Španielsky dôchodca ide na výmenný pobyt cez Erasmus

80-ročný Manuel Castillo v triede na University of Valencia [Manuel Bruque / EPA]

Jedným z vysokoškolských študentov, ktorí sa zapoja do výmenného programu Erazmus, je aj osemdesiatročný Španiel, Miguel Castillo. V rámci svojho univerzitného štúdia vycestuje na budúci týždeň do talianskeho mesta Verona.

Bývalý notár, ktorý má už šesť vnúčat dnes úspešne študuje históriu na University of Valencia. Krátko po svojom odchode do dôchodku prekonal Miguel infarkt, po ktorom mu museli spraviť štvornásobný bypass. Vtedy však našiel novú chuť do života.

„Krátko po zotavení som si povedal, že by som chcel robiť niečo úplne netypické pre dôchodcu. Vždy ma zaujímala história a najviac tá súčasná,“ povedal Castillo pre španielsku tlačovú agentúru EFE.

Tento osemdesiatnik si nerobil starosti s tým, že je podstatne starší ako jeho spolužiaci. Práve naopak, cítil sa byť jedným z nich. „Chovajú sa ku mne skvele. Môj vek nie je žiaden problém.“

Nebuďte zavretí doma!

Castillo nezaváhal ani chvíľu, keď mu jeden z jeho profesorov navrhol účasť vo výmennom programe Erasmus. Jeho rodina už dokonca plánuje, že ho počas jeho študijného pobytu v severnom Taliansku navštívi.

Štúdium v zahraničí podporuje osobný i profesionálny rast

Skúsenosť zo vzdelávacieho alebo pracovného pobytu v zahraničí je veľkým prínosom pre osobný i profesionálny rast mladých ľudí. So svojimi vlastnými skúsenosťami sa tento týždeň podelili viacerí absolventi programu Erasmus, ale tiež vedúci zastúpenia EK na Slovensku

Pre tohto Španiela to nebude prvýkrát, čo navštívi Taliansko. Predtým než sa zamestnal ako notár, bol profesorom na University of Barcelona a v tých rokoch strávil dva mesiace v Ríme a Bologni.

Navštívil už aj Veronu, do ktorej teraz smeruje. Pred 42 rokmi tam boli s manželkou na koncerte slávnej opernej speváčky Marie Callas. „Aj to je dôvod, prečo som si vybral Veronu,“ prezradil Castillo.

„Chcel by som povzbudiť svojich rovesníkov, aby nezostávali zavretí doma. Namiesto toho by mali vyraziť do sveta, pretože ešte stále môžu byť veľkým prínosom pre spoločnosť,“ dodal.

Obavy z brexitu a rozpočtových škrtov

Castillo sa zúčastní programu Erasmus+, ktorý je súčasťou populárneho výmenného programu Európskej únie, ktorý za 30 rokov svojho fungovania umožnil už deviatim miliónom ľudí študovať mimo svojej domovskej krajiny.

Nové členské štáty využívajú Erazmus

Univerzitný študentský výmenný program Erazmus významne zvýšil mobilitu študentov a pedagógov v nových členských štátoch EÚ.

Aj Erasmus však čelí viacerým obavám. Jednou z nich je, či Spojené kráľovstvo zostane po brexite súčasťou programu. Spojené kráľovstvo už naznačila, že má v úmysle zotrvať v programe, no zatiaľ nevyšlo žiadne oficiálne stanovisko jej vlády.

Jeden z architektov Erasmu, Dr. Hywel Ceri Jones, nedávno varoval, že ak nebude Británia garantovať svojim občanom možnosť zúčastniť sa tohto programu, dopad na Wales bude „obrovský“.

Obavy by mohli vzniknúť aj v oblasti financovania. Gunther Oettinger, ktorý má na starosti rozpočet Európskej únie, prisľúbil, že rozpočtové škrty, ktoré Komisia uverejní v nasledujúcom Viacročnom finančnom rámci Únie, sa nebudú týkať Erasmu. Tento dlhoročný populárny program sa pravdepodobne o svoju budúcnosť báť nemusí.