Referendum o vstupe do Európskej únie pripúšťa aj Švajčiarsko

Dosluhujúca švajčiarska prezidentka Doris Leuthardová sa v nedeľu (24. decembra) vyslovila za usporiadanie referenda, ktorým by sa vyjasnil vzťah Švajčiarska k Európskej únii.

„Bilaterálna cesta je dôležitá,“ povedala Leuthardová v rozhovore pre švajčiarske noviny Sonntags Blick. „Preto si musíme ujasniť náš vzťah s Európou. Musíme vedieť, ktorým smerom sa vybrať. Referendum by preto bolo užitočné,“ dodala Leuthardová v tejto súvislosti.

Hoci Švajčiarsko nie je členom Európskej únie, patrí však do schengenského priestoru a k Únii ho viažu aj viaceré bilaterálne dohody.

Na ochladnuté vzťahy lepšia spolupráca

Vzťahy Bruselu s Bernom minulý týždeň mierne ochladli po tom, ako sa Európska komisia rozhodla poskytnúť švajčiarskym burzám len obmedzený prístup na úniový trh. Švajčiarsko sa vyhrážalo odvetným krokom, priblížil spravodajský portál Politico.eu.

„Môžeme posilniť našu spoluprácu s Indiou a Čínou, ústrednou témou však ostáva Európska únia. Potrebujeme mechanizmus a regulovaný vzťah s Úniou. Ten by tiež zabránil politickým hrám, akých sme momentálne svedkami,“ povedala ďalej prezidentka, ktorej funkčné obdobie sa však skončí už na Nový rok.