadobudla platnosť v apríli 2016. Srbsku umožnila otvorenie prístupových rokovaní už v júni 2013.

Len prednedávnom, 18. júla, Komisia potvrdila, že Kosovo splnilo dve dovtedy nevyriešené požiadavky na liberalizáciu vízového režimu: ratifikáciu dohody o vymedzení hraníc s Čiernou Horou a posilnený pokrok v boji proti zločinu a korupcii.

V dôsledku toho vyzval Európsky komisár pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitris Avramopoulos Európsky parlament a Európsku radu, aby urýchlene prijali návrh na zrušenie vízovej povinnosti pre občanov Kosova. Správne ho tiež označil ako „dôležitý moment pre Kosovo, pre celý región západného Balkánu a pre Európu ako celok“.

Kosovo splnilo všetky podmienky pre liberalizáciu vízového režimu

Ak návrh o liberalizácii vízového režimu schváli Europarlament a Rada EÚ, Kosovčania budú môcť do Schengenu cestovať len s pasom, maximálne na 90 dní.

Z diaľky sme videli, akou významnou silou je dobré partnerstvo s Európou, a že liberalizácia vízového režimu prenesie náš národ o krok bližšie k našej európskej rodine.

Okrem odstránenia predchádzajúcej nerovnakej situácie v Kosove v porovnaní s jej susedmi, liberalizácia vízového režimu prináša výrazné hospodárske výhody, uľahčuje voľný pohyb tovaru a ľudí a zvyšuje spojenie medzi Kosovom a jeho európskymi susedmi.

Všetky tieto kroky a diplomatické úspechy dokazujú, že sme pripravení opustiť minulosť a nahradiť regionálne rozdelenia a prekážky spoluprácou a otvorenosťou.

Dosiahnutie konečného výsledku je pre EÚ rovnako dôležité. Rokovania prekonali dve Komisie a schopnosť splniť dohodu bude nielen meradlom jej váhy na západnom Balkáne, ale aj svedectvom o rastúcom význame a vplyve EÚ ako globálneho aktéra.

V konečnom dôsledku ale teraz ide o čas. Súčasný mandát Komisie sa skončí na jeseň budúceho roka, čo znamená, že dôraz sa posunie smerom k európskym parlamentným voľbám.

Dnešná globálna politika prináša neistoty: nemôžeme vedieť, či ďalšia Európska komisia bude mať čas, energiu, ale najmä odhodlanie dokončiť posledné štádiá tejto dohody. Práve teraz je preto čas na to, aby všetci zainteresovaní potiahli riešenia až do konca.