Merkelová možno pôjde do Davosu, podporila by Macrona proti Trumpovi

Donald Trump, Emmanuel Macron a Angela Merkelová. [EPA]

Na budúcotýždňovom Svetovom ekonomickom fóre v Davose dôjde k stretu rôznych názorov na svetovú politiku. S prejavom vystúpi Macron aj Trump.

Pôvodne sa predpokladalo, že sa nemecká kancelárka Angela Merkelová tento rok každoročného stretnutia svetových lídrov, riaditeľov veľkých spoločností a celebrít nezúčastní. Od septembrových nemeckých volieb sa snaží zostaviť novú nemeckú vládnu koalíciu.

Odkedy sa jej v piatok podarilo predbežne dohodnúť koalíciu so stredoľavými Sociálnymi demokratmi (SPD), nemeckí úradníci tvrdia, že Merkelová nakoniec na Svetové ekonomické fórum (WEF) v Davose pôjde. To môže znamenať veľkú konfrontáciu s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý má mať prejav počas posledného dňa fóra.

Časť SPD spochybňuje veľkú koalíciu

Hoci sa v piatok ráno CDU/CSU a SPD predbežne dohodli na začatí rokovaní o vytvorení vlády, niektorí vrcholní predstavitelia sociálnej demokracie veľkú koalíciu odmietajú.

Merkelovej účasť by bola signálom jej návratu na globálnu scénu. Posledné mesiace sa pozornosti vyhýbala a mnohé nemecké aj medzinárodné médiá ju označovali za odchádzajúcu silu.

Zároveň by sa na fóre v švajčiarskych Alpách mohla stretnúť sa Macronom, ktorý vystúpi s prejavom 24. januára, dva dni pred Trumpom. Európski lídri by tak mohli potvrdiť záväzok reformovať po odchode Británie Európsku úniu a brániť liberálne demokratické hodnoty proti Trumpovej politike pod heslom „Amerika na prvom mieste“.

Paríž a Berlín pripravujú reformu eurozóny

Nemecko a Francúzsko sa pokúsia tento týždeň opäť rozhýbať snahy o reformu Európskej únie. V Paríži sa stretnú ich ministri financií.

Osobné stretnutie nebude

Merkelovej hovorca Steffen Seibert minulý týždeň na otázku, či sa kancelárka zúčastní fóra s mottom „Tvoríme spoločnú budúcnosť v roztrieštenom svete“, na ktoré príde okolo 60 hláv štátov a vlád, odpovedal vyhýbavo.

Po predbežnej dohode s SPD však šance, že sa objaví, stúpli. Nemeckí predstavitelia tvrdia, že konečné rozhodnutie ešte nepadlo a Merkelová bude možno čakať na výsledok kongresu SPD v Bonne, ktorý sa uskutoční budúcu nedeľu a na ktorom sa strana oficiálne rozhodne, či bude s Merkelovej konzervatívcami rokovať o zostavení koalície.

Časť SPD spochybňuje veľkú koalíciu

Hoci sa v piatok ráno CDU/CSU a SPD predbežne dohodli na začatí rokovaní o vytvorení vlády, niektorí vrcholní predstavitelia sociálnej demokracie veľkú koalíciu odmietajú.

Organizátori WEF veria, že Merkelová sa ešte rozhoduje, či sa fóra zúčastní. Je však nepravdepodobné, že sa by sa nemecká kancelárka alebo Macron stretli s Trumpom osobne. Ten sa totiž do Davosu chystá prísť až 25. januára poobede.

Tohtoročné fórum 23. januára otvorí indický premiér Narendra Modi. Očakáva sa, že príde aj britská premiérka Theresa Mayová, kanadský premiér Justin Trudeau či izraelský premiér Benjamin Netanyahu. Objaviť sa majú aj celebrity ako herečka Cate Blanchettová alebo hudobník Elton John.

