Davos: Európski lídri volajú po spravodlivejšom svete, Trump bude hovoriť o „veľkej Amerike“

Prejav francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na WEF v Davose. [TASR/AP/Gian Ehrenzeller]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Davos 2018

Lídri Nemecka, Francúzska a Talianska hovorili na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v Davose o tom, že sú pripravení zmeniť tvár globalizácie a napraviť chyby z minulosti. Zároveň varovali pred rastúcim populizmom a protekcionizmom.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo svojom prejave pripomenula, že jednostranný prístup a protekcionizmus nie sú odpoveďou na svetové problémy. Trump medzitým na Twitter napísal, že jeho krajina „konečne opäť vyhráva“.

„Nemecko chce byť krajinou, ktorá prispeje k budúcnosti a spoločnému riešeniu svetových problémov. Myslíme si, že prerušenie kontaktov a izolácia nás nepovedú k dobrej budúcnosti,“ vyhlásila Merkelová a naznačila, že ešte jednotnejšia Európska únia je súčasťou riešenia mnohých výziev, ktorým svet čelí.

V podobnom duchu sa niesol prejav francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý vyzval k budovaniu slobodného a zároveň spravodlivého sveta.

Trumpa si doberal hneď v úvode svojho prejavu: „Najväčším paradoxom je hovoriť o globalizácii na mieste, ktoré od sveta odrezal sneh – pri vstupe do budovy by ste ani neverili na globálne otepľovanie…. Dúfam, že ste nepozvali žiadneho klimaskeptika.“

Macron propagoval globálnu koordináciu daní

„Moderný kapitalizmus sa nachádza v kríze. Stal sa kapitalizmom superhviezd, v ktorom sa pridaná hodnota nerozdeľuje spravodlivo. Musíme vytvoriť mechanizmy, ktoré nám ju pomôžu rozdeliť spravodlivejšie,“ vyhlásil Macron a vyzval prítomných lídrov korporácií, aby prevzali zodpovednosť a pomohli vytvoriť novú globalizáciu.

Brusel už vníma globalizáciu kritickejšie

Európska komisia je tradične silným podporovateľom voľného obchodu a ekonomickej globalizácie. Teraz priznáva, že prináša aj sociálne problémy.

Zároveň svet podľa Macrona potrebuje koordinovať dane na globálnej úrovni, aby sa predišlo súťaži v znižovaní daní. „Potrebujeme stratégiu, ktorá by zabránila maximalizačným stratégiám niektorých firiem. Je to morálny problém,“ vyhlásil.

Macron sa vyslovil aj za silnejší Medzinárodný menový fond so širším mandátom, ktorý by pokrýval regulačný dohľad nad časťami finančného systému, ktoré momentálne unikajú regulácií – vrátane kryptomien a tieňového bankového systému.

Európa ako príklad rovnosti

Podľa francúzskeho prezidenta síce nerovnosť vo svete rastie, ale nie všade sa to deje rovnakým tempom. Vo viacerých ohľadoch môže byť pozitívnym príkladom práve Európa, ktorá je napriek všetkej kritike vďaka prepracovanému sociálnemu systému globálnym lídrom v zachovávaní určitej úrovne spravodlivosti.

Macron varoval, že zanedbávanie sociálnej kohézie a spolu s ňou chudobnejšej časti európskej populácie v Európe vytvorí ešte väčší odpor ku globalizácii. Navrhuje preto novú stratégiu založenú na troch princípoch: investovať, podeliť sa a chrániť.

Francúzsky prezident dodal, že eurozóna sa musí dohodnúť na „oveľa odolnejšom“ a „oveľa spravodlivejšom“ systéme. Zároveň vyhlásil, že všetky krajiny EÚ musia koordinovať svoje daňové politiky, „pretože inak sa stratia talenty“.

Rast nepriniesol odpoveď

„Pri hľadaní rastu sme zabudli, čo je potrebné na to, aby sme ho dosiahli. Niektorí ľudia si mysleli, že ak budeme mať rast, všetky problémy sa vyriešia. Avšak nie je to tak, pretože rast prispieva k zväčšovaniu nerovností,“ pokračoval Macron.

Európsky líder pochválil prejav kanadského premiéra Justina Trudeaua a vyhlásil, že ich vízie pre svet sa zhodujú. Trudeau v prejave položil lídrom z oblasti biznisu, ktorí zbohatli vďaka pozitívnemu vývoju na akciových trhoch, otázku, či chcú žiť „v ohradených enklávach, kým ostatní okolo nich majú problémy“.

Pripojil sa k nim aj taliansky premiér Paolo Gentiloni, ktorý vyhlásil, že „nemôžeme skončiť vo svete s mestskou digitálnou elitou a armádou nepripojených pracovníkov.“

Správa o globálnych rizikách pred stretnutím v Davose: Najväčšie hrozby sú enviromentálne a technologické

ŠPECIÁL / Ľudský rozvoj je „v ohrození“ a súčasné ekonomické ozdravovanie môže ukrývať korene ďalšej veľkej krízy, varovalo Svetové ekonomické fórum vo svojej výročnej Správe o globálnych rizikách týždeň pred stretnutím svetových lídrov v Davose.

Ambicióznejšia a jednotnejšia Európa

Lídri varovali aj pred politickou fragmentáciou, ktorá sa podľa talianskeho premiéra stáva „novou charakteristikou starého kontinentu“. Nejednote EÚ a nárastu pravicového populizmu sa v prejave venovala aj Merkelová.

„Ak sa chceme vyhnúť štiepeniu vo svete, potrebujeme silnejšiu Európu. Musíme mať 10-ročnú stratégiu, ktorá z Európy spraví zelenú, vedeckú a politickú veľmoc. Potrebujeme ambicióznejšiu a jednotnejšiu Európu,“ vyhlásil Macron.

Francúzsky líder tiež povedal, že „ambicióznejším“ krajinám EÚ musí byť umožnené posunúť sa k väčšej európskej integrácii, dokonca aj v prípade, že ostatné európske štáty sa nechcú pridať. „Menej ambiciózne krajiny by nemali brzdiť tie ambicióznejšie v spolku (únii),“ vyhlásil.

Taliansky premiér dodal, že „dnes musíme pozitívne a rozhodne odpovedať na volanie po silnejšej Európe“.