Malta predstavila logo a priority svojho predsedníctva

Malta logo

Viacfarebné logo je odkazom na osemcípy maltézsky kríž, ako aj na maltskú kultúru a tradície, zdroj: eu2017.mt

Malta, ktorá 1. januára 2017 preberie od Slovenskej republiky polročné rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ, včera oficiálne predstavila logo a priority svojho predsedníctva.

Šesť hlavných priorít sa zameriava na oblasti migrácie (s dôrazom na zjednodušenie azylového systému), vnútorného trhu, bezpečnosti, sociálneho začlenenia, susedskej politiky a námornej politiky EÚ.

Na včerajšej tlačovej konferencii to oznámil Maltský vicepremiér Luis Grech.

Chcú získať dôveru Európanov

Grech zároveň vyjadril nádej, že počas polročného pôsobenia na čele EÚ sa Malte podarí navrátiť dôveru Európanov v projekt zjednotenej Európy.

Pripomenul, že Malta sa v rámci tzv. predsedníckeho tria dohodla s Holandskom a Slovenskom na strategickej agende na podporu ekonomického rastu, udržateľnosti a vytvárania pracovných miest pri zaručení konkurencieschopnosti a ochrany občanov.

Ďalej je to jednota EÚ v energetickej politike, dôraz na boj proti klimatickým zmenám a väčšiu mieru bezpečnosti, slobody a spravodlivosti.

Logo aj webstránka

Logo maltského predsedníctva je výsledkom otvorenej verejnej súťaže. Spomedzi 29 pôvodných návrhov vláda vybrala šesť a zvíťazil nápad, ktorý do loga zakomponoval maltskú históriu s odkazom na osemcípy kríž Rádu maltézskych rytierov.

Logo so štylizovaným krížom obsahujúcim aj farby národnej zástavy má snahu preklenúť medzeru medzi históriou ostrova s jeho národnými hodnotami a mnohostranným spoločenstvom, ktoré je v súčasnej dobe typické pre Európsku úniu.

Malta zároveň spustila aj oficiálnu webstránku svojho predsedníctva.