Amsterdamské sídlo pre liekovú agentúru nebude hotové načas. Taliani podajú odvolanie

Staré sídlo Európskej liekovej agentúry v Londýne. [Twitter.com]

Taliansko požiada orgány Európskej únie, aby opätovne prehodnotili rozhodnutie o presťahovaní liekovej agentúry do Amsterdamu. Holanďania, ktorí súboj o agentúru vyhrali, nepripravia sídlo v dohodnutom termíne.

Talianska vláda podá odvolanie proti rozhodnutiu EÚ o presťahovaní Európskej agentúry pre lieky (EMA) do Amsterdamu, uviedol v utorok primátor talianskeho mesta Miláno.

„Zlý moment pre Európu“

Milánsky primátor Giuseppe Sala v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Radio 102.5 dodal, že záležitosť konzultoval s premiérom Paolom Gentilonim.

„Povedal som mu: Počujte, je čas vyraziť do útoku… nepochybne sa to stane – odvolanie bude podané,“ vyhlásil Sala, pričom však uznal, že pravdepodobnosť zrušenia rozhodnutia o presťahovaní EMA do Amsterdamu „nie je príliš vysoká, ale musíme to vyskúšať“.

Európska lieková agentúra pôjde do Amsterdamu

Bratislava v druhom kole svoju kandidatúu na sídlo Európskej liekovej agentúry neobhájilo. V súťaži o bankový orgán neuspela zase Praha.

Agentúra DPA informovala, že nemenovaný vládny zdroj potvrdil podanie spomínaného odvolania na Európskom súdnom dvore (ECJ). Portál Politico dodal, že ECJ v utorok takéto odvolanie nedostal.

Zdroj, ktorý si neželal byť menovaný, pre DPA uviedol, že odvolanie „sa zdá byť oprávnené po včerajšej správe“ týkajúcej sa budov, ktoré majú EMA v Amsterdame slúžiť ako jej sídlo.

Zdroj dodal, že Európsky súdny dvor by mal overiť, či je možné považovať rozhodnutie o sídle EMA za právoplatné vzhľadom na „neúplné informácie o ústredí agentúry“.

Holandská vláda totiž v pondelok uviedla, že nové kancelárie v Amsterdame pre EMA nebudú pripravené do novembra 2019, pričom však k brexitu – odchodu Británie z EÚ – dôjde v marci 2019. Holandské orgány preto zriadili dočasný úrad, ktorý podľa výkonného riaditeľa EMA Guida Rasiho „nie je ideálny“.

„Hrozí, že sa celá situácia stane úplne absurdnou: najprv vymyslia žrebovanie, potom Holanďania vyhlásia, že ešte nie sú pripravení a nakoniec prídu s priestormi, ktoré sú polovičné,“ narážal Sala na fakt, že o sídle pre agentúru rozhodol nakoniec žreb. „Nie je to dobrý moment pre Európu“, dodal.

Portál EU Observer dodal, že Holandsko pri prezentácii svojej ponuky pre sídlo EMA uviedlo, že nová administratívna budova EMA sa buduje od základov a bude ukončená do apríla 2019.

Zatiaľ dočasné priestory

Rasi poznamenal, že v dočasnej budove budú zamestnanci mať iba polovicu priestoru, ako majú teraz v Londýne. Spresnil, že „plne funkčnú budovu potrebujeme 1. januára 2019, aby sme postupne presunuli našich zamestnancov z Londýna do Amsterdamu do 30. marca 2019, keď Spojené kráľovstvo opustí EÚ. To znamená, že aj keď tieto dočasné priestory nie sú ideálne, je to z hľadiska aktuálnych časových limitov najlepšia možnosť,“ poznamenal.

Predstavitelia talianskej vlády využili práve toto Rasiho vyhlásenie v nádeji, že Miláno tak dostane druhú šancu, konštatovala agentúra DPA.

S kým o liekovú agentúru súperí Bratislava?

Čo ponúka Bratislava a čo ďalšie európske mestá, ktoré majú ambíciu hostiť Európsku liekovú agentúru, ktorá po brexite opúšťa Londýn?

Euroúradníci v Bruseli sú však skeptickí ohľadom talianskych šancí na opätovné otvorenie problému. „Rozhodnutie bolo prijaté a platí,“ uviedol hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas.

EMA so sídlom v Londýne sa pokladá za „klenot“ medzi viac ako štyridsiatkou špecializovaných agentúr Európskej únie. EMA má zhruba 900 zamestnancov na plný úväzok a hrá dôležitú úlohu pri schvaľovaní nových liekov na trh EÚ. Agentúra začala svoju činnosť v roku 1995 a do jej portfólia patrí vedecké hodnotenie, dohľad a monitorovanie bezpečnosti liekov v európskom bloku.

O agentúru EMA sa pôvodne uchádzalo 19 členských krajín Únie vrátane Slovenska.