Peter Šťastný: Jednotlivec v EP nepresadí nič

Zdroj: SDKÚ-DS

  • Bude sa SDKÚ-DS inšpirovať volebným programom Európskej ľudovej strany?

Bezpochyby, to sú veci, s ktorými sa plne identifikujem, sú to veci, ktoré sa mi páčia a veci, ktoré sú našimi hodnotami. Máme „Dekalóg“, ktorý je postavený na určitých hodnotách a princípoch, na ktorých my staviame. Sú to princípy, niektoré všeobecné a niektoré sú čisto stredo-pravicové. Ja som presvedčený, že Slovensko je stredo-pravicové a vždy bolo, len ľudia si nie vždy uvedomujú koho volia a prečo ich volia. Budem robiť všetko preto, aby ľudia skutočne zistili, kto im pomáha a kto má len pekné reči a pekné sľuby. Lebo ten, kto pomáha, má jasnú snahu. Sú to ľudia a jednotlivci, ktorí majú čitateľnú a bezúhonnú minulosť. Dnes nanešťastie sú dve tretiny z vládnej koalície ľudia, ktorí pôsobili v tých nešťastných 90. rokoch, ktorí spôsobili vážne problémy celému Slovensku. Tým, že ľudia zabúdajú, veci sa vracajú a potom sa čudujeme, že sa strácajú už obrovské miliardy.  

Slováci sú uznávací, rešpektovaní a veľmi dobre známi. Človeku to veľmi dobre padne, sme tu ako jedna veľká rodina. A pritom boli obavy, ako obstojíme na európskom fóre ako nová mladá krajina.

  • Video – Hodnotenie pôsobenia slovenských poslancov v rámci frakcie EĽS-ED

 

  • V akých výboroch by ste v prípade znovuzvolenia radi pôsobili?

Ak sa cez eurovoľby do EP dostanem tak budem mať malú dilemu. Pred tým ako sa rozhodnem, si to seriózne zvážim. Ľudia mi radia aj tak aj tak. Ja by aj rád vyskúšal niečo nové, no skôr sa prikláňam k tomu, že by som išiel robiť viac-menej to isté. Dôležité sú tu aj prax aj kontakty, znalosti a vedomosti konkrétnej témy. Pre mňa je EP mostíkom odkiaľ môžem pôsobiť v rôznych oblastiach, ktoré sú mne blízke a kde sa cítim byť kompetentný. Práve v týchto výboroch môže človek pokračovať v niečom, s čím je oboznámený, pozná problematiku ale pozná aj ľudí a spôsoby konštrukcie riešení. Verte mi, že to zobralo zopár rokov. Hlavne pre nás, lebo ako Slovensko sme tu absolútni nováčikovia, tu nebolo nikoho, kto by nám vedel poradiť, museli sme začínať od nuly.

Napríklad by som opäť chcel byť členom rozpočtového výboru. To si málokto uvedomuje, ale rozpočtový výbor je ten, ktorý má spolurozhodovanie a umožňuje veľký vplyv Európskeho parlamentu aj v iných oblastiach. Politickým tlakom v tomto výbore môžeme dosiahnuť veľa. Tým, že sme najsilnejšia politická strana a verím, že budeme aj v ďalšom volebnom období, je to obrovská výhoda. Keď treba niečo presadiť, tak sa to nastolí na vnútropolitických stretnutiach rozpočtového výboru, kde sa to dá.

Sám človek poslanec, nech je akokoľvek zdatný a schopný tu nepresadí nič. Tu treba získať konsenzus, treba si presadiť svoje myšlienky a treba získať väčšinu najprv vo výbore. Potom to už ide viac-menej zotrvačnosťou, ľahšie sa vec presadí. Ak by som mal hľadať niečo ľahšie, tak by som zvolil možno iný výbor, ale rozpočtový výbor je dôležitý pre Slovensko, pre moje hodnoty, pre moje ideové nasmerovanie.

Možno by som zmenil delegácie.

  • Na ktoré?

Určite by tam boli Spojené štáty alebo Kanada. Izrael ak by zostal, nič by som proti tomu nemal. Situácia na Blízkom východe je mimoriadne vážna a je dobré mať aspoň čiastočný vplyv a prehľad o najčerstvejších informáciách. Je to výzva a takéto výzvy ma bavia a keby som mohol niečo prispieť bol by som veľmi rád.