Komisia vyzýva Grékov, aby uplatňovali zákaz fajčenia na verejnosti

Kaviareň v Aténach. [Robert Wallace/Flickr]

Odporúčanie Rady EÚ o prostredí bez dymu z novembra 2009 apeluje na členské štáty, aby do troch rokov od jeho schválenia prijali a začali uplatňovať zákony, ktoré ochránia občanov pred tabakovým dymom v uzavretých verejných priestranstvách, na pracoviskách a vo verejnej doprave.

„Štáty by mali doplniť politiky podpornými opatreniami, napríklad ochranou detí, podporou služieb na udvykanie od tabaku a obrázkovými výstrahami na obaloch tabakových výrobkov,“ píše sa v odporúčaní.

V Grécku zákon existuje, ale nedodržiava sa

Svetová zdravotnícka organizácia WHO hovorí, že Grécko odporúčanie o prostredí bez dymu nerešpektuje dostatočne.

Zákon, ktorý zakazuje fajčenie na verejnom priestranstve síce bol prijatý už v roku 2008, no jeho dodržiavanie Gréci nevymáhajú (viac v časti POZADIE).

Za posledných päť rokov v Grécku klesol počet fajčiarov o takmer desať percent Nedodržiavanie zákazu fajčenia na uzavretých verejných priestranstvách verejnosť hnevá čoraz viac.

„Vyzývame členské štáty, aby rešpektovali odporúčanie Rady o prostredí bez dymu,“ odpovedal na žiadosť EURACTIV.com o komentár hovorca Európskej komisie.

Rekordný pokles fajčiarov

Podľa nového prieskumu, ktorý minulý týždeň (12. januára) zverejnila organizácia ΚΑΠΑ Research počet fajčiarov v krajine výrazne poklesol.

V súčasnosti sa za fajčiarov označuje 27,1 percent populácie v porovnaní s 36,7 v roku 2012. Takýto pokles v priebehu piatich rokov je na európskej úrovni rekordný, zdôrazňujú analytici.

Väčšina Grékov je navyše proti fajčeniu a 88,1 považuje jeho obmedzenie za národnú prioritu.

Prieskum sa tiež zameriava na problém pasívneho fajčenia v uzavretých verejných priestoroch. Až 83,3 percent respondentov považuje nedodržiavanie súvisiaceho zákona za problém.

Okrem toho až 76,1 percent Grékov hnevá, že Grécko je jednou z posledných krajín, ktorá umožňuje fajčenie v uzavretých priestoroch a vystavuje tak svojich občanov rizikám pasívneho fajčenia.

Elektronické cigarety odkláňajú od tradičných. Regulátori riešia, ako to zohľadniť

Alternatívy ku klasickým tabakovým cigaretám sú s najväčšou pravdpodobnosťou menej škodlivé, ale nie bez rizík. Regulácia je pre štáty dilemou.

 

Tlak zdola

Trikala, čo je mesto na severozápade Tesálie, prišlo minulý rok s iniciatívou, ktorá chce vytvoriť na vládu tlak, aby dodržiavanie zákona začala vymáhať.

„Je čas prestať zatvárať oči a vytvoriť mechanizmus na efektívnejšie monitorovanie a implementáciu súčasnej národnej a európskej legislatívy,“ napísal starosta Dimitris Papastergiou ministrovi zdravotníctva Andreasovi Ksanthosovi.

„Je čas prestať zatvárať oči a vytvoriť mechanizmus na efektívnejšie monitorovanie a implementáciu súčasnej národnej a európskej legislatívy.“

Riaditeľ Inšitútu verejného zdravia na americkej univerzite v Grécku a šéf kampane GréckoBezDymu (SmokeFreeGreece) profesor Panagiotis Behrakis v reakcii na prieskum vyzval politikov, aby si z Trikaly zobrali príklad.

V roku 2002 bol prijatý zákon, ktorý zakazuje fajčenie na súkromných aj štátnych pracoviskách, v doprave, v nemocniciach a iných zdravotníckych zariadeniach ako aj vo vzdelávacích inštitúciách.

Legislatíva však nemala veľký účinok kvôli množstvu výnimiek, ktoré aj naďalej umožňovali fajčiť na pracovisku.

Nový zákon prijatý v roku 2008 zakazuje fajčenie (a iné spôsoby konzumácie tabaku) na všetkých pracoviskách, v taxíkoch, dodávkach a na všetkých uzavretých verejných priestranstvách (vrátane barov a reštaurácií).

Odvtedy sa však veľa nezmenilo, a to napriek tomu, že aj podľa väčšiny fajčiarov (62 percent) je zákaz pozitívnym krokom.

Prevažná väčšina majiteľov barov a reštaurácií zákon nerešpektuje. Podľa legislatívy môže byť v baroch a reštauráciách nad 300 metrov štvorcových pre fajčiarov vyhradených najviac 40 percent plochy. Táto časť musí byť oddelená od zvyšných priestorov najmenej dvojmetrovým deliacim prvkom.

Majitelia však priestory zväčša neoddelili a grécke úrady s tým nič nerobia.