Kosovskí antisystémoví ľavičiari s prehľadom vyhrali víkendové parlamentné voľby

Krátka správa.

Kosovskí ľavicoví reformisti, ktorí sa hlásia k albánskemu nacionalizmu, vyhrajú parlamentné voľby v krajine. Naznačujú to prvé výsledky nedeľného (14. februára) plebiscitu.

Opozičná strana Vetëvendosje (Sebaurčenie) si podľa priebežných výsledkov (pri 90 percentách spočítaných hlasov) zabezpečila 48 percentnú podporu vo všeobecných voľbách v Kosove. Nasledujú tradičné a známe strany. Demokratická strana Kosova (PDK), strana bývalých rebelov, ktorí dlhodobo dominujú politike v krajine, tentokrát bez súdeného lídra Hashima Thaciho získala približne 17 percent hlasov. Centristická Demokratická liga Kosova (LDK) si zabezpečila okolo 13 percent hlasov.

Vetëvendosje vzniklo v roku 2000 ako pouličné hnutie, ktoré protestovalo proti miestnym elitám a medzinárodnému vplyvu v krajine. Okrem sociálnej demokracie sa strana hlási aj k albánskemu nacionalizmu. Napriek tomu, že hnutie vyhralo aj posledné voľby v roku 2019 a vládu viedol jej líder, Albin Kurti, pre nezhody vo vládnej koalícii boli napokon vypísané predčasné voľby.

Viac v článku EURACTIV.com.