Kým Spojené štáty hovoria o blokáde, Únia začína novú éru vzťahov s Kubou

EÚ je najväčším zahraničným investorom na Kube. FOTO: Twitter/DW

Spojené štáty americké na oteplení vzťahov s Kubou, ktoré dosiahol Barack Obama, nezačali stavať a dnes uvažujú o nových sankciách. Únia ide budovať novú kapitolu bilaterálnych vzťahov.

Európska únia a Kuba potvrdili začatie novej éry v bilaterálnych vzťahoch založených na vzájomnom „rešpekte“ a „spoločných základoch“.

„Sme pripravení pohnúť sa vpred, vychádzajúc z dialógu a dohody o spolupráci, ktorá vstúpila do platnosti v novembri,“ uviedol vo štvrtok v Havane kubánsky minister zahraničných vecí Bruno Rodríguez pred rokovaním so šéfkou európskej diplomacie Federicou Mogheriniovou.

Táto dohoda podľa Mogheriniovej „otvára možnosti na prekonanie rozdielov a nájdenie spoločného základu“. Európska šéfka diplomacie zároveň vyzdvihla možnosť spolupracovať v oblasti rozvoja, obchodu a investícií.

„Politický dialóg je pre nás mimoriadne dôležitý v časoch, keď chceme posilniť všeobecnú zhodu, aby sme prekonali rozdiely,“ zhodnotila Mogheriniová na záver svojej dvojdňovej návštevy na Kube.

Ide o prvú cestu Mogheriniovej na karibský ostrov od kedy do platnosti vstúpila dohoda o politickom dialógu a spolupráci s Kubou.

EÚ v roku 2018: Zahraničie a bezpečnosť

Hoci zásadné rozhodnutia v smerovaní spoločnej zahraničnej a obrannej politiky EÚ, ktoré by mohli významne zmeniť nastavený kurz v tomto roku pravdepodobne nepadnú, Únia si bude chcieť uzurpovať silnejšie postavenie na miestach, ktoré boli doteraz americkou dominantou.

Vypĺňanie miesta po USA

Mogheriniová v úvode svojej návštevy kritizovala politiky usilujúce o izoláciu Kuby a „zatvorenie dverí“. Agentúra DPA v tejto súvislosti pripomenula, že tamojší analytici si tieto slová interpretovali ako jasný odkaz na nedávne rozhodnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Sme konzistentní a v našich politikách nie je nič nepredvídateľné a náhle zmeny sa nedejú,“ povedala Mogheriniová. Európska únia je podľa nej „pevným“ partnerom, ktorý môže Kube pomôcť riadiť politický prechod a pomaly sa otvárajúcu ekonomiku. „Hoci v niektorých našich pohľadoch existujú rozdiely, otvorenosť a vôľa na dialóg sú vždy prítomné,“ uviedla šéfka európskej diplomacie.

Dohoda medzi Európskou úniou a Kubou je vôbec prvou svojho druhu. Má predstavovať právny rámec na vytvorenie bilaterálnych vzťahov, ako aj politického dialógu, spolupráce a spoločných aktivít v mnohých oblastiach.

Podľa Únie ide o komplexnú obchodno-právnu dohodu, z ktorej budú profitovať podnikatelia, investori a občania oboch strán. O jej uzavretí obe strany rokovali už od začiatku roku 2014, avšak podpísať sa ju podarilo až v decembri 2016, krátko po smrti bývalého kubánskeho vodcu Fidela Castra.

EÚ je najväčším zahraničným investorom na Kube a zároveň jej druhým najväčším obchodným partnerom.