Tretia bruselská konferencia o budúcnosti Sýrie „vyzbierala“ 8,3 miliardy eur

Účastníci bruselskej konferencie. [EPA-EFE/Oliver Hoslet]

Európska komisia privítala správu, že účastníkom v poradí tretej bruselskej konferencie o budúcnosti Sýrie a okolitého regiónu, ktorá sa skončila vo štvrtok (14. marca) v Bruseli, sa podarilo zmobilizovať sumy vo výške 8,3 miliardy eur na roky 2019 až 2020. Slovensko prispelo sumou 6,7 milióna eur.

Cieľom trojdňovej konferencie, ktorú EÚ pripravila spoločne s OSN, bolo vyvinúť nové úsilie o zvýšenie pomoci pre Sýriu, ktorá je už deviaty rok po sebe poznačená občianskou vojnou. Vojnovému konfliktu padlo za obeť vyše 400 tisíc ľudí.

Konferencie sa zúčastnilo vyše 50 krajín a 80 delegácií zastupujúcich aj rôzne medzinárodné organizácie.

Bruselská konferencia o Sýrii: Ďalšie peniaze, ktoré nebudú stačiť

Dlho očakávaná bruselská konferencia o Sýrii mala priniesť do oblasti riešenia občianskej vojny pod hlavičkou OSN európsky pohľad. Únia ponúka najmä peniaze.

Približne 80 percent ľudí žijúcich v Sýrii (11,7 milióna) žije v extrémnej chudobe, státisíce utečencov sa zdráhajú vrátiť domov pre obavy z pokračovania násilia, odvodu na vojnu alebo trestného stíhania a väznenia. Z krajiny utieklo takmer šesť miliónov Sýrčanov, mnohí z nich žijú v neistých podmienkach v Jordánsku, Libanone a Turecku.

Komisia upozornila, že z celkovej sumy 8,3 miliardy eur pochádzajú približne dve tretiny z Európskej únie. Únia ako celok prispela sumou vo výške 6,79 miliard eur. Prostredníctvom rozpočtu EÚ, ktorý spravuje Európska komisia, bolo vyčlenených 2,57 miliard eur a prisľúbená súhrnná pomoc všetkých členských krajín EÚ predstavuje 4,22 miliard eur.

EÚ ohlásila aj príspevok vo výške 560 miliónov eur a ďalších 1,45 miliardy eur pomôže prostredníctvom Nástroja pre utečencov v Turecku.

Hahn: V Sýrii nemá s tým, čo je normálne, skúsenosť celá generácia

Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová po skončení konferencie uviedla, že Európania zotrvávajú na svojom cieli, ktorým je politický proces v Sýrii v réžii samotných Sýrčanov za podpory Organizácie Spojených národov – proces, ktorý by mal viesť k vytvoreniu inkluzívnej a „nesektárskej” vlády pracujúcej v prospech zjednotenej Sýrie

„Všetci musíme využiť svoj vplyv na opätovné otvorenie mierových rokovaní v Ženeve a ukončenie vojny v Sýrii. Zmrazenie konfliktu nie je riešením,” upozornila Mogheriniová.

Eurokomisár pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn upozornil, že v Sýrii „celá jedna generácia nemá skúsenosti s tým, čo je normálne”, a preto je pomoc EÚ potrebná. Spresnil, že Únia ako najväčší svetový donor v prípade sýrskej krízy bude aj naďalej podporovať aj jej susedné štáty, ktoré hostia milióny sýrskych utečencov, s cieľom posilniť ekonomiku a odolnosť týchto krajín.

„Zintenzívnime investície do vzdelávania, zdravotnej starostlivosti a pravidelného zamestnávania, aby sa utečenci stali samostatnejšími a mohli žiť v dôstojnosti a normálnosti,” odkázal Hahn.

Slovenská pomoc

Pomoc Slovenska vo výšle 6,7 milióna eur je určená na roky 2019 až 2020 a bude sa týkať nielen Sýrie, ale aj okolitých štátov, kde sa nachádzajú milióny sýrskych utečencov, teda Libanon, Jordánsko, Turecko, Irak a Egypt. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek (SNS) v rámci aktuálnej tretej bruselskej konferencie o budúcnosti Sýrie.

Riaditeľka SlovakAid: Podnikatelia môžu byť kľúčovou súčasťou rozvojovej spolupráce

Slovenskú agentúru pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu chceme po vzore najvyspelejších krajín zmodernizovať, a to najmä spoluprácou s inými krajinami, ale aj vďaka – dnes chýbajúcim -medzinárodným certifikátom pre agentúru, hovorí LUCIA KIŠŠ.

Slovenský diplomat upozornil na to, že EÚ aj OSN pokračujú v už rozbehnutom procese a pretože konflikt v Sýrii sa nekončí a vchádza do svojho deviateho roku, medzinárodná spoločnosť chce potvrdiť svoje odhodlanie riešiť tento konflikt nenásilne, politickým a diplomatickým spôsobom.

Slovenský príspevok je podľa Parízka „kombináciou finančných zdrojov, ktoré používame na humanitárnu a rozvojovú pomoc”. Dodal, že po vypuknutí konfliktu v tejto krajine, ktorý vlnou utečencov destabilizoval okolité štáty a zasiahol aj Európu, Slovensko zaradilo do svojho programu humanitárnej a rozvojovej pomoci aj Sýriu a blízkovýchodný región.