Únia za dva mesiace presídlila 16 tisíc migrantov z Líbye späť do vlasti

Únia programom dobrovoľných repatriácií reagovala na medializované problémy v líbyjskych táboroch. [EPA/STR]

Vyše 16 tisíc migrantov z afrických krajín, ktorí sa nachádzali v táboroch na území Líbye, bolo v priebehu januára a februára dobrovoľne repatriovaných do svojej vlasti. Uviedla to v utorok večer v Štrasburgu šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogheriniová počas vystúpenia pred poslancami Európskeho parlamentu

Únia programom dobrovoľných repatriácií zareagovala na rozhorčenie medzinárodnej verejnosti spôsobené medializovaným odhalením, že líbyjské tábory pre utečencov sa menia na „trhy s otrokmi“.

Únia v decembri 2017 oznámila zámer repatriovať z Líbye do konca februára okolo 15 tisíc migrantov.

Kríza v Líbyi: Únia posiela ďalšie peniaze, milión pôjde aj z Česka

Pätina populácie potrebuje humanitárnu pomoc, státisíce sa chcú vydať cez more do Európy.

Ovocie spolupráce EÚ – Afrika

„Za dva mesiace sa nám podarilo urobiť viac ako v predchádzajúcom roku, pričom v roku 2017 boli výsledky desaťkrát lepšie ako v roku 2016,“ opísala situáciu Mogheriniová. Dodala, že v líbyjských táboroch pre utečencov zostalo ešte štyri až päť tisíc ľudí.

Podľa jej slov sa Únia v spolupráci s Organizáciou Spojených národov a Africkou úniou bude snažiť tieto tábory kompletne vyprázdniť v priebehu dvoch až troch mesiacov.

Väčšina z migrantov, ktorí sa nachádzali alebo nachádzajú v týchto táboroch, mala za cieľ dostať sa do Európy utečeneckou trasou cez Stredozemné more.

Nemecko: Utečenecké tábory v Líbyi krízu neriešia

Nemecko nepodporí plán postaviť v Líbyi tábory, ktoré by zachytávali utečencov smerujúcich do EÚ, povedal začiatkom týždňa minister zahraničia Sigmar Gabriel.

Nový program finančnej pomoci pre Líbyu

Európska komisia okrem toho ešte v pondelok (12. marca) odsúhlasila nový program finančnej pomoci v hodnote 50 miliónov eur, určený na zlepšenie životných podmienok zraniteľných skupín v kľúčových oblastiach Líbye.

Program bol prijatý v rámci Núdzového trustového fondu Európskej únie pre Afriku.

Šéfka európskej diplomacie upozornila, že Komisia v posledných rokoch úzko spolupracuje s ústrednými a miestnymi líbyjskými orgánmi, s občianskou spoločnosťou a so všetkými aktérmi, ktorí môžu priniesť krajine mier a stabilitu.

Finančná pomoc má byť prínosom pre migrantov a utečencov na území Líbye, vnútorne vysídlené osoby, navrátilcov, ako aj hostiteľské komunity.

Medzinárodná komunita pripravuje „Parížske dohody“ o utečencoch a migrantoch

Hoci sa situácia na Európskom kontinente v otázke migračnej vlny zmiernila, šok z pomalých reakcií prinútil teraz OSN aj Európsku úniu k štruktúrovanejšej diskusii.

Nový program pomoci vypracovali eurokomisia a Taliansko. Jeho cieľom je podporiť miestne samosprávy, a to najmä v tých obciach, ktoré sú najviac postihnuté migračnými tokmi, a zaistiť prístup k základným a sociálnym službám pre zraniteľných ľudí v oblasti zdravotníctva, vzdelávania, zabezpečenia pitnej vody a hygieny.

Program realizovaný okrem Talianska aj s Rozvojovým programom OSN (UNDP) a Detským fondom OSN (UNICEF), bude zahŕňať 24 líbyjských lokalít, ktoré následne zabezpečia širšie a vyvážené pokrytie základných potrieb pre ľudí v núdzi v celej krajine.