KDH postavilo do čela eurokandidátky Záborskú

Zdroj: Európsky parlament

Lídrom eurokandidátky KDH v májových voľbách do Európskeho parlamentu (EP) bude súčasná europoslankyňa a vedúca slovenskej delegácie pri skupine Európskej ľudovej strany v Európskom parlamente Anna Záborská.

Do čela kandidátky ju navrhlo Predsedníctvo KDH, pričom rozhodnutie potvrdila Rada KDH, ktorí sa konala v sobotu (25.1.) v Poprade.

Prvé dve miesta kandidátyk tak obsadili súčasní poslanci Európskeho parlamentu, pričom pre oboch sa končí už druhé volebné obdobie. Ján Hudacký už tiež má skúsenosť z práce europoslanca z rokov 2004-2009. V júni 2009 však zvolený nebol a KDH vtedy stratilo jedno kreslo v EP, keď KDH získalo 10,87 percenta hlasov sa počet ich zástupcov znížil z troch na dvoch.

Poradím v prípade KDH v minulých voľbách výrazne zamiešali preferenčné hlasy. Anna Záborská sa z tretieho miesta na kandidátke prekrúžkovala na prvé miesto, Miroslav Mikolášik z štvrtého na druhé. Jednotka kandidátky Martin Fronc vo voľbách neuspel.

“Ambíciou KDH je mať minimálne troch poslancov, obdobne ako vo volebnom období 2004 až 2009. Z našej vyváženej kandidátky sa dá vyčítať skúsenosť, dôveryhodnosť a skutočná ochrana tradičných hodnôt. Budeme sa naďalej snažiť, aby slovenské rodiny cítili našu angažovanosť pri ich obhajobe,” uviedla Záborská.

“Nachádzame sa v polčase vládnutia jednej strany, ktorá sa snaží koncentrovať moc viac ako je vhodné bez účinnej kontroly. Práve prezidentské, európske i komunálne voľby by mohli priniesť vyváženie súčasnej situácie, ktorá vedie Slovensko nesprávnym smerom,” vyhlásil predseda KDH Ján Figeľ.

Prvú päticu kandidátov dopĺňajú dvaja tridsiatnici, ekonóm Andrej Klapica a expert na ľudské práva a zahraničnopolitický tajomník KDH Martin Dilong.

So zverejnením volebného programu do eurovolieb strana ešte čaká kvôli prezidentským voľbám. Zverejnenie predpokladá o 4 až 6 týždňov.

Ďalšími menami na kandidátke sú v tomto poradí Radovan Gondžúr (z predsedníctva KDMS), Peter Solárk, Lýdia Pilková, Mária Kaľavská, Karol Pastor, Martin Novodomes a Ivan Šimko. O trinástom mieste sa sa má rozhodnúť dodatočne.

EurActiv.sk/TASR