Vražda Jána Kuciaka: Debata europoslancov bude budúci týždeň, hlasovanie v apríli

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH /EĽS) [Javier BERNAL REVERT, EU/EP]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Slovensko pod lupou EP

Návrh uznesenia Európskeho parlamentu pripraví slovenský europoslanec Ivan Štefanec z KDH. Hlasovať o ňom sa bude v apríli

Politické vedenie Európskeho parlamentu (orgán tvorený predsedami politických skupín EP) v stredu schváli návrh Európskej ľudovej strany (EĽS/EPP), aby sa vražda slovenského investigatívneho novinára a jeho priateľky dostala do oficiálneho programu budúcotýždňového plenárneho zasadnutia Parlamentu v Štrasburgu.

Debata sa odohrá v stredu 14. marca popoludní.

„Keď som prišiel s návrhom na osobitnú debatu na túto tému, tak na pôde Európskej ľudovej strany som okamžite získal podporu, a tá cez svojho predsedu Manfreda Webera navrhuje rokovanie o tejto téme na plenárnej schôdzi v Štrasburgu,“ hovorí slovenský poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec (KDH, EĽS).

Debata o Slovensku budúci týždeň, hlasovanie v apríli

Upozornil, že debata na štrasburskej plenárke bude nielen o výmene informácií, ale bude prijaté aj konkrétne uznesenie. Rovnaký postup sa uplatnil aj po vražde maltskej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej.

Štefanec pripraví návrh znenia uznesenia, ktoré budú pripomienkovať ostatné politické frakcie.

Zohľadní zistenia misie

Podľa jeho slov bude konečný text rezolúcie závisieť aj od ďalšieho vývoja udalostí na Slovensku, lebo vyšetrovanie prípadu stále prebieha.

Uznesenie bude EP schvaľovať o mesiac na aprílovom plenárnom zasadnutí. Cieľom je mať dostatok času na prípravu a na zohľadnenie výsledkov osobitnej kontrolnej misie europoslancov, vyslanej na Slovensko.

Europoslanec, ktorý prichádza na Slovensko: Máme otázky aj na Tibora Gašpara

Zajtra na Slovensko príde monitorovacia misia zložená z popredných europoslancov. Jej člen Benedek Jávor hovorí, že je šokujúce, že slovenské orgány nevyšetrili roky známe informácie o finančných podvodoch.

Rešpektujeme kompetencie

Štefanec zdôraznil, že Európsky parlament rešpektuje národné kompetencie vo vyšetrovaní dvojnásobnej vraždy a má úprimný záujem na tom, aby pravda bola odhalená.

Na strane druhej však sú niektoré pochybnosti o práci polície aj vzhľadom na to, že polícia zlyhala pri ochrane Jána Kuciaka, ktorý vlani oznámil, že bol predmetom vyhrážok. Poslanec v tejto súvislosti zľahčovanie tohto oznámenia zo strany ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka označil za “škandalózne”.

Frakcia EPP chcela zaradiť prípad vraždy Kuciaka a Kušnírovej už do minulotýždňového programu plenárneho zasadnutia EP v Bruseli, v prvých dňoch po oznámení tohto zločinu, proti bola najmä politická skupina socialistov a demokratov (S&D) a priamu podporu vyslovila iba skupina Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR).

Europoslanci zacielia aj na korupčné kauzy

Aktivity európskych ľudovcov a jej slovenských členov však nevyšli nazmar, čoho dôkazom je aj zostavenie osobitnej kontrolnej misie vyslanej europarlamentom na Slovensko vo štvrtok a piatok (8. a 9.3.), ako aj zriadenie Výboru pre finančné zločiny a daňové podvody (TAXE3), ktorý bude okrem iného pracovať aj na objasnení korupčných káuz, o ktorých písal zavraždený Kuciak.

Europoslanec o eurofondoch na východe Slovenska: Už v minulosti sa objavili „systematické nezrovnalosti“

ŠPECIÁL / Hlavný dôvod návštevy europoslancov nie je vražda, ale podozrenie z defraudácie európskych fondov, hovorí český europoslanec TOMÁŠ ZDECHOVSKÝ. Pripravuje štvrtkovú a piatkovú misiu Európskeho parlamentu na Slovensku.

Štefanec okrem toho povedal, že z doterajšieho vyšetrovania vyplynulo, že Kuciak pracoval na kauzách spojených s podvodmi v oblasti európskych dotácií na východe Slovenska, a preto z pozície europoslanca osloví Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF), ktorý vyšetruje podvody poškodzujúce rozpočet EÚ a korupciu.

„Chcem naplno využiť všetky kompetencie, ktoré sú v právomoci poslanca Európskeho parlamentu,“ dodal v tejto súvislosti Štefanec.