Slovensko na riadenie migračných tokov vyčleňuje osem miliónov eur

Africkí utečenci a migranti počas záchrannej akcie v Stredozemnom mori. [TASR/AP Photo/Olmo Calvo]

Počet ľudí nelegálne prichádzajúcich do Európskej únie klesol v roku 2017 o 60 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Ide o najmenší počet za posledné štyri roky, informovala v utorok (20. februára) Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex).

Slovenská vláda v súvislosti s nelegálnou migráciou dnes (21. februára) schválila príspevok do Núdzového zvereneckého fondu Európskej únie, ktorý má podporiť odstraňovanie príčin tohto druhu presídľovania.

Schengen v roku 2017 zaznamenal o 60 percent menej nelegálnych prekročení ako rok predtým

Počet nelegálnych prechodov Schengenskej hranice klesol už druhý rok po sebe, oznámila európska agentúra Frontex. Ide až o 60 percentný pokles oproti roku 2016.

Slovensko chce riadiť migračné toky

Príspevok V4 v celkovej výške 35 miliónov eur má smerovať najmä do Líbye. Použijú sa na obnovenie hliadkových lodí, tréningy bezpečnostných zložiek na ochranu hraníc a vytvorenie líbyjského monitorovacieho a záchranného centra.

„Zámer uvedeného projektu je v súlade s doterajšou pozíciou Slovenskej republiky, ktorá podporuje posilňovanie hraníc s cieľom riadenia migračných tokov,“ uvádza vládny materiál.

Zdroje na financovanie príspevku má do konca apríla zabezpečiť ministerstvo financií. Ide totiž o prostriedky mimo oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenska.

Predsedovia vlád krajín V4 avizovali výšku spoločného príspevku už v decembri minulého roka na stretnutí s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a talianskym premiérom Paolom Gentilonim. Zároveň sa dohodli, že všetky štyri krajiny prispejú rovnakým dielom.

R. Fico: Do fondu pre Afriku vloží Slovensko 1,6 milióna eur

Summit lídrov Európskej únie a Afriky vníma slovenský premiér symbolicky a neočakáva, že vyrieši migračné toky.

Počet migrantov prichádzajúcich cez západné Stredomorie sa zdvojnásobil

Počet nelegálnych vstupov sa postupne znižuje od vrcholu migračnej krízy v Európe v roku 2015, keď do Únie prišlo približne 1,8 milióna ľudí. Štatistický údaj z roku 2017 je však stále o dosť vyšší oproti predkrízovému priemeru, ktorý bol od 72 tisíc po 140 tisíc osôb.

V správe agentúra Frontex uviedla, že vlani zachytili pri ilegálnom vstupe do Únie takmer 205 tisíc osôb, čo je významný pokles v porovnaní s rokom 2016, keď ich bolo 511 tisíc.

Počas minulého roka významne klesol počet migrantov prichádzajúcich cez strednú a východnú časť Stredomoria a cez západný Balkán. Za ten istý čas sa však zdvojnásobil počet vstupov migrantov cez západnú časť Stredomoria a dosiahol nové maximum predstavujúce 23 tisíc osôb.

Migranti sa vracajú aj na nebezpečnú španielsku cestu

Migrantov, ktorí prichádzajú k španielskym brehom, je oproti minulému roku dvakrát viac. Snažia sa vyhnúť konfliktmi zmietanej Líbyi.

„Pod veľkým náporom je v súčasnosti Španielsko,” konštatoval podľa agentúry DPA riaditeľ Frontexu Fabrice Leggeri.

Počet prechodov do Európy cez Stredozemné more z Líbye sa znížil. Leggeri však uviedol, že bezpečnostná situácia v tejto krajine, kde tisíce migrantov držia v preplnených záchytných centrách, zostáva veľkým problémom.