Juncker: Relokácie fungujú, podkopávajú ich tí, čo ich spochybňujú

Jean-Claude Juncker FOTO TASR/AP [TASR/AP: Armando Franca]

Šéf Európskej komisie tvrdí, že úspešnosť utečeneckých kvót je vyše 95 percent.

Chýbajúca solidarita, žiadny kompromis, chaos. Decembrové rokovanie Európskej rady v téme migrácie neuspokojilo predstaviteľov európskych inštitúcií. Členské krajiny kritizovali za to, že sa nevedia dohodnúť na reforme azylového systému. Tá v súčasnej podobe zahŕňa aj kvóty na relokácie žiadateľov o azyl z najviac zaťažených štátov.

O záveroch Európskej rady sa diskutovalo v utorok 16. januára na prebiehajúcom plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu.

Tusk chce kompromis v júni

„Hoci všetci akceptujú potrebu solidarity, v súčasnosti neexistuje konsenzus o tom, čo by mala znamenať v praxi. Otázkou je, ako vyjadriť solidaritu tak, aby všetky členské krajiny prispeli konkrétne a jednoznačne,“ povedal europoslancom predseda Európskej rady Donald Tusk.

Lídri však podľa neho súhlasili s tým, že budú „tvrdo pracovať“ na dohode na júnovom summite. Pokrok smerom chce Tusk vyhodnotiť na marcovom rokovaní.

Predseda Európskej rady zároveň ocenil súhlas členských krajín s vytvorením Núdzového zvereneckého fondu Európskej únie pre stabilitu a riešenie príčin nelegálnej migrácie a vysídlených osôb v Afrike.

„Nelegálna migrácia zostane výzvou desaťročia, nie niekoľkých rokov,“ podčiarkol Tusk.

Zverenecký fond má odrádzať od riskantnej nelegálnej migrácie do Európy. Jednak tým, že posilní ochranu severnej hranice Afriky a jednak rozvojovými projektami pre zlepšenie podmienok v domácich krajinách. Mimovládne organizácie však upozorňujú na zlé zaobchádzanie s migrantmi v jednej z cieľových krajín fondu. Podľa americkej CNN je časť migrantov v Líbyi obeťou moderného obchodu s otrokmi.

Juncker vidí úspešné kvóty

Vyšehradská skupina, ktorá dlhodobo odmieta utečenecké kvóty, avizovala pred decembrovým summitom svoj príspevok do zvereneckého fondu pre Afriku. Prisľúbila celkovo 35 miliónov eur, pričom každá zo štyroch prispeje rovnakým dielom.

Fico v Bruseli: Kvóty sú nezmysel, pomôžeme priamo v Líbyi

Predsedovia vlád krajín Vyšehradskej štvorky sa dohodli na spoločnej finančnej pomoci pre Líbyu vo výške 35 miliónov eur.

Ich príspevok ocenil v pléne Parlamentu aj predseda Európskej komisie.

Na poslednej Európskej rade „sme hovorili o potrebe, aby všetky štáty preukázali solidaritu a zodpovednosť,“ povedal Jean-Claude Juncker. „A ja vítam solidaritu preukázanú členskými štátmi, zvlášť solidaritu vyšehradských krajín tým, že poskytli dodatočné financovanie pre zverenecký fond pre Afriku,“ doplnil šéf európskej exekutívy.

„Existujú však aj iné formy solidarity, na ktorých záleží,“ pokračoval Juncker. „Napriek tomu, čo nám hovoria Kasandry (meno princeznej, ktorej podľa gréckej mytológie nikto neveril, pozn. red.), relokácie fungujú. Viac ako 95 percent tých, ktorí boli registrovaní v Grécku a v Taliansku, boli relokovaní,“ informoval.

Juncker spresnil, že z Talianska odišlo do iných členských štátov vyše 11 tisíc žiadateľov o azyl, z Grécka 21 tisíc. Ostatní žiadatelia by mali byť podľa Junckera relokovaní „čoskoro.“

Weber hovorí o chaose

Predseda Komisie vyzval na „bezodkladnú pomoc“ mladistvým bez sprievodu. V Grécku a v Taliansku ich čaká na relokáciu 392.

„Len málo štátov ukázalo veľkú zodpovednosť. Chcel by som, aby sa to zmenilo,“ vyzval šéf Komisie. „A chcel by som, aby niektorí ľudia prestali argumentovať proti efektívnosti systému, ktorí oni sami robia neefektívnym a podkopávajú,“ povedal Juncker.

Proti efektívnosti kvót argumentuje aj slovenská vláda, zvlášť minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Ten ešte aj v decembri tvrdil, že ich úspešnosť je na úrovni 16 percent.

Utečenecké kvóty majú úspešnosť nad 90 %

Slovensko ako jeden z hlavných argumentov o nefunkčnosti kvót používa ich údajnú nízku efektivitu.

Juncker v Parlamente vyjadril nádej, že na „modernom azylovom systéme“ sa Európska únia dohodne v tomto roku.

Podľa slov predsedu najsilnejšej frakcie, Európskej ľudovej strany, má však Únia od kompromisu ďaleko. „Keby sa diskusií na Európskej rade zúčastnili občania, hovorili by o chaose. Neexistuje vôľa dosiahnuť jednotu a konsenzus,“ posťažoval sa Manfred Weber. To podľa neho umožňuje populistom zneužívať tému migrácie.