Európsky parlament bude hlasovať o zrušení striedania letného a zimného času

Zmena času spôsobuje zdravotné problémy u približne 20 percent Európanov, tvrdí štúdia. [Flickr/David Vega]

Európsky parlament bude vo štvrtok (8. februára) hlasovať počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu o návrhu uznesenia, ktoré požaduje zrušenie striedania letného a zimného času.

Ukončenie striedania letného a zimného času v Európskej únii požaduje návrh uznesenia, ktoré vypracoval parlamentný výbor pre dopravu a cestovný ruch.

Ten pripomína, že viacero vedeckých štúdií, vrátane štúdie Výskumnej služby Európskeho parlamentu z októbra 2017, nepreukázalo žiadne pozitívne účinky zmeny času, ktorá sa vykonáva dvakrát za rok. Naopak, štúdie poukázali na negatívne účinky na ľudské zdravie, poľnohospodárstvo a bezpečnosť cestnej premávky;

Europarlament tak reaguje na občianske iniciatívy a petície, ktoré sa odvolávajú na možné negatívne zdravotné dopady zmien času a podporu pravdepodobne bude hľadať v Komisii.

Kratším pracovným časom proti klimatickým zmenám

Skrátenie pracovného času môže podľa nového výskumu znížiť zaťaženie na životné prostredie. Zároveň by mohlo byť riešením problému masovej nezamestnanosti zapríčinenej ekonomickou krízou.

Záborská: Posúvanie času stojí toľko, ako európske inštitúcie dokopy

Slovenská europoslankyňa Anna Záborská, ktorá sa v Európskom parlamente tejto téme dlhodobo venuje, pripomenula, že striedanie času nemá pozitívny vplyv na hospodárstvo a naopak, škodí ľudskému zdraviu.

„Odhady priamych a nepriamych nákladov len na zdravotné následky každoročnej zmeny času v členských štátoch EÚ sa vyšplhali až na 131 miliárd eur. To je takmer toľko, ako ročný rozpočet na fungovanie európskych inštitúcií,” zdôraznila Záborská.

Podľa nej ak poslanci na budúci týždeň schvália predložený návrh uznesenia, zvýšia politický tlak na Európsku komisiu, aby navrhla novelu smernice, ktorá by striedanie času v celej Únii zrušila.

Záborská: Europoslanci nemajú zodpovednosť, ich ambície sú niekedy priveľké

ŠPECIÁL / Energetickú chudobu treba riešiť aj inak ako energetickou efektívnosťou. Tá je len maličkým kamienkom celej mozaiky, hovorí europoslankyňa ANNA ZÁBORSKÁ.

„Už v roku 2015 sme vytvorili pracovnú skupinu poslancov, ktorá sa venuje tejto téme. Minulý rok sme zorganizovali aj odbornú konferenciu pre kolegov v parlamente a pre zástupcov verejnosti. Záver bol jednoznačný: striedanie času je prežitok z minulosti, ktorý treba zrušiť,” uviedol predseda právneho parlamentného výboru (JURI) Pavel Svoboda. Ten je v europarlamente na čele iniciatívy za zrušenie striedania letného a zimného času.

Podľa nedávneho výskumu deviatich európskych univerzít, podľa ktorého zmena času spôsobuje zdravotné problémy u približne 20 percent Európanov. Patria k nim únava, ospalosť a dezorientácia, poruchy trávenia, migrény a depresie, výnimočne aj infarkty. Ťažkosti zažívajú aj ľudia postihnutí autizmom.

Fosfáty v kebaboch ostanú, europoslanci ich prípravu neobmedzili

Informácie o ohrození predaja kebabov sa nepotvrdili, europoslanci však legislatívu Komisie odobrili.

Jarnú a jesennú zmenu času v Európskej únii zosúlaďuje smernica o úprave prechodu na letný čas. Predložený návrh parlamentného uznesenia teraz prízvukuje, že Únia by si mala zachovať jednotný časový režim aj v prípade, že dôjde k ukončeniu striedania času.