Slovenské predsedníctvo má byť mimo politického boja

zdroj: TASR

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák sa spolu so štátnym tajomníkom rezortu Ivanom Korčkom stretol so zástupcami relevantných politických strán, aby ich informoval o prípravách na slovenské predsedníctvo v Rade EÚ.

Bola to v poradí už štvrté stretnutie v podobnom zložení. Rezort diplomacie ako hlavný koordinátor príprav výkonu predsedníctva dúfa, že sa mu takýmto spôsobom podarí udržať predsedníctvo mimo politického súperenia, najmä v citlivom čase pred blížiacimi sa voľbami.

Keďže slovenské predsedníctvo začína v druhej polovici 2016, ujme sa ho vláda, ktorá vzíde z marcových volieb do Národnej rady.

„Pre nás je veľmi dôležité pravidelne sa stretávať so zástupcami politických strán, keďže chceme, aby slovenské predsedníctvo v Rade EÚ bolo naozaj nadstraníckym a celospoločenským vlastníctvom. Takéto konzultácie sú príležitosťou poskytnúť politickým stranám aktuálny prehľad o všetkom, čo ministerstvo ako koordinátor príprav podniká,“ komentoval význam stretnutia Miroslav Lajčák.

Predstavitelia Smeru-SD, KDH, SDKÚ-DS, Mosta-Híd, OĽaNO a SaS podpísali ešte v máji 2013 na pôde rezortu diplomacie deklaráciu k príprave a výkonu predsedníctva SR v EÚ. V nej sa zhodli na tom, že príprava nebude zneužívaná vo vnútropolitickom boji.

Včerajšej schôdzky sa okrem zástupcov parlamentných strán zúčastnili aj tie, ktoré majú na základe dlhodobých preferencií šancu pôsobiť počas predsedníctva v Národnej rade SR. Na doterajších stretnutiach bola aj Sieť a včera sa jej prvýkrát zúčastnila aj SNS.

„Boli sme príjemne prekvapení pozvaním ministra zahraničných vecí. Vyjadrili sme spokojnosť s prácou, ktorú rezort doteraz odviedol,“ povedal pre TASR predseda SNS Andrej Danko.

Podľa plánu

Prípravy na historicky prvé predsedníctvo Slovenska v Európskej únii napredujú podľa ministra zahraničia v súlade s harmonogramom.

"Dostávame sa do finálnej fázy," povedal. Aktuálne je finalizovanie spoločného programu predsedníckeho Tria, ktoré tvorí Holandsko, Slovensko a Malta. Minister tiež informoval aj o procese a časovom rámci schvaľovania národných priorít SR. Ďalšou témou bola kultúrno-spoločenská prezentácia a stav logisticko-technického zabezpečenia výkonu predsedníctva.