Európski ľudovci špekulujú o novom šéfovi

Wilfried Martens

 Sedemdesiatsedemročného Martensa hospitalizovali 31. augusta kvôli problémom so zrážaním krvi. Informovala o tom belgická tlač. Bývalý belgický premiér trpí zdravotnými problémami po ťažkej operácii, ktorú prekonal pred 30 rokmi. Martens sa naposledy objavil na verejnosti na korunovácii nového belgického kráľa Phelippeho, 21. júla.

Martens sa v roku 1976 podieľal na založení Európskej ľudovej strany (European Peoples Party, EPP) a od roku 1992 pôsobí ako jej predseda. Napriek jeho veku ho na poste lídra strany doteraz nikto neohrozil, aj keď sa čoraz častejšie hovorilo, že Martensove povinnosti vykonával tajomník strany, Španiel Antonio López-Istúriz.

Hovorca EPP Javier Jimenez pre EurActiv.com povedal, že v strane zatiaľ nad Martensovým náhradníkom nerozmýšľajú. Dlhoročný predseda má podľa neho v pláne zotrvať na pozícii až do európskych volieb v roku 2014.

EPP by nemalo problém s potenciálnymi nástupníkmi na post predsedu. Strana má dvoch podpredsedov ex-officio (šéfa Európskej komisie José Manuela Barrosa a stáleho predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya), dvoch čestných predsedov (bývalého belgického premiéra Leoa Tindemansa a súčasného fínskeho prezidenta Sauli Niinistöa) a  9 volených podpredsedov, z nich sú dvaja eurokomisári – Antonio Tajani a Michael Barnier.

Podľa informácií EurActiv.com bude Martensov náhradník pravdepodobne starší politik a bude z krajiny, v ktorej má EPP silnú pozíciu. To by momentálne vylučovalo Taliansko a Francúzsko. Výhodu majú krajiny ako Poľsko, Švédsko, Fínsko, Írsko a Lotyšsko. V Nemecku by si tiež mali kresťanskí demokrati podľa prieskumov v septembrových voľbách počínať dobre.

Prirodzenou voľbou európskych ľudovcov by bol Poliak Jerzy Buzek, bývalý predseda Európskeho parlamentu. Jeho funkčné obdobie v rokoch 2009-2012 mnohí hodnotia pozitívne. Varšava ale môže mať aj vyššie politické ambície, môže chcieť obsadiť miesto predsedu Európskej komisie alebo šéfa zahraničných vecí EÚ, ktoré sa na budúci rok uvoľnia. V porovnaní s týmito funkciami je predsedníctvo EPP menej dôležitá funkcia.

Možným kandidátom je aj bývalý španielsky premiér José María Aznar. V tom prípade by musel ale odstúpiť tajomník strany López-Istúriz, keďže zastúpenie dvoch španielskych politikov na najvyšších postoch strany by bolo politicky nevhodné.

Otázka predsedu je otvorená aj v iných stranách

Otázniky visia aj nad predsedami ďalších dvoch veľkých politických rodín – európskych socialistov (PES) a liberálnej strany ALDE.

Súčasný predseda európskych socialistov Sergei Stanishev je zaneprázdnený riešením problémov v jeho rodnom Bulharsku. Stanishev sa ako líder bulharskej socialistickej strany snaží udržať menšinovú vládnu koalíciu, ktorá má momentálne len nízku podporu verejnosti. Väčšinu Stanishevových povinností v PES preberá tajomník strany Achim Post.

Lídrom strany ALDE je Brit, Sir Graham Watson. Keďže však vo Veľkej Británii rastie podpora pre anti európsku stranu UKIP, Watson si nemôže byť istý, že vo svojom volebnom obvode získa kreslo v Európskom parlamente aj v roku 2014.

Súčasného lídra európskych liberálov v Európskom parlamente, Guy Verhofstadta navyše nedávno prekvapilo vyhlásenie podpredsedu Európskej komisie Olliho Rehna. Ten sa vyjadril, že by rád kandidoval za európskych liberálov na post predsedu Európskej komisie. 

Verhofstadt, ktorý sa považuje za prirodzeného kandidáta ALDE na tento post, zatiaľ Rehnove vyjadrenia verejne nekomentoval.

Hovorca strany ALDE Neil Corlett pre EurActiv uviedol, že o kandidátovi na Barrosovho nástupcovi bude ALDE hovoriť na pred-summitovom stretnutí lídrov v decembri.

V prípade dvoch alebo viacerých kandidátov rozhodne strana vnútrostraníckymi primárkami na jar 2014, povedal Corlett.