Graham Watson: Parlament potrebuje „ideologickú koalíciu“

Liberáli by mali po voľbách vytvoriť koalíciu s niektorou z hlavných politických skupín v Európskom parlamente. Do úvahy prichádza stredopravá EPP-ED alebo socialistická skupina PES. Hoci má v aktuálnom volebnom období najviac kresiel EPP-ED (284), ani ona, ani socialisti (215) nedisponujú v súčasnosti väčšinou z celkového počtu 785 poslancov.

Podľa Grahama Watsona by bola koalícia lepšia ako súčasný systém technických dohôd medzi dvoma najväčšími skupinami, ktoré sa zatiaľ boli schopné dohodnúť len na konsenze o zdieľaní vrcholových postov.

ALDE, ktorá má dnes 103 europoslancov, hlasuje podľa Watsnových slov s ľavicou v otázkach životného prostredia a zahraničnej politiky a s pravicou v ekonomických otázkach a o ústavnom vývoji Únie.

Šéf liberálov ale nepovedal, ku ktorej z dvoch veľkých politických skupín by sa radšej pridal, povedal však, že pravica má lepšie vyhliadky na to, aby vyhrala európske voľby.

„Verím, že by sme mohli posunúť Európu vpred oveľa efektívnejšie, keby sme mali v Parlamente ideologickú väčšinu, ktorá bude odrážať ideologickú väčšinu v Rade ministrov, kde majú socialisti momentálne menej vlád ako liberáli“, hovorí Watson.

Účasť na eurovoľbách podľa Watsona závisí od schopnosti Únie ukázať, že „Európa funguje“ v rozhodujúcich mesiacoch pred júnovými európskymi voľbami. Vo svojej vlastnej kampani v Škótsku neplánuje ani slovom spomenúť Lisabonskú zmluvu, ale chce ukázať ľuďom, ako konanie na európskej úrovni zlepšuje ich život. Fakt, že EÚ bola schopná ujať sa vedenia v prípade Gruzínska a v medzinárodnej odpovedi na finančnú krízu je podľa Watsona tiež dôležitý odkaz pre európske voľby.