Trump varoval Úniu pred neférovým obchodom, sľubuje odvetu

Americký prezident Donald Trump na Svetovom ekonomickom fóre v Davose. [TASR/AP/Evan Vucci]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Davos 2018

Americký prezident v Davose kritizoval Európsku úniu. V rozhovore pre britskú televíziu sa snažil nakloniť si odchádzajúcich Britov. Premiérke Therese Mayovej odporučil „tvrdší postoj“ pri rokovaní o brexite a prisľúbil Spojenému kráľovstvu „skvelú“ obchodnú dohodu s USA.

Donald Trump na Svetovom ekonomickom fóre v švajčiarskom Davose varoval Európsku úniu, aby očakávala odvetu za svoje „veľmi neférové“ zaobchádzanie so Spojenými štátmi v oblasti obchodných stykov.

„Reprezentujem Spojené štáty, ide o veľmi neférovú situáciu. Nevieme sem dostať naše produkty, je to veľmi ťažké. Mám množstvo problémov s EÚ, pričom sa to z obchodného hľadiska môže zmeniť na niečo veľmi závažného. Domnievam sa, že nakoniec to bude na ich vlastnú škodu,“ vyhlásil v nedeľu Trump.

Európska komisia v pondelok odkázala, že ak Spojené štáty obmedzia jej vývoz, je pripravená rýchlo reagovať.

„Sme tiež presvedčení, že zatiaľ čo obchod musí byť otvorený a spravodlivý, musí byť zároveň založený na pravidlách. Európska únia je pripravená reagovať rýchlo a primerane v prípade, že náš vývoz ovplyvnia akékoľvek reštriktívne obchodné kroky zo strany Spojených štátov,“ uviedol na tlačovej konferencii hovorca Komisie Margaritis Schinas.

Davos: Európski lídri volajú po spravodlivejšom svete, Trump bude hovoriť o „veľkej Amerike“

ŠPECIÁL / Lídri Nemecka, Francúzska a Talianska hovorili na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v Davose o tom, že sú pripravení zmeniť tvár globalizácie a napraviť chyby z minulosti. Zároveň varovali pred rastúcim populizmom a protekcionizmom.

USA začali so zvyšovaním ciel

Washington minulý týždeň zaviedol 20-percentné clo na dovoz práčok a 30-percentné na solárne panely. Ide o prvé jednostranné obchodné reštrikcie Trumpovej administratívy v rámci jeho širokého programu ochrany amerických záujmov.

Čína a Južná Kórea clá odsúdili, pričom Soul podal sťažnosť na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Európska komisia vyjadrila ľútosť v súvislosti so zavedením týchto ciel v USA a tiež pochybnosti o tom, či spĺňajú podmienky WTO. Dodala, že urobí analýzu ich vplyvu na vývoz z EÚ.

Trump sa líškal Britom

Okrem varovaní pre EÚ Trump v rozhovore skritizoval britskú premiérku Theresu Mayovú a jej vládu za spôsob, akým vedie vyjednávania ohľadom vystúpenia Británie z EÚ. Šéf Bieleho domu v tejto súvislosti poznamenal, že by na jej mieste uplatňoval „tvrdší postoj“.

Potom sa však Trump v rozhovore pre britskú televíziu ITV skôr snažil vzťahy s Britmi zlepšovať.

Ospravedlnil sa za retvítovanie videí britskej krajine pravicovej skupiny a označil britského princa Harryho a jeho americkú snúbenicu Meghan Markleovú za „krásny pár“. Z miery ho nevyviedlo ani upozornenie novinára, že Markleová v amerických voľbách podporovala Trumpovu súperku Hillary Clintonovú a jeho označila za „rozdeľujúceho“.

„Nuž, aj tak dúfam, že budú šťastní,“ reagoval.

Priateľka lídra britských euroskeptikov mala rasistické poznámky o princovej snúbenici

V UKIP sa objavujú hlasy, ktoré žiadajú, aby líder strany Henry Bolton čo najrýchlenejšie a najtichšie odišiel.

Podľa vlastných slov chce Trump navštíviť Britániu, hoci vzhľadom na ostré protesty zrušil svoju cestu do Londýna, ktorá sa mala uskutočniť v polovici februára. Vyhlásil, že sa neobáva svojich kritikov, medzi ktorých patria líder labouristov Jeremy Corbyn či londýnsky starosta Sadiq Khan.

Americký prezident prisľúbil, že jeho kabinet uzavrie s Britániou dohodu, ktorá bude „skvelá“ a Spojené štáty sa stanú jej „význačným obchodným partnerom“ po tom, ako sa v roku 2021 skončí dvojročné prechodné obdobie po brexite.

Návrat Washingtonu k Parížškej dohode?

Trump v rozhovore s Piersom Morganom uviedol aj to, že jeho vláda by nemusela odstúpiť od Parížskej dohody o klíme z roku 2015, ak budú dosiahnuté lepšie podmienky pre Spojené štáty. Sčasti aj preto, že sa mu pozdáva francúzsky prezident Emmanuel Macron, popredný presadzovateľ tejto dohody.

„Ak by niekto povedal, ‘Vráťte sa k Parížskej dohode’, musela by to byť úplne iná dohoda, pretože sme dosiahli hroznú dohodu,“ povedal Trump. „Vrátil by som sa k nej? Áno, vrátil. Pozdáva sa mi, ako viete, Emmanuel (Macron). Veľmi rád by som to urobil, no musela by to byť dobrá dohoda pre Spojené štáty,“ zdôraznil.

Únia v klíme nepoľavuje. S Trumpom sa nedá dohodnúť, tvrdí

Europoslanci schválil nariadenie o spoločnom úsilí týkajúce sa emisií z poľnohospodárstva aj dopravy.

Trump okrem toho vyhlásil, že klíma Zeme sa ochladzuje a súčasne otepľuje, pričom ľadovce sa nezmenšujú tak, ako bolo predpovedané. Ako poznamenáva agentúra AP, takéto tvrdenia sa nezhodujú s poznatkami vedcov.