ŠPECIÁL / V posledných rokoch Turecko prechádza obdobím nepretržitej spoločenskej krízy. Odvtedy, čo v roku 2013 vypukli celoštátne protesty Gezi, sa rozdiel medzi tureckou vládou a európskymi metropolami stali čoraz výraznejšie.
Autoritárske tendencie prezidenta sa stali najviditeľnejšími po vojenskom pokuse o prevrat, ktorý si v krajine vyžiadal vyše 250 osôb. Čistky v štátnej a verejnej správe, mierené proti strojcom útokov, ale podľa Ankary Európa nepochopila. Starý kontinent ostal v presvedčení, že vláda využíva situáciu na to, aby sa zbavila všetkých nepohodlných a nespolupracujúcich osôb.
Predčasné parlamentné a prezidentské voľby v júli 2018 transformovali Turecko na prezidentskú republiku a koncentrovali väčšinu moci do rúk dovtedajšieho neohrozeného premiéra. Brusel nedokázal prestať Ankaru kritizovať, no konkrétne kroky voči kandidátske krajine na členstvo boli skôr kozmetického charakteru. Členstvo Turecka v Únii je stále na stole.
Turecko si zachováva svoj význam ako spojenec Západu, ktorý stráži juhovýchodný bok Severoatlantickej aliancie, je významným ekonomickým partnerom, ale aj dôležitým hráčom, pokiaľ ide o riešenie vojny v Sýrii. Jeho vzťah s EÚ a Spojenými štátmi ale v ostatných dvoch rokoch ochladol. S finančnou recesiou, ktorá sa objavila v Turecku, čelia členské štáty EÚ dileme, ako udržať toto strategicky dôležité spojenectvo nažive.
-
Krajiny V4 a Turecko: Obchod riešia napriamo, hodnoty cez Brusel
Hoci špecifická kapitola vzťahov V4 a Turecka prakticky neexistuje, pätica krajín si je vedomá dôležitosti obchodnej spolupráce a strategickej podpory.
-
Turecká novinárka: Sloboda médií v krajine hovorí o demokracii veľmi veľa (VIDEO)
Ak sa média stávajú voči vláde nekriticky, potom časť spoločnosti úplne stráca záujem o to, čo sa v krajine deje, hovorí jedna z najznámejších redaktoriek v Turecku, ktorá sa nikdy neprestala pýtať.
-
Eurokomisia verí v nový začiatok vo vzťahoch s Ankarou
Turecko plánuje splniť chýbajúce kritériá pre liberalizáciu víz do Európskej únie, no Brusel chce na slobode vidieť prominentných aktivistov a akademikov.
-
Turecku chýbajú odborníci, zatýkanie akademikov a aktivistov ale neprestáva
Odliv mozgov riešia Turci rozličnými opatreniami. Lákadlami pre návrat domov sú aj nemalé vedecké granty. No čistky medzi odborníkmi neutíchajú a tých, ktorí boli prepustení na základe podozrení z protivládnej činnosti, nie je možné opäť zamestnať.
-
Stále viac európskych politikov žiada prerušenie vyjednávania o členstve Turecka v Európskej únii
Po spitzenkandidátovi Manfredovi Weberovi hovorí o ukončení rozhovorov aj eurokomisár pre rozširovanie, Johannes Hahn. Kritický je opäť aj europarlament. Aká alternatíva v Únii je pre Turecko ešte možná?
-
Putin, Merkelová, Erdoğan a Macron: Zjednotení v otázke Sýrie?
Podľa štvorice lídrov je jedinou možnosťou v sýrskej občianskej vojne politické riešenie. V rozsiahlom vyhlásení po stretnutí žiadajú postup v príprave novej sýrskej ústavy a odmietajú akékoľvek snahy o delenie krajiny.
-
Merkelová je voči Saudom kvôli Chášukdžího smrti najostrejšia. Paríž, Londýn aj Washington vyčkávajú
Okolnosti smrti saudskoarabského novinára žiadajú prešetriť mnohí európski politici. Kým Nemci už avizovali embargo na vývoz zbraní, Francúzi aj Briti, ktorí s krajinou v tomto odvetví intenzívne obchodujú, sú zatiaľ opatrnejší. Intenzívnu politickú hru rozohrali aj Turci.
-
Europoslanci: Ak chce byť Turecko členom Únie, musí plniť podmienky ako iné štáty
Zrušenie finančnej pomoci pre Turecko, ktorú odhlasoval europarlament, bolo reakciou na nedostatočný pokrok v napĺňaní podmienok v oblasti predvstupových rokovaní. Europoslanci tak reagovali na stav, ktorý bol aktuálny najmä na prelome rokov 2017 a 2018.