V čiernohorských voľbách vyhrala prozápadná DPS len tesne, vládu môže zostavovať prosrbská opozícia

Najhorší výsledok v histórii strany znamená, že v Čiernej Hore by mohla novú vládu zostaviť prosrbská opozícia. Jasná prozápadná orientácia krajiny sa tak môže výrazne otočiť.

Prozápadná Demokratická strana Socialistov zaznamenala po nedeľných (30. augusta) voľbách najhorší výsledok od vyhlásenia samostatnosti. Médiá hovoria o tom, že strana po 30 rokoch hegemónie v regióne príde o moc. Až 76-percentná účasť však svedčí o tom, že budúca vláda získa aj silný mandát od obyvateľov Čiernej Hory.

Kým DPS sa podarilo v parlamentných voľbách získať 35 percent hlasov, prosrbská opozícia zaostala len o približne 2,5 percentuálnych bodov. Ak sa dohodne s ďalšími dvoma opozičnými stranami, Čierna Hora by mohla mať novú, omnoho konzervatívnejšiu, prosrbskejšiu, a proruskú vládu ako doteraz.

V predvolebnej kampani rezonovala najmä otázka vplyvu kánonického Čiernohorského arcibiskupstva, ktoré podlieha Srbskému pravoslávnemu patriarchátu. DPS v snahe oslabiť jej vplyv schválila začiatkom roka zákon o preukazovaní majetku cirkvi, čo prosrbská opozícia považovala za diskriminujúce. Spojenectvo klerikov a  opozície dominovalo aj počas kampane.