V Berne demonštrovali proti Trumpovi

Minuloročné stretnutie sa odohralo týždeň pred Trumovou inauguráciou. Jedným z hlavných rečníkov bol čínsky prezident Xi Jinping, ktorý hovoril o pripravenosti svojej krajiny vyplniť prázdne miesto medzi globálnymi lídrami, ktoré vzniklo, keď sa USA začalo orientovať dovnútra.

Odvtedy Trump stiahol USA z Transpacifického partnerstva, dohody o voľnom obchode s ázijskými krajinami, oznámil odstúpenie z Parížskej dohody o zmene klímy a vyhrážal sa, že zmarí dohodu medzi západnými silami a Iránom o obmedzení jadrového programu.

Únia zatiaľ neplánuje odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom

Európska únia naďalej podporuje dohodu o obmedzení iránskeho jadrového programu, ktorú spochybňuje americký prezident Donald Trump.

Vyvolal tiež obavy z konfliktu so Severnou Kóreou, keď sa zapojil do eskalujúcej slovnej bitky s jej lídrom Kim Čong Unom. Minulý týždeň vyvolal medzinárodné rozhorčenie, keď podľa členov Kongresu označil Haiti a africké krajiny za „špinavé diery“.

V sobotu proti Trumpovej účasti na WEF v švajčiarskom hlavnom meste Bern protestovalo viac než 500 demonštrantov.

„Dnes je na svete málo vecí, ktoré krajiny spájajú tak, ako antipatia voči Trumpovi a tomu, čo robí,“ myslí si Ian Bremer, predseda konzultačnej spoločnosti v oblasti politického rizika Eurasia Group a pravidelný návštevník fóra.

„V Spojených štátoch to, čo robí, podporuje asi 40 percent spoločnosti. V Davose je to bližšie k 5 percentám.“

Protipóly

Trumpova účasť na WEF bude prvou návštevou amerického prezidenta od roku 2000, kedy na fórum v Davose prišiel Bill Clinton. Očakáva sa, že Trumpa bude sprevádzať veľká delegácia, vrátane jeho zaťa Jareda Kushnera, ministra financií Steva Munchina a ministra zahraničných vecí Rexa Tillersona.

Vzťahy Merkelovej a Trumpa nie sú ideálne. Trump počas svojej prezidentskej kampane nemeckú kancelárku obvinil z toho, že „ničí Nemecko“ tým, že umožňuje státisícom utečencov, z ktorých mnohí utekajú pred vojnou na Stredom východe, usadiť sa v krajine.

V niektorých západných médiách naopak Merkelovú po Trumpovom víťazstve označovali za poslednú ochrankyňu liberálnych demokratických hodnôt. Zvolením Macrona, proeurópskeho centristu, ktorý podobne ako ona podporuje voľný trh a globálny poriadok založený na pravidlách, získala Merkelová v konfrontácií s Trumpom silného spojenca.

Macronove reformy naštartujú ekonomiku eurozóny, tvrdia odborníci

Európski ekonómovia očakávajú hospodársky rast eurozóny v budúcom roku na úrovni 2,3 percenta.

Ekonomika eurozóny by aj v budúcom roku mala pokračovať v solídnom raste. Predpokladajú to v najnovšom prieskume britského denníka The Financial Times ekonómovia, podľa ktorých by budúcoročný rast …

Šanca na hlasné posolstvo

Macronov prejav v lyžiarskom stredisku na východe Švajčiarska má trvať 45 minút.

„Môj inštinkt mi hovorí, že Macron do toho pôjde naplno,“ vyhlásil Robin Niblett, riaditeľ londýnskeho think-tanku Chatham House. „Nebude hovoriť len o Európe. Bude sa snažiť prevziať zodpovednosť za slobodný svet pod európskymi krídlami.“

Ak sa k nemu pripojí Merkelová, ktorá sa ako kancelárka na WEF objavila už sedemkrát, toto posolstvo bude rezonovať ešte hlasnejšie.