Slovensko hľadá svoju Entropu

zdroj: Wikipedia

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí otvára výzvu pre výtvarníkov, architektov a dizajnérov.

Navrhnúť majú výzdobu viacerých priestorov Rady v budove Justus Lipsius v Bruseli.

Podľa ministerstva majú návrhy „skĺbiť kreatívnosť a pozitívny odkaz o Slovensku“ a podporiť obraz Slovenska ako „mladej a dynamickej krajiny, ktorá má za sebou úspešný európsky príbeh", vyznačuje sa „rôznorodosťou aj množstvom príležitostí“ a  v ktorej „žijú inovatívni a talentovaní ľudia“.

V budove Justus Lipsius sa konajú pracovné stretnutia zástupcov členských krajín EÚ od expertnej až po najvyššiu úroveň.

Každá predsednícka krajina má možnosť umiestniť na 6 mesiacov do jej priestorov vlastné umelecké dielo či inštaláciu.

Do povedomia širšej verejnosti sa v roku 2009 dostala najmä česká plastika v podobe dielikov skladačky, nazvaná Entropa. Znázorňovala všetky vtedajšie členské krajiny EÚ v alegorických, zľahka kontroverzných podobách.

Slovensko na nej bolo znázornené ako saláma zabelená v maďarskej trikólore, bulharsko zase ako turecký záchod. Bulharský "dielik" bol po diplomatických protestoch prekrytý čiernou látkou.

Autorom plastiky je český sochár David Černý. Až po jej vystavení vyšlo najavo, že ide čiastočne o mystifikáciu a nie je kolektívnym dielom 26 autorov z celej Európy, ako českej vláde tvrdil Černý.  

V roku 2011 upútal aj maďarský koberec zobrazujúci míľniky maďarských dejín. Niektorým prekážali historické mapy habsburskej ríše, ktoré vraj symbolizovali nacionalistické tendencie maďarskej vlády.

Slovenský rezort zahraničia si okrem „kreatívnosti“ vizuálneho riešenia zakladá aj na tom, aby bola prezentácia uchopená „inteligentne“.

Súťaž je otvorená odborníkom v oblasti výtvarného umenia, architektúry a grafického dizajnu. Návrhy sa očakávajú do 31. októbra 2015.