Sacharovova cena: nominácie na rok 2007

Krátka správa

Alexander Milinkievič, Dámy v bielom, Kofi Annan, Oswaldo Payá, Ibrahim Rugova či Alexander Dubček. Pre všetkých menovaných platí, že sú nositeľmi Sacharovovej ceny za slobodu myslenia, ktorú každoročne od roku 1988 udeľuje Európsky parlament.

Cena nesie meno ruského fyzika, vynálezcu vodíkovej bomby a disidenta Andreja Sacharova. V roku 1970 zriadil Výbor na ochranu ľudských práv a politických obetí a v roku 1975 sa stal laureátom Nobelovej ceny za mier.

Päť nomináci na túto cenu vyberajú europoslanci na spoločnom zasadnutí Výboru pre zahraničné veci, Výboru pre rozvoj a Podvýboru pre ľudské práva. Na stretnutí spomínaných výborov vzdali poslanci pamiatku bývalému europoslancovi, Lordovi Bethellovi, ktorý bol tvorcom ceny Andrea Sacharova v roku 1988, a ktorý zomrel minulý víkend.

Výbor pre zahraničie a Výbor pre rozvoj z piatich vyberie 24. septembra troch kandidátov. O konečnom víťazovi rozhodne Konferencia predsedov politických skupín 25. októbra. Ceremoniál odovzdávania sa uskutoční 11. decembra v Štrasburgu. Víťaz získa okrem ceny i šek na 50 000 eur.

Podľa pravidiel udeľovania ceny musia byť nominanti podporení minimálne 40 poslancami alebo politickou skupinou, pričom k návrhu je potrebné pripojiť aj jeho odôvodnenie. Piati tohtoroční kandidáti sú:

Ekumenický patriarcha Bartolomej I z Konštantínopolu, navrhnutý europoslancom Philipom Claeysom (BE), v mene politickej skupiny ITS, za obhajobu slobody vierovyznania v Turecku a propagáciu dialógu medzi náboženskými komunitami.

Ceng Ťin-jen a Chu Ťia, čínski manželia bojujúci za ľudské práva, navrhnutí europoslankyňou Monicou Frassoni (IT) a poslancom Danielom Cohn-Benditom (DE) v mene politickej skupiny Zelení/Európska slobodná aliancia (Greens/EFA), za ich aktivity. Pani Ceng Ťin-jen je „virtuálnou disidentkou“ a na svojom blogu pravidelne informuje o porušovaní ľudských práv v Číne, jej manžel je environmentálnym aktivistom a bojuje zároveň aj proti AIDS.

Malalaj Džoja, afgánska poslankyňa a obhájkyňa ženských práv v Afganistane, navrhnutá poslancami Vittoriom Agnolettom (IT), Andrém Brie (DE) a Tobiasom Pfluegerom (DE) v mene politickej skupiny GUE/NGL, za jej snahy, kvôli ktorým bola v máji 2007 vylúčená z afganského parlamentu.

Salih Mahmúd Osman, sudánsky právnik a obhajca ľudských práv, navrhnutý 185 poslancami z rôznych politických skupín EP, za jeho bezplatné právne služby poskytované obetiam porušovania ľudských práv a občianskej vojny v Sudáne.

Anna Politkovská (in memoriam), ruská novinárka a aktivistka v oblasti ľudských práv, ktorá bola zavraždená 7. októbra 2006 za jej opozíciu a informácie o čečenskom konflikte. Annu Politkovskú navrhol poslanec Joseph Daul (FR) v mene politickej skupiny EPP-ED.