Ľuďom nezaberajú antibiotiká. Aj to má riešiť predsedníctvo, avizuje Drucker

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Zdroj: TASR

Slovensko bude počas svojho predsedníctva v Rade Európskej únie (EÚ) v rámci zdravotníctva riešiť napríklad odolnosť ľudí na liečbu antibiotikami. “Špecificky sa tomu chceme venovať v kontexte vakcinácie a problému migračnej krízy,” povedal v nedeľu 5. júna minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) v diskusnej relácii TA3 V politike.

Predsedníctvo sa bude zaoberať aj problematikou tuberkulózy na Ukrajine, kde je podľa Druckera viac ako 40 percent pacientov rezistentných na antibiotickú liečbu na toto ochorenie. Témou bude i zdravý životný štýl Európanov. “Mali by sme sa tiež dohodnúť na tom, aký podiel soli a cukru by mali potraviny obsahovať,” povedal minister.

Predsedníctvo je podľa Druckera o kompromisoch, “pretože treba zlaďovať záujmy všetkých členských krajín EÚ”. Slovensko strieda v júli Holandsko, ktoré sa venovalo problematike inovatívnych liekov. “V súčasnosti máme nové typy takýchto liekov, nie na chemickej, ale biologickej báze, ktoré sú pomerne drahé, ale účinnejšie. Hľadáme spôsoby, ako pri rovnakom objeme financovania tieto lieky dostať do systému poskytovania zdravotnej starostlivosti,” dodal Drucker.