Ďalšia pol miliarda pre Afriku: Pozor na európske predstavy o riešeniach migrácie, varujú mimovládky

Migranti na ceste v Sudáne. [Pixabay]

Mimovládnym organizáciám sa nepozdáva najmä to, ako európske politické a často populistické nálady voči migrantom ovplyvňujú umiestňovanie finančných prostriedkov. Riešenia by mali odrážať miestnu realitu, tvrdia.

Európska únia včera (29. mája) schválila 14 nových programov, ktoré majú na africkom kontinente „ochrániť a podporiť“ najmä migrantov a utečencov. Podľa Komisie tak Únia pokračuje v plnení záväzku riešenia príčin nelegálnej migrácie.

Nové programy a projekty pre časť Afriky, ktorú Únia prostredníctvom Núdzového trustového fondu podporí teraz v dodatočnej miere vo výške 467 milióna eur, budú priradené k už podporeným 147 programom.

„Väčšina súčasného balíka pomoci bude určená na zlepšenie pracovných príležitostí, najmä pre mladých ľudí,“ informoval na tlačovej konferencii eurokomisár  pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica.

Europoslanci odobrili nový fond. Má odrádzať od migrácie do Európy

Európsky fond pre trvalo udržateľný rozvoj by mal podnietiť súkromné investície za 44 miliárd eur.

Európska komisia sa v Afrike prostredníctvom Fondu chce ďalej zamerať na ochranu migrantov, ktorí sú na úteku a asistovať najmä pri ich návrate domov, či zvýšiť stabilitu v krajinách a odolnosť miestneho obyvateľstva voči spoločenským zmenám alebo upadajúcej bezpečnosti.

„Ak chceme pokračovať v našej pomoci na záchranu životov, mimoriadne dôležité budú ďalšie príspevky členských štátov EÚ a iných darcov,“ dodala šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová.

Vyše 22 tisíc navrátilcov doma možno nezostane

Spoločne s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM) sa Únii v minulom roku podarilo bezpečne do rodnej krajiny vrátiť vyše 22 tisíc migrantov. V porovnaní s viac ako 171 tisíc Afričanmi, ktorým sa na európske pobrežie podarilo dostať, však ide o pomerne malé číslo, upozorňujú mimovládky.

Mimovládky kritizujú návrh nového finančného rámca: Rozpočet na rozvojovú pomoc je neprehľadný

Rozvojové mimovládne organizácie nie sú z návrhu zmien v dlhodobom rozpočete EÚ nadšené. Podľa nich sa bude rozvojová spolupráca miešať so zahraničnou politikou a krízovým manažmentom. Peniaze na rozvojovú pomoc by sa tak mohli používať na vnútroštátne záležitosti.

Medzinárodná organizácia pre migráciu priznáva, že aj v prípade, ak migranti získajú istú finančnú časť a do svojho rodiska sa vrátia, zväčša doma čelia rovnakým problémom, kvôli ktorým odišli. Často preto zvažujú alebo sa opäť pokúsia odísť.

V takýchto prípadoch sa organizácia „snaží zabezpečiť dostatočné informácie o migračných cestách, ale najmä ich potenciálnych rizikách,“ uviedla pre Reuters Florence Kimová, hovorkyňa IOM.

Slovenský príspevok 1,6 milióna eur

Slovenská republika sa do trustového fondu zaviazala v roku 2017 prispieť 1,6 miliónmi eur. Podľa správy Európskej komisie sa už prerozdelili aj všetky slovenské prostriedky. Najviac, až 1,1 milióna eur nášho príspevku putovalo do krajín severnej Afriky (Maroko, Alžírsko, Tunisko, Líbya a Egypt).

R. Fico: Do fondu pre Afriku vloží Slovensko 1,6 milióna eur

Summit lídrov Európskej únie a Afriky vníma slovenský premiér symbolicky a neočakáva, že vyrieši migračné toky.

V porovnaní s krajinami Vyšehradu však menej ako Slovensko prispelo už len Maďarsko, a to 700 tisícami eur.

V Únii boli k Fondu v minulom roku najštedrejší Nemci (154 miliónov eur), Taliani (102 miliónov eur) a Holanďania (26,36 miliónov eur).

Núdzový trustový fond pre Afriku a jeho rozmiestnenie na kontinente. Zdroj: Európska komisia [Európska komisia]

Reflexie európskej predstavy o migrácii

Núdzový fond, zriadený v roku 2015, začínal s kapitálom okolo dvoch miliárd eur. Až 73 percent zdrojov pre tento fond bolo presmerovaných z Európskeho rozvojového fondu. Dvadsiatimi percentami prispeli členské štáty.

Prezentácia nového fondu však v rovnakom období mierne rozhorčila neziskové organizácie. Podľa nich Únia v kontexte migračnej krízy chcela využívať peniaze rozvojovej pomoci na propagáciu vlastných záujmov. Riešenia by preto podľa mimovládok mali odrážať miestnu realitu.

Podľa analýzy organizácie Oxfam z konca minulého roka Núdzový fond poskytuje „veľmi potrebnú podporu vysídleným ľuďom a vytvára príležitosti pre hospodársky rozvoj“. Analýza však upozorňuje, že niektoré z projektov reagujú na „pocit naliehavosti zastaviť nelegálnu migráciu do Európy, ktorý vznikol na základe európskeho politického chápania (migrácie)“.

Napriek veľkým očakávaniam európskych politikov navyše nebude možné predpokladať, že výsledky, ktoré Fond prinesie, budú okamžité, čo môže frustrovať vládnych predstaviteľov členských krajín, tvrdí Oxfam.

Fond pre udržateľný rozvoj: Možnosti pre Afriku a európske susedstvo

Európska verzia „Marshallovho plánu“ chce vytvárať príležitosti pre obyvateľov v krajinách, z ktorých do Európy prichádza najviac migrantov.

V súčasnosti má Brusel pre Afriku vytvorených niekoľko nástrojov, vďaka ktorým sa snaží riešiť „hlavné príčiny migrácie“. Okrem Núdzového trustového fondu pre Afriku ide aj o významný Európsky fond pre trvalo udržateľný rozvoj. Jeho počiatočné financovanie 3,35 miliardy eur z Komisie má do roku 2020 pákovým efektom vygenerovať investície vo výške až 44 miliárd eur.